Reklama
Reklama

Tunbergia oplecie twój balkon i płot bajecznymi kwiatami. Będzie cieszyć oko do późnej jesieni

Piękna tunbergia oplecie twój balkon, płot i altanę, nadając im niepowtarzalnych walorów dekoracyjnych. To kwieciste pnącze rośnie gęsto i kwitnie do późnej jesieni. Roślina zamieni twoją działkę w bajkową krainę, a jednocześnie nie ma wielu wymagań. Z uprawą tunbergii poradzisz sobie bez problemu, nawet jeżeli nie masz dużego doświadczenia z roślinami.

Tunbergia oskrzydlona (z łac. thunbergia alata) to urodziwe, szybko rosnące pnącze z rodziny akantowatych. Jest znane z gęstego pokroju i pięknych, żółtych oraz pomarańczowych kwiatów, które w mgnieniu oka wprowadzają radosny, bajkowy klimat na każdą działkę. 

Ta południowo-afrykańska roślina jest urodziwa i bardzo łatwa w uprawie. Mimo egzotycznego pochodzenia rewelacyjnie odnajduje się w polskim, umiarkowanym klimacie. Musisz tylko pamiętać o kilku podstawowych rzeczach, a będzie zdobić twój ogród, aż do późnej jesieni. 

Tunbergia oplecie balkon bajecznymi kwiatami. Dlaczego warto ją uprawiać?

Tunbergia oskrzydlona tworzy gęstą zasłonę na murach, balkonach, płotach i altanach. Ta jednoroczna roślina ma bujne, zielone pędy, ale jej największym atutem są widowiskowe żółte, lub pomarańczowe kwiaty z ciemnym środkiem (tzw. gardzielą) i długo kwitnie - w sprzyjających warunkach od kwietnia/ maja do końca października. 

Tunbergia może osiągnąć nawet 300 cm wysokości. Jest jednak lekka, więc nie potrzebuje silnych, trwałych podpórek. Sznurki czy rozpięta siatka w zupełności jej wystarczą. 

Może cię zainteresować: Ten krzew odgradza od wścibskich sąsiadów lepiej niż tuje. Sprawdź, jak uprawiać piękną laurowiśnię

Takie warunki musisz zapewnić tunbergii, aby kwitła aż do jesieni

Nasiona tunbergii oskrzydlonej możesz wysiać już w marcu, a pierwsze sadzonki najprawdopodobniej pojawią się po 2-3 tygodniach. Pamiętaj jednak, że musisz zapewnić jej odpowiednie warunki, aby roślina mogła zachwycać bujnymi kolorowymi kwiatami do późnej jesieni. 

Tunbergia najlepiej rośnie na jasnych i dobrze oświetlonych stanowiskach, które jednak są osłonięte od mocnych podmuchów wiatru. Natomiast idealne podłoże dla tego gatunku to kompostowa, przepuszczalna, lekko wilgotna gleba, ale jednocześnie taka, która szybko się nagrzewa. 

Roślina nie jest wymagająca pod względem pielęgnacji. Podlewanie tunbergii powinno być jednak regularne, ponieważ jest ona bardzo wrażliwa na niedobór wody. W sezonie pnącze co 2 tygodnie można zasilać nawozami wieloskładnikowymi lub dla roślin kwitnących. Wtedy na pewno jej kwitnienie będzie intensywniejsze. 

Czytaj również: Chcesz uprawiać iglaki na balkonie i tarasie? Te odmiany najlepiej nadają się do sadzenia w skrzyniach                

Zobacz też:

Ten kwiat warto mieć w ogrodzie. Jego zapach zachwyca ludzi, a odstrasza komary

Podsypują tym pomidory, żeby były smaczniejsze. Ogrodnik ostrzega

Tych resztek z obiadu nie wyrzucaj. Dzięki nim porzeczka będzie mieć mnóstwo owoców

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uprawa roślin | balkon | pielęgnacja roślin | działka