Pelargonia marnieje i gubi liście? Wystarczy niewielka zmiana, by odzyskała siły
Pelargonie to często wybierane rośliny na balkon. Zachwycają swoimi pięknymi, kolorowymi kwiatami oraz łatwością w uprawie. Zdarza się jednak, że okaz marnieje i gubi liście. Co zrobić w takiej sytuacji? Na początek warto poznać przyczynę tego zjawiska, aby następnie przystąpić do odpowiedniego działania. Czasem wystarczy niewielka zmiana do przywrócenia siły i zdrowia pelargonii.
Pelargonie to wspaniałe kwiaty balkonowe i ogrodowe, które cieszą oko kwiatami w różnych kolorach przez całe lato. Żeby jednak roślina zdrowo rosła, to konieczna jest jej właściwa pielęgnacja. Nieznajomość podstawowych zasad prowadzi np. do gubienia liści. Sprawdź, czy na pewno właściwe dbasz o swoje pelargonie.
Na początek warto uświadomić sobie główne przyczyny osłabienia pelargonii, w wyniku których gubi liście. Dlaczego zatem roślina marnieje?
- Zbyt intensywne podlewanie
Pelargonie pochodzą z suchych regionów Afryki, gdzie przyzwyczaiły się do ograniczonego dostępu do wody, dlatego nie lubią nadmiernej wilgoci. Zbyt intensywne podlewanie roślin prowadzi do gnicia korzeni i liści.
- Brak odpowiedniej ilości światła
Pelargonie najlepiej rozwijają się i kwitną na słonecznym stanowisku. Brak odpowiedniej ilości światła skutkuje słabym wzrostem, bladością liści i ograniczeniem kwitnienia.
- Niedobór składników pokarmowych
Te rośliny rosną szybko i obficie, dlatego wymagają regularnego nawożenia. Niedobór składników pokarmowych objawia się żółknięciem i opadaniem liści, a także brakiem kwitnienia.
- Niska temperatura
Chłody i przymrozki źle wpływają na pelargonie. Niska temperatura jest bardzo niebezpieczna, ponieważ może spowodować nie tylko osłabienie okazu, ale nawet jego śmierć.
Pelargonia odzyska siły, jeśli uświadomimy sobie przyczyny jej osłabienia i wdrożymy najważniejsze zasady pielęgnacyjne. Jak zatem prawidłowo uprawiać te kwiaty?
W pierwszej kolejności zadbajmy o odpowiednią ilość wody. W tym celu zapewniamy roślinie dobry drenaż i unikamy zastojów wodnych.
Pelargonie należy przenieść na słoneczne stanowisko, gdzie będą czerpać światło przez większość dnia. Nie zapominajmy również o regularnym nawożeniu kwiatów, szczególnie w okresie wzrostu i kwitnienia.
Te rośliny wynosimy na zewnątrz dopiero po ustaniu wiosennych przymrozków. Z kolei jesienią zabezpieczamy je przed niskimi temperaturami.
Zobacz też:
Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu
Mój cyklamen uwielbia "zjadać" te owoce. Kwitnie po nich jak szalony
Zrób to z hostami w doniczkach. Bez problemu je przezimujesz