Reklama
Reklama

Ta roślina kwitnie tylko raz. Zachwyca wyglądem i nie jest wymagająca

Bromelia to roślina doniczkowa, która zachwyca swoim oryginalnym wyglądem. Jej największą zaletą jest to, że jest niezwykle prosta w uprawie i nie wymaga od nas wiele wysiłku. Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach, dzięki którym przetrwa w naszym domu nawet pół roku. Nawet początkujący ogrodnicy poradzą sobie z jej pielęgnacją.

Bromelia to egzotyczna roślina, która będzie wyróżniać się w naszym domu ciekawym wyglądem. Poznaj jej właściwości oraz podstawowe zasady pielęgnacji. Dzięki kilku ważnym zasadom będzie ozdabiać twój dom przez długi czas.

Bromelia. Wymagający kwiat o pięknym wyglądzie

Bromelia to kwiat doniczkowy, który należy do rodziny ananasowatych. Naturalnie występuje w Ameryce Środkowej oraz Południowej. Jego cechą charakterystyczną są kolorowe rozety z barwnymi pióropuszami na szczycie, które wiele osób bierze za kwiaty. Tak naprawdę są to unikatowe liście rośliny, które pełnią również ważną funkcję. Kwiaty bromelii nie robią tak dużego wrażenia, jak kolorowe rozety — są raczej drobne i pojawiają się pomiędzy liśćmi, najczęściej przybierając białą barwę.

Bromelia zatrzymuje w liściach wilgoć oraz pożywienie, które pobiera z powietrza. Dzięki temu jej uprawa jest bardzo prosta. Nie wymaga dodatkowego spryskiwania, przesadzania, czy nawożenia. Po przekwitnięciu wystarczy wymienić ją na nową lub rozmnożyć.

Zobacz także: Zalej wodą i podlej strelicję. Rajski kwiat bujnie zakwitnie

Jak pielęgnować bromelię? Nie zapomnij o kilku ważnych zasadach

Bromelia dobrze radzi sobie w słonecznych miejscach. Należy jednak pamiętać, że bezpośredni kontakt z promieniami słońca może prowadzić do poparzeń liści. W lecie poradzi sobie nawet na zewnątrz — jedynym warunkiem jest to, że musi być w miejscu zacisznym i zacienionym.

Bromelię obowiązują inne zasady podlewania niż popularne rośliny doniczkowe. Ze względu na jej unikatowe liście, potrafi ona zbierać wodę pochodzącą z deszczu czy skraplającej się mgły. Właśnie dlatego podlewając ją, warto nalewać wodę do jej rozety. Bromelia w zimie nie potrzebuje dużej ilości wody. Częściej trzeba ją podlewać w okresie wiosenno-letnim. Należy jednak pamiętać, aby nie przesadzić — zbyt duża ilość wody może prowadzić do gnicia.

Zobacz też:

Sadzenie dalii w doniczkach i w ogrodzie. Ogrodnik mówi o dwóch różnych terminach

Pomidory i ogórki obrodzą w tym sezonie jak nigdy. Wystarczy, że dodasz to do ziemi

Zbliża się termin wysiewu marchewki. Znajomy ogrodnik podpowiada, jak dwukrotnie zwiększyć plony

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin | podlewanie