Reklama
Reklama

To ostatni moment na sadzenie tej rośliny. Wiosną pozazdroszczą ci wszystkie sąsiadki

Jesienią wciąż możemy dbać o swój ogród. To idealny moment, aby posadzić w nim piękną roślinę, która odwdzięczy się uroczymi kwiatami. Mowa o kamasji. Jest to roślina cebulowa, która nie jest skomplikowana w uprawie, a stanowi wspaniałą ozdobę działki. W dodatku świetnie komponuje się z trawami ozdobnymi czy niskimi bylinami. Sprawdź, jak ją sadzić oraz pielęgnować.

Kamasja to niezwykła roślina cebulowa, która staje się coraz bardziej popularna wśród ogrodników. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest ona bardzo łatwa w uprawie, a w dodatku cieszy oczy pięknymi kwiatami. Warto zainteresować się nią właśnie teraz, ponieważ jesień jest najlepszym momentem na posadzenie jej w ogrodzie. Podpowiadamy, jak uprawiać kamasję.

Kamasja -  co to za roślina?

Kamasje są częściowo zimotrwałymi roślinami cebulowymi. Pochodzą one z Ameryki Północnej oraz Południowej. Tym, co je wyróżnia, są ich gwiazdkowe, drobne kwiaty występujące w odcieniach błękitu, fioletu, a nawet i bieli. Zebrane są one w podłużne oraz idące ku górze kwiatostany.

Rośliny te zakwitają od połowy maja do czerwca. Ich liście są wąskie i podłużne o zielonej barwie. Co ciekawe, cebule wszystkich kamasji są jadalne. Dawniej były ważnym źródłem pożywienia dla Indian z północno-zachodniej części kontynentu północno-amerykańskiego.

Czytaj również: To jedna z najwytrzymalszych roślin na świecie. Możesz ją uprawiać w domu lub w ogrodzie

Jakie gatunki kamasji warto mieć w swoim ogrodzie?

Aktualnie najczęściej uprawia się trzy gatunki kamasji. Pierwszym z nich jest kamasja Leichtlina. Ma ona wąskie, wzniesione i jasnozielone liście. Roślina ta może dorastać do około 1 m wysokości. Jej kwiaty mają średnicę 7,5 cm.

Kolejnym gatunkiem kamasji, jest kamasja Kusika, która także dorasta do 1 m wysokości. Tworzy ona długie liście, dorastające nawet do 50 cm. Jej kwiaty są w odcieniu liliowym i mają średnicę 5 cm. Zebrane są one po kilkadziesiąt w gronach. Cebule tej rośliny są wydłużone i okryte błyszczącą, brązową łuską.

Jednak za najpiękniejszą z wszystkich kamasji uznaje się kamasję jadalną. Tworzy ona gęste kwiatostany stworzone z fioletowo-niebieskich i białych drobnych kwiatów o średnicy 4 cm. Jest ona niższa od powyższych gatunków, ponieważ osiąga 40 cm wysokości. Ma niewielkie, kuliste cebule, pokryte brązową łuską.

Jak dbać o kamasję? Pamiętaj o tej czynności jesienią

Podstawą uprawy kamasji jest wybór odpowiedniego miejsca dla rośliny. Najlepiej będzie ona rosła na stanowisku słonecznym lub lekko zacienionym. Gleba, w której zamierzamy uprawiać kamasję powinna być żyzna, wilgotna i próchnicza. Jej odczyn musi być lekko kwaśny.

Cebule kamasji sadzimy jesienią, dostosowując głębokość, na której je umieścimy do ich wielkości. Zazwyczaj jest to 10-15 cm. Po sadzeniu zagony musimy okryć przed mrozem, zwłaszcza w chłodniejszych regionach kraju.

Następnie od wiosny do momentu kwitnienia rośliny, systematycznie ją podlewamy. Po kwitnieniu zaprzestajemy zasilania wodą. Dzięki temu kamasja będzie mogła przejść w stan spoczynku letniego. Warto pamiętać również o tym, aby po przekwitnieniu usunąć pędy kwiatostanowe.

Później, wraz z początkiem lipca cebule kamasji należy wykopać i przechowywać je do jesieni w przewiewnym pomieszczeniu, w którym temperatura wynosi około 15-20 stopni Celsjusza.

Rozmnażanie kamasji - jak je wykonać?

Możemy również samodzielnie zadbać o to, by cieszyć się większą ilością kamasji w naszym ogrodzie. Wystarczy, że przeprowadzimy jej rozmnażanie. Najłatwiej zrobić to poprzez oddzielenie cebul przybyszowych. Rośliny wytwarzają ich kilka sztuk każdego roku.

Dzięki temu kwitnące egzemplarze uzyskamy w przeciągu 2-3 lat. Możliwe jest również rozmnażanie z nasion, ale jest ono bardziej skomplikowane, ponieważ na kwitnienie roślin należy poczekać od 3 do 5 lat. W dodatku często nie powtarzają one cech rośliny matecznej. Nasiona należy wysiewać od razu po zbiorze, umieszczając je w przepuszczalnej, ale wilgotnej glebie.

Zobacz też:

Ostatni moment na ten zabieg. Surfinie odwdzięczą się morzem kwiatów

Sansewieria odzyska dawny wigor. Wystarczy zetrzeć te 3 warzywa

Do zimowania róż najlepsze są te liście. Wypróbuj, a wiosną podziękujesz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | uprawa roślin | pielęgnacja roślin | sadzenie