Reklama
Reklama

Bratków będzie tyle, że pokryją całą działkę. Tylko nie popełnij tego błędu przy sadzeniu

Bratki to kolorowe rośliny, które kwitną wiosną, ozdabiając działkę od kwietnia do czerwca. Najpiękniej wyglądają posadzone w ogrodzie na rabatach, ale możesz uprawiać je również w doniczkach na tarasie czy balkonie. Charakteryzują je urocze płatki w kształcie serca, jednak możesz popełnić popularnego błędu przy ich sadzeniu, bo wtedy nici z pięknych kwiatów.

Bratki, a właściwie fiołki ogrodowe (z łac. Viola x wittrockiana) to dwuletnie rośliny, które obficie kwitną, zachwycając urodą swych wielobarwnych kwiatów od czesnego kwietnia do końca czerwca. Możesz uprawiać je w doniczce na balkonie czy tarasie, ale największą uwagę zwracają na siebie wtedy, gdy rosną na rabatach.

Jeśli chcesz, aby zachwycały urodą, pod żadnym pozorem nie możesz popełnić tego błędu przy sadzeniu bratków. Wielu początkujących ogrodników to robi, a później narzekają, że kwiaty na ich działkach wyglądają marnie. 

Takie warunki musisz zapewnić bratkom w ogrodzie, aby zdrowo rosły

Przy takiej pogodzie jak teraz, bratki na rabatach możesz posadzić jeszcze w marcu. W drugiej połowie miesiąca raczej nie grozi im już przemarznięcie. Wybierając kwiaty w sklepie ogrodniczym, sięgaj po sadzonki, które mają dużo nierozwiniętych pąków. Zakup tych chorych i zniszczonych całkowicie sobie odpuść, chyba że już na wstępie chcesz mieć z nimi problemy.

Do sadzenia bratków najlepsza jest ziemia uniwersalna. Podłoże powinno być przepuszczalne i żyzne, lekko wilgotne, ale nie mokre. Poza glebą znaczenie ma również wybór odpowiedniego stanowiska dla roślin. Idealnie, jeśli będzie ono słoneczne. Może być również półcieniste, lecz pod żadnym pozorem nie zacienione, bo wtedy kwiaty nie będą chciały się rozwijać. 

Podlewanie bratków powinno być regularne, ale nie przesadzone. Roślinom tym nie sprzyja bowiem zastój wody. Od czasu do czasu bratki warto nawozić odżywkami dla roślin kwitnących. 

Może cię zainteresować: Tunbergia oplecie twój balkon i płot bajecznymi kwiatami. Będzie cieszyć oko do późnej jesieni

Nie popełniaj tego błędu przy sadzeniu bratków, bo nie będą bujnie kwitnąć

Tego błędu przy sadzeniu bratków nie popełniaj, bo możesz zrujnować wygląd swoich kwiatów. Nie będą obficie kwitły w miejscach bardzo wilgotnych i na terenach podmokłych. 

W ogrodzie najlepiej więc uprawiać je pod zadaszeniem, aby mieć pewność, że nie zmarnieją podczas obfitych opadów deszczu. Przy podlewaniu bratków wystrzegaj się moczenia płatków kwiatów i liści, bo przez to naprawdę możesz doprowadzić swoje piękne rabaty do ruiny. 

Czytaj również: Przytnij storczyka w tym miejscu, a obsypie się nowymi kwiatami. Sąsiadki będą prosić o porady                

Zobacz też:

Ten kwiat warto mieć w ogrodzie. Jego zapach zachwyca ludzi, a odstrasza komary

Podsypują tym pomidory, żeby były smaczniejsze. Ogrodnik ostrzega

Tych resztek z obiadu nie wyrzucaj. Dzięki nim porzeczka będzie mieć mnóstwo owoców

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | uprawa roślin