Reklama
Reklama

Tak przyspieszysz wzrost roślin cebulowych. Wystarczy, że zastosujesz metodę ogrodników

Nie mogąc się doczekać wiosny i pięknych kolorowych kwiatów, możemy samodzielnie przyspieszyć ten proces i sprawić, że rośliny cebulowe zakwitną o wiele szybciej. Okazuje się bowiem, że wystarczy jeden prosty zabieg polecany przez ogrodników, a barwne kwiaty będą nam towarzyszyć już wczesną wiosną. Podpowiadamy jak przyspieszyć wzrost roślin cebulowych i jak przeprowadzić ten zabieg krok po kroku.

Jeśli chcemy, by w tym roku hiacynty, tulipany oraz inne rośliny cebulowe znacznie szybciej się u nas pojawiły, to warto przeprowadzić znany wszystkim ogrodnikom zabieg, który przyspieszy ich wzrost. Dzięki temu będziemy mogli szybciej cieszyć się urokami wiosny. Sprawdź, co musisz zrobić.

Jak przyspieszyć wzrost roślin cebulowych? Wystarczy jeden prosty zabieg

Chcąc nieco oszukać naturę i móc wcześniej cieszyć się jej darami, możemy wspomóc nasze rośliny cebulowe tak, by uzyskać już kwiaty nawet wczesną wiosną. Wystarczy, że wykonamy zabieg zwany pędzeniem. Najlepiej do niego nadają się cebulki hiacyntów, tulipanów, krokusów, narcyzów oraz szafirków.

Cały ten proces rozpoczynamy od wybrania dużych, zdrowych cebulek, pozbawionych pęknięć czy pleśni. Umieszczamy je w ciemnym i chłodnym miejscu na około 4-6 tygodni. Ważne by w pomieszczeniu tym panowała temperatura poniżej 10 stopni Celsjusza. Jest to tak zwane chłodzenie, które niezbędne jest do zainicjowania kwitnienia.

Czytaj również: Sadzisz lawendę? Rozsyp to wokół niej, a będziesz cieszyć oczy morzem fioletowych kwiatów

Po upływie tego czasu, cebule wsadzamy do doniczek lub do misek wypełnionych ziemią. Umieszczamy je na głębokości, która odpowiadać ma dwóm długościom cebulki. Następnie podlewamy je i ponownie przenosimy do chłodnego miejsca. W momencie, gdy będą tam odłożone, wciąż musimy pamiętać o regularnym nawadnianiu i dopilnowaniu, by gleba była stale wilgotna.

Po 4-5 tygodniach zauważymy kiełkujące rośliny. Wtedy to musimy zmniejszyć częstotliwość podlewania ich. Dodatkowo powinniśmy nawozić je co dwa tygodnie i przenieść do cieplejszego miejsca.

Warto także wiedzieć, że niektóre rośliny cebulowe możemy pędzić w wodzie. Wtedy to musimy jedynie umieścić cebulki w naczyniu z wodą, tak by tylko korzonki były zanurzone. Następnie nasz pojemnik przestawiamy do chłodnego i ciemnego miejsca, a po kilku tygodniach zaczną pojawiać się pierwsze pędy.

Co zrobić po przekwitnięciu roślin? Dzięki temu będziemy mogli ponownie zasadzić cebulki

Warto także wiedzieć, co zrobić, gdy nasze rośliny już przekwitną. Okazuje się bowiem, że dzięki odpowiedniemu działaniu będziemy mogli uzyskać cebulki, które wykorzystamy jesienią.

Na początek powinniśmy usunąć kwiatostany i pozwolić liściom samodzielnie uschnąć. Następnie ostrożnie wykopujemy cebulkę oraz oczyszczamy ją z gleby. Kolejnym krokiem jest pozbycie się części naziemnej i umieszczenie cebulki w chłodnym oraz ciemnym miejscu. Tak przygotowana, będzie mogła być używana po lecie do ponownego posadzenia.

Zobacz też:

Te nowalijki wyhodujesz na parapecie. Możesz sporo zaoszczędzić

Drzewka w ogrodzie nie chcą rosnąć? Zastosuj metodę ogrodnika, nim zmarnieją

Chcesz uprawiać warzywa bez chwastów? Ta metoda jest idealna dla ciebie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uprawa roślin | pielęgnacja roślin