Reklama
Reklama

Po ulewach rośliny potrzebują wsparcia. Zadbaj o nie, jak najlepsi ogrodnicy

Rośliny są bardzo wrażliwe na nagłe zmiany pogody. Szkodzi im zarówno upał, jak i gwałtowne załamanie pogody. Ulewne deszcze, porywisty wiatr, grad, burze czy wahania temperatury mogą zniszczyć uprawy. Muszą się one niestety zmagać zarówno z uszkodzeniami mechanicznymi, jak i chorobotwórczymi patogenami, na których oddziaływanie stają się bardziej podatne. Można im pomóc, stosując prosty nawóz z drożdży o działaniu wzmacniającym. Jak go przygotować i jak stosować?

Lato może być okresem niezwykle trudnym dla roślin, z uwagi na gwałtowne zjawiska atmosferyczne. Może im zaszkodzić zarówno nadmierny upał, jak i nagły spadek temperatury oraz nawałnice. Skupiając się na powalonych drzewach czy ewentualnych podtopieniach, nie zapominajmy o uprawach, które mogą nawet zostać doszczętnie zniszczone. Co zrobić, by im pomóc? Podpowiadamy.

Oprysk z drożdży — na pomoc roślinom

Rośliny mogą połamać się pod naporem wiatru i wody. Przemoknięta ziemia jest zaś idealnym miejscem do rozwoju pleśni i grzybów, które mogą zaatakować osłabione uprawy, sprowadzając na nie chorobę. By je przed tym uchronić, warto przygotować nawóz z drożdży, który dostarczy roślinom witaminy i minerały. Chodzi przede wszystkim o aminokwasy, witaminy z grupy B, a także żelazo, magnez i cynk.

Oprysk z drożdży wesprze rośliny w walce z chorobotwórczymi patogenami. Drożdże to bowiem pożyteczne grzyby, które z nimi konkurują i pomogą je wyprzeć. W dodatku domowy nawóz nie jest trudny do przygotowania i nie potrzebujemy zbyt wielu składników, by go wykonać. 

Czytaj też: Nie zapomnij o tym podczas podlewania róż. Będą kwitły do pierwszych przymrozków 

Przepis na wzmacniający nawóz z drożdży

Nawóz z drożdży może wzmocnić rośliny i zwiększyć ich odporność. W ten sposób szybciej dojdą do siebie po zniszczeniach spowodowanych pogodą. Dzięki jego zastosowaniu wzmocnimy też ich system korzeniowy i sprawimy, że zaczną lepiej się rozrastać. By go przygotować, opakowanie drożdży należy rozpuścić w 10 litrach letniej wody, a następnie roztwór pozostawić na godzinę. Po tym czasie nawóz z drożdży jest gotowy do użycia. Możemy nim podlać uprawy.

Oprysk na rośliny z drożdży również zadziała wzmacniająco, a jeden z jego składników — mleko — pomoże ochronić rośliny przed chorobami i szkodnikami, na przykład mszycami. By go przygotować, opakowanie drożdży wystarczy zalać dwiema szklankami mleka pełnotłustego. Całość dokładnie mieszamy, a gotowy roztwór rozcieńczamy 10 litrami wody. Gotową miksturę przelewamy do butelki z atomizerem i przystępujemy do działania. Powinniśmy opryskać mieszanką liście i łodygi roślin.

Zobacz też:

Rozsyp w ogrodzie i patrz, jak ślimaki się wynoszą. Dodatkowo wzmocnisz te kwiaty

Wichury połamały drzewa i krzewy? Zrób tę maść leczniczą i posmaruj konary

Storczyk nie chce kwitnąć? Podlej go taką wodą, a obsypie się nowymi kwiatami

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: choroby roślin | podlewanie | nawożenie | działka