Reklama
Reklama

Storczyk więdnie krótko po zakupie? Następnym razem zrób to zaraz po przyniesieniu go ze sklepu

Storczyki to uwielbiane kwiaty doniczkowe, które od lat królują w naszych domach. Eleganckie i efektowne potrafią swoim pięknem zachwycać przez wiele tygodni, dlatego też nie ma nic w tym dziwnego, że tak chętnie je kupujemy. Niestety zdarza się, że po przyniesieniu ze sklepu, storczyk zaczyna szybko więdnąć. Dobrze więc wiedzieć, co zrobić z rośliną od razu po zakupie, aby mogła długo kwitnąć i była wolna od niechcianych szkodników.

Storczyki to dość wymagające rośliny doniczkowe, które już zaraz po zakupie mogą przysporzyć sporo kłopotów. Nie rzadko wymagają ogromu naszych starań, aby kwitnąć i prezentować się okazale. Niestety wiele problemów pojawia się już po zakupie, gdy storczyk z dnia na dzień marnieje. Okazuje się, że powodem mogą być niechciani goście, którzy przybyli z rośliną do twojego domu. Mowa o wełnowcach, które są sporym wyzwaniem, jeśli chodzi o rośliny doniczkowe, w tym orchidee.  

Pielęgnacja storczyka po zakupie. O tych kwestiach pamiętaj

Orchidee zachwycają swoim egzotycznym wyglądem i charakterystycznymi, kolorowymi kwiatostanami. Z pewnością przykuwają wzrok i stanowią wyjątkową ozdobę wnętrza. Cieszą się sporą popularnością, przez co chętnie kupowane są w marketach i sklepach ogrodowych. Niestety wiele egzemplarzy bywa tam zainfekowanych między innymi przez wełnowce, co odbija się na wyglądzie i kondycji rośliny.  

Po zakupie storczyka warto więc od razu przejść do działania, aby szybko zwalczyć ewentualne kłopoty i móc cieszyć się pięknem tej okazałej rośliny. Podstawą jest kwarantanna i niestawianie storczyka przez minimum dwa tygodnie z innymi roślinami. To pozwoli obserwować roślinę w kontekście ewentualnych problemów i uchroni inne rośliny w domu przed szkodnikami.  

Czas obserwacji to dobry moment, aby przyjrzeć się łodygom, liściom i korzeniom. Wtedy również należy zadbać o odpowiednie warunki dla storczyków, czyli rozproszone światło, dokarmianie nawozem i właściwe podlewanie. Jeśli po dwóch tygodniach zyskasz pewność, że storczyk nie ma na sobie wełnowców bądź innych szkodników, możesz ze spokojem przesadzić go do nowego podłoża.  

Jeśli jednak zauważyłeś na swojej roślinie miękkie owady, pokryte białą, woskową wydzieliną przypominającą watę, koniecznie przejdź od razu do działania. Twój storczyk został bowiem zainfekowany przez wełnowce, które żerują na liściach, łodygach i korzeniach, przez co osłabiają storczyka.  

Może cię zainteresować: Sansewieria gnije? Zamiast ją wyrzucać, weź pędzel i uratuj roślinę

Wełnowce na storczykach. Jak się ich pozbyć domowym sposobem?  

Wełnowce szybko oblepiają storczyka, uszkadzają tkanki rośliny i wydzielają substancję, która sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów. Niestety przez to z dnia na dzień ta marnieje, więdnie i przestaje kwitnąć. W związku z tym po przyniesieniu storczyka ze sklepu dobrze od razu przejść do działania, by roślina przetrwała i cieszyła swoim wyglądem. Na szczęście można to zrobić domowym sposobem.  

Zwalczanie wełnowców na storczykach bywa uporczywe, gdyż te szybko się rozmnażają, ale nie niemożliwe. Wystarczy działać od razu i to z zastosowaniem odpowiednich metod. W tym celu sięgnij po skuteczną kurację na te szkodniki, którą w łatwy sposób można zaaplikować. Sprawdzi się do tego roztwór wodny z szarego mydła, oleju roślinnego lub płynu do naczyń w proporcji 1:10.  

Nasącz nim patyczek lub płatek kosmetyczny i ściągaj nim wełnowce. Jednym patyczkiem wykonujemy jedno pociągnięcie, aby uniknąć przenoszenia szkodników. Jest to dość żmudny proces, ale tylko dokładne oczyszczenie rośliny z wełnowców może przynieść efekty. W ten sposób należy więc przemyć całą roślinę. Zaatakowane kwiaty trzeba natomiast usunąć. 

Przeczytaj też: To idealna roślina dla zapominalskich. Bardziej wytrzymała niż kaktus

Zobacz też:

Nakarm tym róże w lipcu. Wystrzelą kwiatami jak z armaty

Posadź tę roślinę teraz. Jesienią sąsiadki będą ci zazdrościły barwnych rabatek

Te rośliny są odporne na upały. Możesz je posadzić w środku lata

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin | choroby roślin