Spryskujesz rośliny octem? W przypadku tych kwiatów lepiej zrezygnuj, bo możesz je zniszczyć
Wiele osób do pielęgnacji roślin włącza ocet, który ma wspomagać ich wzrost i chronić przed szkodnikami. Jednak nie zawsze stosowanie tego produktu jest dobrym pomysłem i czasem używanie go, może przynieść więcej szkód niż korzyści. Podpowiadamy, jak wykorzystywać ocet do pielęgnacji roślin i którym okazom jego obecność może zaszkodzić.
Często podczas uprawy roślin doniczkowych i ogrodowych stosuje się ocet. Mimo wielu jego zalet może on wyrządzić sporo szkód, a nawet i całkowicie zniszczyć nasze okazy. Warto więc wiedzieć, jak prawidłowo go używać. Oprócz tego powinniśmy mieć świadomość, dla których roślin ocet może być niebezpieczny.
Według badań stosowanie kwasu octowego o niskim stężeniu maksymalnie do 2 proc. może mieć pozytywny wpływ na niektóre rośliny. Okazuje się bowiem, że potrafi on obniżyć pH gleby, dzięki czemu oddziałuje korzystnie na okazy, które preferują kwaśne podłoże. Dodatkowo obniżenie pH sprzyja również lepszemu wchłanianiu składników odżywczych przez rośliny.
Oprócz tego ocet potrafi także zahamować rozwój niektórych patogenów, w tym np. bakterii oraz grzybów. Nic więc dziwnego, że często jest on elementem mieszanek leczniczych do roślin. Ocet znajduje swoje zastosowanie także podczas działań zapobiegawczych, które pomagają uniknąć zgnilizny korzeni. Produkt ten odstrasza również szkodniki, w tym między innymi mszyce.
Dodatkowo ocet dostarcza również roślinom wielu cennych mikroelementów. Wśród nich znajduje się żelazo, mangan oraz cynk.
Czytaj również: Wrzuć to do garnka, zagotuj i podlej monsterę. Dzięki temu roślina wypuści okazałe liście
Warto pamiętać o tym, że ocet musi być stosowany bardzo ostrożnie. Przede wszystkim, tak jak wspominaliśmy, bardzo ważne jest stosowanie octu o niskim stężeniu.
Poza tym nigdy nie powinniśmy wlewać go bezpośrednio do gleby. Zawsze musi być on rozcieńczony, tak jak w przypadku podlewania roślin, gdy na pięć litrów świeżej wody, przypada jedna szklanka octu. Istotne jest także to, że używanie go jako nawozu nie ma większego sensu, ponieważ produkt ten nie zawiera fosforu, azotu ani potasu, które wspomagałyby wzrost roślin.
W przeciwnym razie, gdy nie będziemy stosowali się do tych kilku zasad, to nadmierne stężenie kwasu octowego może uszkodzić korzenie i liście roślin. Szczególnie gdy używamy go w upalne dni. Dodatkowo musimy mieć świadomość tego, że ocet może zakłócać równowagę mikrobiologiczną gleby.
Ocet wpływa korzystnie głównie na rośliny, które dobrze czują się w kwaśnym podłożu. Zaliczamy do nich hortensje, azalie, borówki, paprocie oraz rododendrony. W przypadku niektórych okazów należy zachować ostrożność i obserwować ich reakcje na ocet. Dotyczy to kaktusów, roślin cebulowych oraz storczyków.
Natomiast ocet niewskazany jest do pielęgnacji młodych roślin. Oprócz tego źle wpływa on na paprykę, pomidory, pietruszkę, rozmaryn oraz marchew.
Zobacz też:
Piękna roślina szybko rozrośnie się na rabatkach. Wystarczy, że poczęstujesz ją tym
Ta roślina działa jak straszak na kleszcze. Na dodatek kwitnie całe lato
Twój trawnik żółknie, chociaż regularnie go podlewasz? To może być przyczyną