Czosnek w doniczkach na balkonie? Nic prostszego. Wystarczy, że zadziałasz zgodnie z tą metodą
Czosnek to popularne warzywo, cenione za swój smak i aromat, a także liczne właściwości zdrowotne. Osoby, które nie mają domu z ogródkiem, nie muszą rezygnować z jego uprawy. Czosnek świetnie wyrośnie nawet na balkonie, w większym pojemniku czy doniczce. Jak i kiedy go posadzić, i jak o niego dbać? Oto sekrety uprawy czosnku.
Czosnek pospolity, znany też jako czosnek zwyczajny, to gatunek byliny, w uprawie będący rośliną dwuletnią lub jednoroczną. Należy do rodziny amarylkowatych i jest cenionym warzywem, ale też przyprawą i rośliną leczniczą. Czosnek posiada charakterystyczny aromat i smak, przez co znajduje szerokie zastosowanie w kuchni.
Warto wiedzieć, że może być uprawiany nawet na balkonie. Nie trzeba mieć własnego ogródka, by cieszyć się jego uprawą. Jak o niego zadbać, by zdrowo się rozwinął w miejskich warunkach?
Uprawa czosnku na balkonie jest bardzo prosta. Na początku powinniśmy wybrać odpowiednią jego odmianę — czyli czosnek ozimy lub czosnek jary. Wszystko zależy od tego, kiedy pragnie się rozpocząć uprawę. Wczesną wiosną sadzi się czosnek jary (od końca marca do połowy kwietnia), więc jeśli ktoś chce zacząć swoją uprawę właśnie w tym okresie, ta odmiana będzie idealna.
Co jeszcze musimy przygotować? Doniczki o głębokości przynajmniej 20 cm, które należy wypełnić ziemią. Można wykorzystać ziemię uniwersalną lub specjalną ziemię dla warzyw. Ząbki czosnku należy następnie rozłożyć w odstępach około 10 cm od siebie, przy czym wierzchołek musi być zawsze skierowany ku górze. Kiedy już posadzimy czosnek, musimy go lekko podlać, używając niezbyt mocnego strumienia wody.
Czytaj też: Ma piękne kwiaty i pachnie wanilią. Wszyscy będą ci zazdrościć tej rośliny w ogrodzie
Ziemia w pojemnikach schnie znacznie szybciej, niż podłoże w ogrodzie. Z tego względu musimy regularnie podlewać swoją balkonową uprawę czosnku. Należy również zadbać o właściwe nawożenie, najlepiej stosując naturalne nawozy, jak kompost.
Kiedy będzie można zebrać plon? Zwykle czosnek jest gotowy do zebrania, kiedy jego liście zaczną żółknąć i więdnąć, co jest doskonałym sygnałem do podjęcia działania. Zazwyczaj dzieje się to 3-4 miesiące po posadzeniu. W zależności od tego, jak wielki będzie plon, możemy też zastanawiać się, jak przechowywać czosnek. Najlepiej robić to w temperaturze pokojowej, w suchym, ciemnym, przewiewnym i chłodnym pomieszczeniu. Nadaje się do tego nawet kuchenna szafka.
Zobacz też:
Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd
Zimą karm tym zamiokulkasa. Wróci do formy i urośnie jak na drożdżach
Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu