Reklama
Reklama

To najmodniejsze kwiaty na balkon. Pozazdroszczą ci ich wszyscy sąsiedzi

Kwiaty na balkon często wybieramy z przyzwyczajenia, co sprawia, że nasze kwietne aranżacje zawsze wyglądają podobnie. Moda jednak dotyczy również roślin. W tym roku postaw na hit sezonu: rośliny o drobnych kwiatach sprawią, że twój balkon będzie wyglądał zjawiskowo.

Połowa maja to idealny moment na przystrojenie balkonu nowymi roślinami. W tym sezonie modne są rośliny o drobnych kwiatach i ozdobnych, kolorowych liściach. Trzeba przyznać, że hodowcy dobrze się dostosowali do aktualnych trendów i wszystkie hitowe kwiaty na balkon kupimy bez większych problemów w sklepach ogrodniczych i szkółkach.  

Kwiaty na balkon: czym się kierować w wyborze?  

Podczas zakupów kwiatów na balkon weź pod uwagę to, jak dużą przestrzenią dysponujesz. Na mniejszej powierzchni lepiej będą wyglądały drobniejsze i różnorodne rośliny, na tarasach możemy pozwolić sobie na donice z większymi okazami. Niemałe znaczenie ma również strona, po której balkon się znajduje. Od strony zachodniej i południowej możemy sobie pozwolić na rośliny kochające słońce. Natomiast balkony od strony wschodniej i północnej wymagają kwiatów preferujących cieniste lub półcieniste stanowiska. Wybierając kwiaty na balkon, warto też kierować się tym, jakie światło lubisz w mieszkaniu. Jeśli lubisz słońce zalewające pokój, postaw na niskie rośliny, które nie będą się piąć. Natomiast jeśli lubisz półcień i światło rozproszone, możesz z balkonowych roślin stworzyć zielony parawan chroniący mieszkanie przed pełnym słońcem.  

Dlaczego warto wypróbować na balkonie nowe kwiaty? 

Miłośnicy balkonowej klasyki pewnie nie dadzą się namówić do zmiany przyzwyczajeń i jak co roku sięgną po bratki, pelargonie czy lobelie. Czasami jednak warto iść z duchem czasu. Nie chodzi tu tylko o modę, ale również o to, że hodowcy szukają wciąż nowych odmian roślin, które będą bardziej odporne na szkodniki i choroby, a czas ich kwitnienia będzie wydłużony. W uprawie roślin w pojemnikach ten pierwszy czynnik jest szczególnie ważny. Ciaśniej posadzone rośliny łatwo stają się ofiarą patogenów, a szkodniki nie mają problemu z przenoszeniem się z kwiatka na kwiatek. Poza tym, sięgając po modne odmiany, sprawimy, że nasz balkon co roku będzie wyglądał inaczej.  

Czytaj też: Przelana sansewieria nie musi lądować w koszu. W ten sposób ją uratujesz

Najmodniejsze kwiaty balkonowe w sezonie 2024 

Pośród modnych kwiatów balkonowych w sezonie 2024 nie brakuje popularnych od kilku lat supertunii, ale znajdują się tu również rośliny do tej pory traktowane raczej jako ogrodowe ciekawostki. Oto siedem tegorocznych kwiatowych hitów na balkon:  

  • Begonia belleconia Snow: odmiana begonii o białych, pełnych kwiatach, odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne. Dobrze komponuje się z innymi kolorowymi begoniami. 
  • Szałwia Rockin Deep Purple: ta szałwia osiąga około 90 cm wysokości i szerokości, ma ciemnofioletowe kwiaty i jest wytrzymała na wysokie temperatury. Idealna na słoneczne balkony, świetnie komponuje się z różowymi, białymi kwiatami oraz roślinami o srebrzystych liściach. 
  • Gomfrena kulista Pink: roślina o różowych, kulistych kwiatostanach, przyciągająca owady zapylające. Idealna do donic w pełnym słońcu, osiąga 70 cm wysokości, kwitnie długo i jest odporna na wysokie temperatury. 
  • Dichondra srebrzysta Silver Falls: roślina o srebrzystych, zwisających pędach, świetnie radząca sobie na słonecznych stanowiskach. Idealna do wiszących koszy, na parapety i balustrady balkonowe. 
  • Koleus blumego Wicked Hot: roślina o rdzawym ulistnieniu i postrzępionych brzegach liści, na jasne i lekko zacienione stanowiska. 
  • Agrostis stolonifera Green Twist: egzotyczna, zwisająca roślina o bardzo wąskich, mocno zielonych liściach i unikalnym pokroju, osiągająca nawet 2 metry długości. Idealna do wiszących koszy, lubiąca miejsca półcieniste. 
  • Acalypha pendula: roślina o ciemnozielonych liściach i czerwonych, długich kwiatostanach, przypominających puchate szczotki do butelek. Idealna do pojedynczych pojemników na słonecznym stanowisku. 

Wybierając te rośliny, z pewnością sprawisz, że Twój balkon będzie wyglądał pięknie i modnie przez cały sezon 2024. 

 

Zobacz też:

Jak dbać o róże latem? O tych zabiegach musisz pamiętać

Nakarm tym śniadaniem pelargonie. Sąsiadom opadnie szczęka na widok bujnych kwiatów

Wytwarza aromatyczne kwiaty i jadalne owoce. Mało kto wie, wzmacnia zdrowie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin