Reklama
Reklama

Te byliny posadź w marcu. Będą zdobiły ogród aż do późnej jesieni

Marzec to idealny czas na pracę w ogródku. Jeśli marzysz o pięknej, kolorowej działce, w drugiej połowie miesiąca powinnaś posadzić w doniczkach niektóre byliny. Dzięki temu, że teraz umieścisz je w skrzyniach, za kilka tygodni zachwycą cię swoją urodą. Lepiej przyjmą się w gruncie i będą kwitły aż do późnej jesieni.

Wystarczy zajrzeć do kalendarza ogrodnika, aby przekonać się, że ilość prac do wykonania na działce systematycznie wzrasta, począwszy od drugiej połowy marca. Przymrozki powoli ustępują, a temperatury rosną z dnia na dzień. 

W Polsce wciąż jest jeszcze zbyt chłodno, aby sadzić do gruntu większość kwiatów ozdobnych, jednak możesz umieszczać już tam późno kwitnące odmiany lilii, paprocie ogrodowe i trawy ozdobne, którym niestraszna jest niepewna pogoda. Nie zapominaj również o tym, że marzec to idealny czas na posadzenie w doniczkach pięknych bylin, które w kolejnych miesiącach będą zdobić twoją działkę, aż do późnej jesieni. 

Jakie byliny można posadzić w marcu w doniczkach? Na liście są same piękne rośliny

Dzięki marcowemu umieszczaniu w donicach bulw bylin, w sezonie twoje rośliny będą zdrowsze i piękniejsze. Szybciej zakwitną i dużo łatwiej będzie im przyjąć się w gruncie. Nie zwlekaj więc, tylko jak najszybciej umieść w skrzyniach gatunki takie jak: dalie, begonie bulwiaste i kanny (pacioreczniki). W podobny sposób przygotować możesz również bratki, choć te mogą być sadzone bezpośrednio w gruncie, gdyż mają wysoką odporność na przymrozki.

W ten sposób przygotujesz swoje byliny do sadzenia w ogrodzie

Bulwy wybranych roślin umieść w pojedynczych doniczkach tak, by każda bylina miała własną przestrzeń. Rozmiar skrzyń dostosuj do wybranego gatunku, jednak wszystkie je wypełnij ziemią kompostową. 

Technika sadzenia również ma znaczenie. Cebulki begonii bulwiastej umieść około 5 cm pod powierzchnią ziemi (jej charakterystyczne zagłębienie kierując do góry). Paciorecznik włóż głębiej, najlepiej 10 cm pod ziemię, a dalie 30-40 cm w głąb donicy. 

Wierzchnią warstwę ziemi warto jeszcze dla ochrony przysypać 2 cm warstwą piasku. Jeśli to zrobisz, ograniczysz również utratę wody z podłoża i umocnisz bulwy kwiatów ozdobnych. Podlewanie powinno być delikatne tak, by cebulki się nie zamoczyły.

Czytaj również: Tunbergia oplecie twój balkon i płot bajecznymi kwiatami. Będzie cieszyć oko do późnej jesieni                

W takich warunkach przechowuj skrzynie z bylinami. Będą zdobić ogród do późnej jesieni

Donice z bylinami przechowuj w jasnym pomieszczeniu o umiarkowanej temperaturze około 12-15 stopni Celsjusza. Na początku kwietnia zacznij codziennie wystawiać skrzynie na balkon lub taras na 4-5 godzin, aby rośliny się zahartowały. W połowie będziesz mogła już wysadzić je do ogrodu. 

Zobacz też:

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

Tych roślin nie przycinaj w lecie. Jedna błędna decyzja i przestaną kwitnąć

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uprawa roślin | działka