Reklama
Reklama

Przytnij storczyka w tym miejscu, a obsypie się nowymi kwiatami. Sąsiadki będą prosić o porady

Masz w domu kapryśnego storczyka, który nie chce obficie kwitnąć mimo idealnego stanowiska i dobrze dobranej doniczki? Spróbuj przyciąć go w tym miejscu, a za kilka tygodni obsypie się nowymi kwiatami. Ten prosty trik sprawi, że twoja roślina będzie najpiękniejsza w okolicy. Wszystkie sąsiadki będą prosić cię o porady pielęgnacyjne.

Świadoma pielęgnacja storczyków, zagwarantuje im zdrowy i piękny wygląd. Niestety mimo tego, że egzotyczne orchidee są obecnie najpopularniejszymi roślinami doniczkowymi w polskich domach, mało który właściciel potrafi o nie odpowiednio zadbać. 

Niestety prawda jest taka, że większość osób pomija jeden z najważniejszych zabiegów, który może pobudzić tę roślinę do obfitego kwitnienia. Chodzi o przycinanie storczyka, które jednak nie powinno być bezmyślne. Sprawdź, jak wykonać je prawidłowo, krok po kroku, a niedługo wszystkie sąsiadki pozazdroszczą ci bujnych kwiatów.

Przycinanie storczyka to ważny zabieg. Pamiętaj o nim, jeśli chcesz mieć bujne kwiaty

Jeśli marzysz o tym, aby twój storczyk ponownie zakwitł po przekwitnięciu, wiosną przytnij go w odpowiedni sposób. Po zimie kondycja kwiatów często pozostawia wiele do życzenia, rośliny gubią płatki, a ich liście i gałązki mogą obumierać. Aby pobudzić je do wzrostu i ponownego wypuszczania kwiatów, pozbądź się starych, uschniętych pędów. Podetnij je lekko sekatorem, a uschnięte części rośliny zbierz i wyrzuć.

Może cię zainteresować: Posadź prymulki teraz, a nowe kwiaty nie pomieszczą się na rabatach. Sąsiadki zzielenieją z zazdrości                

Nie kupuj kolejnych zadzonek. W ten sposób łatwo rozmnożysz storczyka

Wiedza na temat prawidłowego cięcia storczyka może ci się przydać również wtedy, gdy zechcesz rozmnożyć swoje rośliny. Przygotuj sekator, odpowiedni nawóz i węgiel aktywny, aby pobudzić rośliny do wzrostu. 

Za pomocą sekatora lub noża oddziel liść od łodygi w taki sposób, aby odcięta końcówka zawierała również niewielki kawałek pnia storczyka. Pozostaw ją na noc do wyschnięcia, a gdy kolejnego dnia na powierzchni sadzonki utworzy się charakterystyczna błonka, namocz odcięty element rośliny w nawozie, aby wspomóc rozwój korzeni. 

Przygotuj roztwór z węglem aktywnym, rozpuszczając 1 tabletkę preparatu w 0,5 szklanki wody, a później w roztworze zanurz nowe rozsady i poczekaj kilka dni, aż młodziutkie storczyki wypuszczą korzenie. Gdy tak się stanie, przesadź je do nowych doniczek i podlej po 3 dniach. Po kilku tygodniach zaczną intensywnie rosnąć. 


Zobacz też:

Grudnik utonie w kwiatach. Musisz jednak zrobić to do połowy grudnia 

Kupiłeś gwiazdę betlejemską? Zrób to, a postoi nawet 2 razy dłużej

W grudniu nie zapomnij okryć tym berberysów. Przetrwają zimę bez szwanku

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin | przycinanie