Reklama
Reklama

Trawy ozdobne na balkonie - jakie gatunki najlepiej posadzić?

Trawy ozdobne to wyjątkowe rośliny, które zyskały na popularności dzięki swojej wszechstronności i estetyce. Są doskonałym wyborem zarówno do ogrodów, jak i na balkony, gdzie pasują z uwagi na swoje rozmiary i formę. Jednak nie wszystkie gatunki sprawdzą się w uprawie balkonowej. Oto te, które okażą się najbardziej odpowiednie - nawet dla amatora.

Dlaczego warto wybrać trawy ozdobne na balkon?

Balkon to przestrzeń zewnętrzna o dużych możliwościach, ale też ograniczeniach. Nie ma na nim możliwości uprawiania większych drzew, nie prowadzi się rabat w standardowym ujęciu. Nie oznacza to jednak, że nie da się stworzyć tu pięknej zielonej enklawy. Jeśli zdecydujesz się na trawy ozdobne w donicach to taki efekt masz gwarantowany!

Oto trzy powody, dla których warto uprawiać trawy i kwiaty na balkonie:

  • nowoczesna estetyka - trawy ozdobne występują w wielu gatunkach, a każdy z nich ma inny odcień, kształt liści, formę. Od delikatnych, przewiewnych pióropuszy po sztywne, strzeliste pędy. W zależności od pomysłu i aranżacji balkonowej, można zastosować je jako tło dla innych roślin lub samodzielną dekorację,
  • łatwość utrzymania i pielęgnacji - w porównaniu do wielu innych roślin, trawy ozdobne są stosunkowo mało wymagające. Są odporne na suszę i dobrze znoszą różne warunki pogodowe. To sprawia, że nawet osoby, które dopiero zaczynają ogrodniczą przygodę lub mają na nią mało czasu poradzą sobie z ich uprawą,
  • ruch na wietrze - trawy, zwłaszcza odmiany o dłuższych stojących pionowo lub opadających liściach są podatne na każdy ruch wiatru. Delikatnie się unoszą, przesuwają, szumią, a dzięki temu stanowią dynamiczną, kojącą dla mieszkańców miast zieloną aranżację.

Popularne gatunki traw ozdobnych - co uprawiać na balkonie?

Czy każda odmiana trawy będzie odpowiednia na balkon? Niekoniecznie, ponieważ niektóre gatunki są bardzo duże, rozłożyste i przytłoczyłyby małą przestrzeń. Zatem istotne jest, aby dobrać rodzaj trawy przede wszystkim do metrażu balkonu. Liczy się też to, jakie będzie stanowisko dla rośliny - mocno nasłonecznione, zacienione? Czy zależy Ci na tym, aby trawa miała kolorowe kwiaty, czy preferujesz wyłącznie zielone nasadzenia?

Oto najlepsze gatunki traw do uprawy na balkonie oraz tarasie:

  • Miscanthus (Miskant) - miskant to jedna z najpopularniejszych traw ozdobnych, znana z bujnych pióropuszy, które pojawiają się późnym latem. Jest dostępna w różnych odmianach, różniących się wysokością i kolorem liści,
  • Pennisetum (Rozplenica) - rozplenica to średniej wielkości trawa ozdobna, która tworzy gęste kępy. Jej ozdobne kłosy przypominają szczotki do butelek i dodają uroku każdej przestrzeni,
  • Stipa tenuissima (Strzęplica) - strzęplica to delikatna trawa, która tworzy miękkie, falujące kępy. Jej cienkie liście i kwiatostany nadają się doskonale do mniejszych pojemników, a także do łączenia z innymi roślinami balkonowymi,
  • Carex (Turzyca) - turzyce to szeroka grupa traw ozdobnych, które dobrze rosną zarówno w słońcu, jak i w półcieniu. Ich liście mogą być zielone, niebieskawe lub żółtawe, najczęściej mają biegnące przez środek białe pasy.

Jak zaaranżować trawy ozdobne na balkonie?

Decyzja o posiadaniu traw ozdobnych na balkonie nie ogranicza się wyłącznie do wyboru odmiany rośliny. Trzeba jeszcze pomyśleć o tym, jak odpowiednio ją zaaranżować i wkomponować w wystrój tej przestrzeni. Na pewno dla kondycji roślin, jak również dla estetyki przestrzeni znaczenie mają donice. Pojemniki powinny mieć taką wielkość, aby umożliwić trawom swobodny rozwój systemów korzeniowych. Poza tym, zapoznaj się z zaleceniami dotyczącymi uprawy - głównie rodzaju podłoża, sposobu nawożenia, częstotliwości podlewania.

Jak wspomnieliśmy pielęgnacja traw na balkonie nie jest ani trudna, ani czasochłonna. Uważaj jednak na gatunki bardziej wrażliwe na chłód - chowaj je na zimę albo przynajmniej zabezpieczaj przed przemarzaniem agrowłókniną. Regularnie sprawdzaj, czy nie padły ofiarą szkodników lub chorób.

Inspiracje na balkon z trawami

W projektowaniu balkonu z trawami możesz inspirować się różnymi stylami architektonicznymi oraz praktykami ogrodniczymi z całego świata. Na pewno trawy są charakterystyczne dla ogrodów japońskich, gdzie łączy się je z niskimi krzewami, kamieniami i miniaturowymi drzewkami bonsai, aby stworzyć harmonijną, spokojną przestrzeń.

Jeśli chcesz cieszyć się balkonem w stylu boho, postaw na wiklinowe, plecione osłonki na donice oraz kosze, a z kolei w nurcie nowoczesnym ogranicz się do minimalizmu i wybierz biel, jako otoczenie dla traw.

Zobacz też:

Jak dbać o róże latem? O tych zabiegach musisz pamiętać

Nakarm tym śniadaniem pelargonie. Sąsiadom opadnie szczęka na widok bujnych kwiatów

Wytwarza aromatyczne kwiaty i jadalne owoce. Mało kto wie, wzmacnia zdrowie

INTERIA.PL