Reklama
Reklama

Zalej wodą i podlej strelicję. Rajski kwiat bujnie zakwitnie

Strelicja zwana jest rajskim ptakiem nie bez powodu. Jej pomarańczowo - niebieskie kwiaty wyglądem przypominają egzotyczne ptaki. Ta roślina nie ma wielkich wymagań, a ozdobi każde wnętrze. Aby strelicja zakwitła, możesz jej pomóc nawozem domowej roboty. Wystarczy, że zalejesz wodą jeden składnik.

Domowy nawóz do strelicji - potrzebujesz wody i banana 

Strelicja nie ma wysokich wymagań glebowych. Roślina pochodzi z Afryki Południowej i radzi sobie w ekstremalnych sytuacjach. Jeśli odpowiednio o nią zadbasz, będzie kwitnąć od końca stycznia do czerwca. Starsze i zadbane okazy zakwitną drugi raz w roku: od sierpnia do września. Rajski ptak potrzebuje przepuszczalnego podłoża, jasnego stanowiska i regularnego podlewania.  

Jeśli twoja strelicja nie chce kwitnąć, prawdopodobnie brakuje jej potasu i fosforu. Te składniki odżywcze są obecne w nawozach do roślin kwitnących. To one stymulują roślinę do wytwarzania kwiatów. Potas i fosfor występują w dużych ilościach w skórkach od bananów. Nie wyrzucaj ich, tylko wykorzystaj do stworzenia domowego nawozu wspomagającego kwitnienie strelicji.  

Jak przygotować nawóz z bananowych skórek do strelicji 

Przygotowanie naturalnego nawozu do strelicji jest niezwykle proste. Skórkę z banana pokrój i zalej w litrowym słoiku chłodną wodą. Słoik zakręć i odstaw na dwa dni w ciemne i chłodne miejsce. Może być to garaż, piwnica lub spiżarnia.  

Po dwóch dniach odcedź roztwór i wlej do konewki. Tak przygotowanym nawozem z bananowych skórek podlewaj strelicję raz na dwa tygodnie. Może to zastąpić zwykłe podlewanie. 

Czytaj też: Chcesz przesadzić monsterę? Tak przygotujesz najlepsze podłoże 

Dlaczego strelicja nie chce kwitnąć?

Najczęstszym powodem, dla którego strelicja nie chce kwitnąć, jest nieodpowiednie stanowisko. Ta roślina potrzebuje dużo słońca, aby w pełni pokazać swoje możliwości. Choć ten kwiat pochodzi z Afryki, okresy suszy wstrzymają jego rozwój. Dlatego najlepiej podlewać rajskiego ptaka raz w tygodniu w okresie wegetacyjnym. Ziemia w doniczce nie może wyschnąć na wiór, powinna być zawsze lekko wilgotna.  

Innym powodem, dla którego strelicja nie zakwitnie, jest brak odpoczynku. Należy go zapewnić roślinie od października do końca grudnia. Wtedy podlewaj ją raz na dwa czy trzy tygodnie oraz zaprzestań nawożenia. Dobrze jest zapewnić wtedy rajskiemu ptakowi niższą temperaturę, nieschodzącą jednak poniżej 15 stopni Celsjusza. Od połowy stycznia możesz wrócić do normalnego podlewania strelicji.   

Zobacz też:

Sadzenie dalii w doniczkach i w ogrodzie. Ogrodnik mówi o dwóch różnych terminach

Pomidory i ogórki obrodzą w tym sezonie jak nigdy. Wystarczy, że dodasz to do ziemi

Zbliża się termin wysiewu marchewki. Znajomy ogrodnik podpowiada, jak dwukrotnie zwiększyć plony

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin | podlewanie