Reklama
Reklama

To zdrowe warzywo możesz mieć we własnym ogrodzie. Nie przegap terminu siewu

Bób to popularne i pożywne warzywo strączkowe. Możemy je uprawiać we własnym ogródku, a właściwy termin i sposób sadzenia zapewni nam obfite plony. Kiedy i jak wysiewać bób?

Bób to jednoroczna roślina z rodziny bobowatych. Jest bardzo pożywny i smaczny, a do tego posiada wiele właściwości leczniczych. Zawiera dużo białka, stąd jest polecany wegetarianom i weganom.

W 100 g surowego bobu znajduje się też mnóstwo kwasu foliowego — taka ilość pokrywa 100% jego dziennego zapotrzebowania. Ponadto zaliczany jest do produktów alkalizujących, czyli zasadotwórczych. Wiosna to dobry czas, by to pożyteczne warzywo posadzić we własnym ogrodzie. Jak to zrobić i jak uprawiać bób?

Uprawa bobu — dlaczego warto?

Bób to pożywne warzywo, wyróżniające się zieloną barwą. Nasiona są niewiele większe od grochu, jednak dostarczają do organizmu wiele cennych składników odżywczych i mineralnych. Mogą być spożywane na surowo lub po ugotowaniu.

Bób doskonale sprawdza się również jako warzywo przedplonowe. Wzbogaca bowiem podłoże w spore ilości azotu, co wpływa korzystnie na kolejne rośliny sadzone w tym samym miejscu. Ważne jest jednak, aby po jego uprawie nie sadzić kolejnych roślin z rodziny motylkowatych, jak groch czy soczewica. Każda z tych roślin także dąży do wiązania azotu, a więc w glebie mogłoby dojść do jego nadmiernego nagromadzenia.

Czytaj też: Tych roślin nie sadź obok tui. Inaczej szybko zmarnieją 

Kiedy wysiać bób? Oto najlepszy termin

O wysiewie bobu możemy myśleć już na początku wiosny. Jest to bowiem roślina dość odporna na przymrozki. Przy sprzyjającej pogodzie możemy wysiać bób już pod koniec lutego. Najlepiej jednak robić to od połowy marca do połowy kwietnia. Trzymanie się tego terminu jest istotne, by roślina mogła prawidłowo się rozwijać i owocować.

Istotne jest właściwe przygotowanie stanowiska pod bób. Podłoże powinno być gliniaste, wilgotne i bogate w próchnicę. Piaszczystą glebę możemy z kolei nawieźć kompostem lub dojrzały obornikiem, a tuż przed wysiewem zastosować nawóz bogaty w materię organiczną.

Nasiona bobu można wysiewać bezpośrednio do gruntu. Sadzimy je gniazdowo, po 3-4 sztuki do jednego miejsca. Powinniśmy pamiętać o odpowiedniej głębokości sadzenia i odległości między kolejnymi gniazdami oraz rzędami. Poprawna głębokość sadzenia bobu to około 5-6 cm. Odległość między gniazdami powinna wynosić około 20 cm, a między rzędami około 50 cm. Rosnący bób może osiągnąć 150 cm wysokości, więc warto też pomyśleć o podparciu dla niego, aby rośliny nie uległy zniszczeniu. 

Zobacz też:

Podlewaj tym budleję Dawida. Efekt zachwyci nie tylko motyle 

Mówią, że to najwytrzymalsze kwiaty. Dobrze znoszą nawet upał i suszę

Pokrój na kawałki, zalej wodą i podlej. Pelargonie wystrzelą nowymi kwiatami

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uprawa roślin | warzywniak | działka