Reklama
Reklama

Mszyce atakujące jabłonie, to wiosenny problem wielu ogrodników. Tak możesz im zapobiec

Wiosną ogrodnikom nie brakuje pracy. Zwłaszcza gdy ich jabłonie zostaną zaatakowane przez mszyce. Te niepozorne, małe owady, potrafią zniweczyć całe plony i znacznie pogorszyć kondycję naszych drzew. Warto więc zapobiegać ich pojawianiu się, dzięki czemu unikniemy tego problemu. Sprawdź, co zrobić, aby mszyce nie gościły w naszym sadzie.

Mszyce są małymi owadami, osiągającymi wielkość od 2 do 4 mm. Wśród nich występuje wiele gatunków, wyróżniających się różnorodną kolorystyką - od żółtej, poprzez zieloną, pomarańczową, aż do szarej i czarnej barwy. Cechą charakterystyczną mszyc jest ich odwłok, mający dwa wyrostki, zwane syfonami. Warto także wiedzieć, że larwy mszyc nie posiadają skrzydeł, natomiast dorosłe osobniki mają ich dwie pary. Mimo swoich niepozornych rozmiarów potrafią wyrządzić wiele szkód naszym drzewkom owocowym.

Jak mszyce mogą zaszkodzić jabłoniom?

Kolonie mszyc potrafią liczyć kilkaset osobników. Wobec tego pojawiając się na naszych jabłoniach, mogą bardzo negatywnie na nie wpłynąć. Przede wszystkim zaatakowane drzewo traci swoją dobrą kondycję, co odbija się na jakości oraz ilości plonów. Dodatkowo mszyce wydzielają spadź, przyczyniającą się do rozwoju czarnych grzybów sadzakowych, które utrudniają jabłonkom fotosyntezę.

Mszyce mogą żerować na różnych częściach drzewek owocowych. Niektóre z nich pojawiają się zaraz po rozpoczęciu przez roślinę wegetacji i można zauważyć je na pąkach kwiatowych oraz kwiatach jabłoni. Następnie atakują one liście oraz łodygi młodych przyrostów.

Żerując na liściach jabłoni, doprowadzają one do ich deformacji oraz przebarwień, sprawiając również, że zaczynają się one zwijać do spodu. Natomiast późną wiosną i latem mszyce możemy zaobserwować na tak zwanych wilkach oraz odrostach korzeniowych.

Czytaj również: Wrzuć to do garnka, zagotuj i podlej monsterę. Dzięki temu roślina wypuści okazałe liście

Jakie gatunki mszyc najczęściej pojawiają się na jabłoniach?

Na jabłoni może pojawiać się wiele różnych odmian mszyc. Jednak te, które szczególnie im szkodzą i żerują najczęściej na tych drzewach, to między innymi:

  • Mszyca jabłoniowa - to szkodnik, którego obecność wpływa na skręcanie się brzegów liści oraz wyginanie pędów. W rezultacie może dojść do zahamowania ich wzrostu, a nawet obumierania. Formy uskrzydlone tej mszycy mają po dwie pary skrzydeł, ciemny tułów i głowę oraz zielony odwłok. Natomiast osobniki nieuskrzydlone są długości 2 mm i mają barwę trawiastozieloną.
  • Mszyca jabłoniowo-zbożowa - to gatunek wylegający się na przełomie marca i kwietnia, który żeruje pod łuskami rozwijających się pąków. Dorosłe osobniki tych szkodników są zielono-żółte i mogą osiągać długość do 2,5 mm.
  • Bawełnica korówka - to mszyca, która zasiedla pnie, gałęzie oraz pędy starszych drzew. Jej działalność sprawia, że na drzewie pojawiają się gąbczaste guzy, a na pniu widoczne są zrogowacenia, które pękając, mogą spowodować wnikanie chorobotwórczych patogenów. W tym przypadku osobniki bezskrzydłe osiągają do 2,3 mm i mają grantowy lub ciemnobrunatny kolor z białym, niciowatym nalotem. Natomiast uskrzydlone mszyce mają brunatno-czarny kolor.

Jak chronić jabłoń przed mszycami?

Jak w każdym przypadku, tak i w kwestii mszyc, lepiej jest zapobiegać, niż później walczyć ze skutkami ich obecności. W tym celu możemy podjąć kilka działań profilaktycznych, dzięki którym szkodniki nie będą się pojawiały na naszych drzewkach owocowych.

Oto najskuteczniejsze metody ochrony jabłonek przed mszycami:

  • Chcąc zapobiegać inwazji szkodników, powinniśmy przede wszystkim zadbać o kondycję naszych roślin. Dzięki temu będą one mniej podatne na ataki mszyc.
  • W pobliżu drzew warto założyć łąkę kwiatową. Sprawi ona, że w okolicy pojawi się wiele owadów, dla których łąka jest prawdziwym rajem, a wśród nich na pewno będzie sporo gatunków, które są naturalnymi wrogami mszyc.
  • Warto także stosować preparaty olejowe na drzewa w okresie wczesnowiosennym. Dzięki temu zlikwidujemy stadia zimujące i pozbędziemy się w ten sposób kłopotu, zanim się rozwinie.
  • W ogrodzie powinniśmy również sadzić rośliny odstraszające. Są to okazy, których zapach zniechęca mszyce do odwiedzania naszej działki, zaliczam do nich m.in. tymianek, lawendę oraz miętę.
  • Dodatkowo warto w pobliżu zamontować budki lęgowe, a zimą dokarmiać ptaki, które są naturalnymi wrogami mszyc. Szczególnie pomocne będą w tym przypadki sikorki, mysikróliki oraz wróble.

Zobacz też:

Co roku sadzisz pomidory w tym samy miejscu? Sprawdź, co mówi ogrodnik

Jesienią nie zapomnij o tym zabiegu. Maliny będą mieć mnóstwo owoców

"Anielskie wędki" ozdobią każdy ogród. Zobacz, jak o nie dbać

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: szkodniki w ogrodzie | działka | drzewa