Reklama
Reklama

Takie rabatki rządzą teraz na działkach. Stwórz ogród w stylu rustykalnym

Moda często powraca i podobnie jest w przypadku ogrodów. Do łask przywrócone zostają rustykalne rabaty, takie jak tworzyły nasze babcie. Są one nieco chaotyczne, przez co bardziej naturalne i zachwycają nas feerią barw. Podpowiadamy, jak stworzyć własny rustykalny ogród i jakie rośliny w nim umieścić, aby przez cały sezon cieszyły nasze oczy.

Każdy z nas ma w pamięci ogrody naszych babć, które przyciągały spojrzenie swoimi kolorami, ale i otaczały nas niezwykłym zapachem. Pomimo tego, że rośliny były tam umiejscowione chaotycznie i często były ciasno ze sobą stłoczone, to ten styl miał swój urok. Nic więc dziwnego, że znów powraca moda na rustykalne rabaty. Sprawdź, jak je zaaranżować i jakich gatunków roślin użyć.

Jakie rośliny powinny się znaleźć w ogrodzie jak u babci?

W ogrodach naszych babć panował często nieuporządkowany, ale urokliwy misz-masz, w którym przewijało się wiele różnych, barwnych roślin, nadających charakterowi całej działce. Królowały wśród nich słoneczniki ozdobne. Ceniono także za długie kwitnienie dzielżany oraz jeżówki.

Przy oknach umieszczano maciejkę oraz groszek pachnący, czyli rośliny zapewniające niezwykły aromat, szczególnie wieczorami. W takim ogrodzie nie mogło także zabraknąć konwalii majowej, firletki chalcedońskiej, mieczyków, piwonii, róży oraz niezapominajek. Na rabatach koniecznie musiał się pojawić także nagietek, który nie jest tylko piękną ozdobą ogrodu, ale i może być uprawiany w celach leczniczych.

Często w ogrodach naszych babć nie brakowało także kopru, pojawiającego się pomiędzy niższymi roślinami, a bezpośrednio na rabatach pojawiały się cynie i dalie. Kolejnym gatunkiem, który warto mieć w swoim ogródku, a który był dawniej uwielbiany, są serduszka okazałe. Jest to rozłożysta bylina, która kwitnie wiosną i tworzy kwiatostany w kształcie serc. Możemy wyposażyć się w odmiany kwitnące na różowo, biało lub czerwono.

Czytaj również: Już dziś podlej truskawki tym nawozem. Będą miały więcej owoców niż myślisz

Jak założyć rabatę w stylu rustykalnym?

Wiedząc już jakie rośliny wybierać, by stworzyć rustykalny ogród przypominający kompozycje naszych babć, możemy przejść do zakładania naszej rabaty. Decydując się na ten styl, musimy przygotować ją tak, by jej kształt był nieregularny, dzięki czemu będzie wyglądał o wiele bardziej naturalnie.

Natomiast jeśli chodzi o długość rabaty, to jest ona dowolna i powinna być po prostu dostosowana do wielkości ogrodu, a jej szerokość nie może przekraczać 2 m, ponieważ szerszą rabatę trudniej pielęgnować oraz ciężko wyeksponować na niej wszystkie rośliny. Oprócz tego tworząc nasz rustykalny kącik, powinniśmy pamiętać o zasadzie, mówiącej, że niższe gatunki umieszczamy z przodu, średnie na środku, a wysokie z tyłu.

Zwróćmy również uwagę na to, by dobierać gatunki tak, by rabata była barwna przez cały sezon. Wobec tego muszą się na niej znaleźć rośliny kwitnące zarówno na przedwiośniu, jak i wiosną, latem oraz jesienią. Możemy także wzmocnić rustykalny efekt, dodając dekoracje, takie jak np. drewniane koła od wozów czy beczki pełniące funkcję kwietników.

Zobacz też:

Te warzywa wysiej jeszcze w lipcu. Szybko doczekasz się plonów

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | działka