Reklama
Reklama

Ten wyjątkowy krzew kwitnie już w styczniu. Dbaj o niego w ten sposób, a ogród utonie w kwiatach

Miłośnicy ogrodnictwa mogą zastanawiać się, w jaki sposób można ożywić swój ogród zimą. Panujące wówczas mrozy nie sprzyjają rozwojowi roślinności. Okazuje się jednak, że istnieje pewien krzew, który kwitnie w styczniu i może ozdobić zimowy ogród pięknymi, żółtymi kwiatami. Mowa o oczarze pośrednim.

Oczar pośredni – krzew kwitnący w styczniu

Oczar pośredni (Hamamelis × intermedia) to gatunek oczaru będący krzyżówką oczaru japońskiego i omszonego. Jest dość dużym krzewem niekiedy wyglądem przypominającym małe drzewko. Roślinę zwykle sadzi się w glebie umiarkowanie wilgotnej o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym na stanowisku dobrze oświetlonym. Oczar pośredni w trakcie zimy wypuszcza na świat piękne kwiaty w kolorze żółtym (w niektórych odmianach są one czerwone). Ukwiecenie występuje pojedynczo lub w pęczkach.  

Roślina kwitnie od stycznia do mniej więcej marca. Wobec tego wiele osób zaopatruje się w krzew w celu ozdobienia ogrodu zimą. Często można go również spotkać w parkach miejskich. Oczar faktycznie może oczarować. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób należy o niego dbać

Jak dbać o oczar pośredni?

Uprawa oczaru pośredniego nie jest zbyt wymagająca, jednak trzeba pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim, młode okazy krzewu, które nie rozwinęły jeszcze odpowiedniej odporności na mróz, należy okrywać na zimę. W trakcie wyboru stanowiska lepiej postawić na miejsce osłonięte przed wiatrem. Dobrze jest dać oczarowi dużo przestrzeni – dzięki temu będzie miał najlepsze warunki do wzrostu.

Przeczytaj też: Nie wyrzucaj rolek po papierze toaletowym. Dzięki nim spełnisz marzenie o domowym ogródku 

Latem nie należy zapominać o podlewaniu krzewu, szczególnie w trakcie upałów. W przypadku chęci nawożenia rośliny najlepiej jest wybrać standardowe, mineralne środki do krzewów kwitnących. Nada się również nawóz organiczny. Nawożenie powinno odbywać się na koniec wiosny. 

Oczar dość źle reaguje na przycinanie. Rany po cięciach dość długo się zabliźniają. Z tego względu nie zaleca się podcinania rośliny. 

Zobacz też:

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

Tych roślin nie przycinaj w lecie. Jedna błędna decyzja i przestaną kwitnąć

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | krzewy