Reklama
Reklama

Truskawki potrzebują teraz twojej opieki. Nie przegap tego zabiegu

Po zbiorze truskawek nadchodzi czas na jeden z bardzo ważnych zabiegów, którego prawidłowe wykonanie może zadecydować o obfitości naszych przyszłorocznych plonów. Ma to także wpływ nie tylko na ilość owoców, ale i ich jakość oraz zdrowie. Jest to prosty zabieg, który jednak musi by wykonany w odpowiednim czasie. Sprawdź, jak zadbać o swoje truskawki po zbiorach.

Po zebraniu ostatnich owoców z krzaczków truskawek musimy wykonać pewien bardzo ważny krok pielęgnacyjny. Zdarza się, że o nim zapominamy, a jest on kluczowy dla powodzenia naszej przyszłorocznej uprawy i wpływa na obfitość i jakość plonów. Warto więc wiedzieć, jak zadbać o swoje truskawki po zbiorach i jak wykonać zabieg pielęgnacyjny, by był on skuteczny.

Jaki zabieg wykonać po zbiorze truskawek?

O nasze truskawkowe krzaczki musimy dbać także po sezonie zbiorów. To właśnie wtedy, gdy wyglądają na zmęczone i przekwitnięte przypada najważniejszy moment, w którym decydują się losy naszych przyszłorocznych plonów.

Właśnie dlatego w tym czasie musimy zadbać o truskawki i zabrać się za ich przycinanie. Zabieg ten pozwoli nam zachować rośliny w zdrowiu i witalności. Dodatkowo stymuluje on truskawki do mocniejszego owocowania w następnym sezonie. Wynika to między innymi z tego, że pozbycie się starych, chorowitych oraz zniszczonych liści pozwoli krzaczkowi przekierować siłę na rozwijanie nowych pędów.

Co więcej, takie działanie pozwala ograniczyć rozprzestrzenianie się chorób oraz szkodników, dzięki czemu obniżamy ryzyko ich występowania za rok.

Czytaj również: Pomidory kwitną, lecz nie mają owoców? Ogrodnik zdradza przyczyny

Które krzaczki należy przycinać?

Jeśli chodzi o przycinanie truskawek, to wykonuje się je tylko na dwu lub trzyletnich roślinach, które mogą dzięki temu najwięcej skorzystać. Nie poddawajmy temu zabiegowi młodych krzaczków, sadzonych w poprzednim lub bieżącym roku.

Młode truskawki przycinamy tylko i wyłącznie w momencie, gdy zaobserwujemy na nich objawy choroby. Może to być na przykład uszkodzenie lub przebarwienie liści. Wtedy to dokonujemy selektywnego cięcia, pozbywając się jedynie tych części, które mają widoczne zmiany.

Natomiast w przypadku starszych krzaczków, służących nam cztery lata lub dłużej, zaleca się ich całkowite usunięcie, ponieważ nie są one już wydajne. W ich miejsce możemy posadzić nowe, młode rośliny. Pamiętajmy także, że przycinanie truskawek po głównym sezonie zbiorów, nie jest konieczne dla roślin, które owocują ponownie jesienią, czyli dla truskawek pnących.

Kiedy powinno się wykonywać przycinanie truskawek?

Idealnym czasem na przycięcie truskawek jest okres około dwóch tygodni po zebraniu ostatnich owoców. Zazwyczaj moment ten przypada wczesnym latem, jednak jego dokładny czas jest oczywiście zależny od warunków pogodowych.

Musimy wiedzieć jednak, że nie warto zwlekać z wykonaniem tego zabiegu, ponieważ zbyt późne przycinanie truskawek niekorzystnie wpłynie na formowanie się przyszłorocznych pąków kwiatowych.

Do przycinania truskawek powinniśmy używać ostrego narzędzia. W tej roli dobrze sprawdzi się sekator, ostre nożyczki lub nożyce ogrodowe. Podczas zabiegu należy obniżyć wysokość krzaczków do około 3-7 centymetrów nad ziemią. Równocześnie zadbajmy o usunięcie wszystkich rozłogów oraz chorych i uszkodzonych części.

Zobacz też:

Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu

Mój cyklamen uwielbia "zjadać" te owoce. Kwitnie po nich jak szalony

Zrób to z hostami w doniczkach. Bez problemu je przezimujesz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uprawa roślin | przycinanie roślin