Reklama
Reklama

Ma piękne kwiaty i pachnie wanilią. Wszyscy będą ci zazdrościć tej rośliny w ogrodzie

Nazywany jest kwiatem wanilii, ponieważ roztacza wokół siebie przyjemny, przypominający ją zapach. Heliotrop przyciąga z tego powodu motyle i pszczoły. Jest urokliwą rośliną ozdobną, wytwarzającą niewielkie, białe lub fioletowe kwiaty. W ogrodzie będzie zachwycająco wyglądać i pachnieć, wzbudzając zazdrość sąsiadów i podziw gości. Co warto wiedzieć o tej roślinie i jak o nią dbać?

Heliotrop to rodzaj roślin należących do rodziny ogórecznikowatych, obejmujący przeszło 200 gatunków i szeroko rozpowszechniony w strefach o tropikalnym i umiarkowanym klimacie. Heliotrop nie jest rośliną szczególnie popularną w uprawie, a rewelacyjnie wygląda i pięknie pachnie. Warto więc rozważyć jego posadzenie w ogrodzie, którego może być dużą ozdobą. Co warto wiedzieć o heliotropie?

Heliotrop — uprawa i pielęgnacja

Heliotrop to roślina, którą trudno znaleźć w sklepach ogrodniczych. Zamiast więc szukać sadzonek, najlepiej kupić nasiona i je wysiać. Wiosna jest do tego doskonałym momentem. Wystarczy wypełnić skrzynkę na kwiaty ziemią ogrodową i zwilżyć ją wodą. Następnie rozsypujemy nasiona i przykrywamy je cienką warstwą gleby. Wsadzając nasiona do doniczki, możemy wystawić je na zewnątrz dopiero wtedy, gdy pogoda się ustabilizuje i przezimować je, by nie zmarniały w czasie mrozów.

Doniczkę po posadzeniu nasion należy trzymać w ciepłym pomieszczeniu z dostępem do światła i regularnie nawadniać. Już po miesiącu powinniśmy zobaczyć pierwsze roślinki. Gdy zakwitną, można je przesadzić do mniejszych doniczek, a w połowie maja mogą nawet trafić do gruntu. Dla tej rośliny należy wybrać stanowisko słoneczne, lecz światło nie może padać na nią bezpośrednio. Miejsce, które wybierzemy, powinno być również osłonięte od wiatru. Podłoże musi być zaś stale wilgotne, ale nie może być mokre. 

Czytaj też: Skrzydłokwiat nie chce kwitnąć? Podlewaj go tym, a szybko zobaczysz efekt 

Heliotrop — wygląd i odmiany

Gdy heliotrop urośnie, odwdzięczy się urokliwymi kwiatami, które mogą być białe lub fioletowe. Słodki zapach tej rośliny przypomina aromat wanilii. Co prawda, roślina jest nieco kapryśna w uprawie, jednak jeśli pozna się jej wymagania, powinna szybko rosnąć i obficie kwitnąć.

W uprawie często można spotkać heliotrop peruwiański, wyróżniający się większą odpornością na chłód i większym kwiatostanem. Kwiaty tej rośliny intensywnie pachną, przez co heliotrop peruwiański nazywany jest też często wonnym. Do popularnych odmian heliotropu należą między innymi: ‘Marina’ o fioletowo-niebieskim kolorze płatków, ‘White Lasy’ o kwiatach białych z różowawym odcieniem i ‘Lord Robert’ o kwiatach fioletowych.

Zobacz też:

Zapomnisz o pleśni w łazience. Wystarczy, że umieścisz w niej te rośliny

Koniecznie zrób to, gdy papryka kwitnie. Owoce będą duże i jędrne

Możesz uprawiać arbuzy w ogrodzie. Sprawdź, kiedy najlepiej je posiać

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uprawa roślin | pielęgnacja roślin | działka