Reklama
Reklama

Te nowalijki wyhodujesz na parapecie. Możesz sporo zaoszczędzić

Nowalijki mogą być doskonałymi dodatkami do kanapek oraz sałatek. Jeżeli chcemy, aby były smaczne oraz zdrowe, warto kupować je ze sprawdzonych źródeł, jednak jeszcze lepszym pomysłem jest po prostu samodzielna uprawa ich na swoim domowym parapecie. Wtedy mamy pewność, że są świeże, zdrowe i pozbawione chemii. Sprawdź, jakie rośliny możesz wyhodować, nie mając ogródka ani balkonu.

Nowalijki warto samodzielnie uprawiać w domu, ponieważ nie tylko mamy wtedy pewność co do tego, czy są one pozbawione chemii, ale i możemy sporo zaoszczędzić, nie kupując ich na targu, tylko zrywając z własnego parapetu. Podpowiadamy, jak je hodować i jakie gatunki wybrać, aby cieszyć się ich świeżym smakiem.

W jakich warunkach najlepiej rosną nowalijki?

Jeżeli chcemy założyć własną domową uprawę nowalijek, to powinniśmy wybierać parapety okien o wystawie południowej lub wschodniej. To właśnie w tych miejscach w ciągu dnia jest najwięcej słońca, niezbędnego do rozwoju naszych roślin.

Nowalijki powinniśmy również wysiewać w specjalnej ziemi ogrodniczej, która przeznaczona jest do hodowli warzyw oraz do tworzenia rozstaw. Nie możemy również zapominać o regularnym, ale umiarkowanym podlewaniu. Należy używać do tego miękkiej i odstanej wody, najlepiej o temperaturze pokojowej. Pamiętajmy także, że nowalijek się nie nawozi.

Dzięki tym kilku prostym zasadom będziemy mogli w niedługim czasie cieszyć się smakiem naszych ulubionych nowalijek i to bez wychodzenia z domu. Do wyboru mamy naprawdę wiele zdrowych roślin.

Czytaj również: Większość osób uważa go za chwast. Tymczasem to super nawóz, który możesz mieć za darmo

Jakie nowalijki możemy zasiać w domu?

Na swoim parapecie możemy uprawiać wiele gatunków różnych roślin. Wybierając, które nowalijki chcemy zasiać, warto kierować się ich właściwościami zdrowotnymi, a także swoimi preferencjami smakowymi. Dzięki temu będziemy mieli zawsze pod ręką swoje ulubione dodatki do kanapek oraz różnych potraw.

Wśród nowalijek, które możemy uprawiać na swoim parapecie, znajdują się, takie rośliny jak:

  • Szczypiorek

To nowalijka, którą można wyhodować w domu. Potrzebujemy do tego jedynie dużej cebuli, którą należy umieścić w naczyniu z wodą lub z ziemią. Po czasie zacznie z niej wyrastać szczypior.

Natomiast jeśli chcemy uprawiać go od podstaw, to musimy zakupić nasiona. Wkładamy je do doniczki i zakrywamy 3-centymetrową warstwą ziemi. Następnie regularnie podlewamy glebę, a w niedługim czasie doczekamy się smacznych zbiorów.

  • Natka pietruszki

Jest to nowalijka, którą bardzo łatwo możemy wyhodowywać w swoim domu. Musimy jedynie do doniczki z ziemią włożyć korzeń pietruszki. Pamiętajmy jednak, aby zadbać o to, by naczynie było wystarczająco głębokie. Jeśli jednak korzeń nie będzie się mieścił w pojemniku, to możemy go przyciąć od dołu.

Roślinę musimy podlewać regularnie przez dwa tygodnie. Po upływie tego czasu pojawią się pierwsze, zdatne już do spożywania listki.

  • Rzodkiewka

Uprawa rzodkiewki zazwyczaj kojarzy się nam z ogródkiem. Jednak możemy wyhodować ją również na swoim parapecie. Wystarczy nam do tego doniczka o głębokości około 40 cm. Umieszczamy w niej nasiona, sytuując je w odstępach co najmniej 5 cm. Następnie dbamy o regularne podlewanie.

Pierwsze plony rzodkiewki pojawiają się po około 35-40 dniach od wysiewu. Bardzo istotne jest jednak to, aby doniczkę umieścić w nasłonecznionym miejscu, by rzodkiewka mogła się zdrowo rozwijać. W przypadku, gdy nie otrzyma odpowiedniej ilości światła, może zdarzyć się tak, że roślina wypuści same liście bez korzeni. Natomiast jeśli stanowisko będzie zbyt mocno oświetlone, to może dojść do przerostu i zdrewnienia korzeni.

  • Szparagi

To popularne i uwielbiane nowalijki, które królują na naszych stołach, ponieważ są łatwe do przyrządzenia i niezwykle smaczne. Jeśli chcemy uprawiać je na swoim parapecie, to musimy je umieścić w doniczce z piaszczystą ziemią. Ważne jest także to, by wybrać naczynie, które ma co najmniej 20 cm głębokości.

Nasiona przysypujemy cienką warstwą ziemi i podlewamy je wodą. Na koniec zakrywamy doniczkę, dzięki czemu zapewnimy szparagom odpowiednią temperaturę. W tym celu możemy użyć zwykłej folii.

  • Rzeżucha

To roślina nazywana także pieprzycą siewną. Jej zaletą jest to, że rzeżuchę możemy uprawiać na naszym parapecie przez cały rok. Wystarczy, że nasionka wysiejemy na wilgotną watę lub ligninę i zadbamy o regularne podlewanie.

Jeśli chcemy, by nasiona rzeżuchy szybciej wykiełkowały, możemy przed wysianiem namoczyć je w wodzie. Pieprzyca siewna może być także sadzona w doniczce z ziemią. Roślinę możemy ścinać już po około 5-7 dniach i śmiało używać jej np. do kanapek czy sałatek. Równocześnie jest to nie tylko smaczny, ale i zdrowy wybór, ponieważ stanowi on źródło wielu cennych witamin głównie C i tych z grupy B oraz pierwiastków - zawiera siarkę, potas, magnez, żelazo, wapń, chrom, jod.

  • Kiełki

Są to rośliny w najwcześniejszej fazie rozwoju, które zawierają wiele cennych składników odżywczych i dostarczają organizmowi potrzebnych białek, tłuszczy oraz błonnika.

Możemy wyhodować je samodzielnie w słoiku, na sitku, na ligninie lub w woreczku. Do roślin, z których mogą one powstać, zaliczamy m.in. cebulę, buraki, fasolę mung, koniczynę, kapustę, soję, soczewicę, kozieradkę czy buraki. Chcąc, by nasza uprawa się udała, wystarczy przez parę dni poświęcić im kilka minut dziennie, podlewając i przepłukując nasiona.

Zobacz też:

Planujesz sadzić tulipany do gruntu? Ogrodnik radzi, czy styczeń to dobry miesiąc

Chcesz, by pelargonie wiosną obsypały się kwiatami? Nie zapomnij o tym w styczniu

Tego błędu skrzydłokwiat nie wybacza. Sprawdź, jak go uratować

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uprawa roślin