Reklama
Reklama

Mówią, że to drzewko bogaczy. Teraz możesz posadzić je we własnym ogrodzie

Chcesz mieć orzechy laskowe ze swojego ogródka i piękną ozdobę ogrodu na wiosnę ? Jeśli tak, to koniecznie musisz posadzić drzewko bogaczy, czyli leszczynę. Roślina rośnie w szybkim tempie, nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji i stanowi atrakcyjną osłonę. Ponadto leszczyna przyciąga swoimi plonami wiewiórki, orzesznice, orzechówki i sójki.

W Polsce najbardziej popularna jest leszczyna pospolita, rosnąca na obrzeżach lasów, w luźnych drzewostanach, a także na ogrodach i działkach. Wygląda bardzo atrakcyjnie, szczególnie wiosną, ponieważ to właśnie w tym czasie wypuszcza kwiaty męskie, czyli żółte "kotki". Z kolei kwiaty żeńskie są mniej liczne, lecz równie ładne - mają małe pąki z czerwonymi znamionami. 

W jakim miejscu sadzić leszczynę?

Leszczyna najlepiej rośnie na jasnym stanowisku, najlepiej dobrze nasłonecznionym, osłoniętym od wiatru. W spokojnym miejscu będzie bardziej rozgałęziona. Pamiętajmy, że drzewko rośnie do 8 m, dlatego należy uwzględnić jego wymiary w trakcie sadzenia.

Tę roślinę sadzimy na żyznej i przepuszczalnej glebie. Jeśli nie mamy takiej w ogrodzie, to warto wymieszać ziemię z piaskiem. Nie możemy natomiast sadzić jej na podłożu piaszczystym lub mokrym.

Jak sadzić leszczynę?

Leszczynę możemy posadzić na wiosnę, jednak następstwem tego zabiegu jest podlewanie przez długi czas. Kolejny termin na sadzenie to jesień. Musimy wyrobić się przed nadejściem pierwszych mrozów. Rośliny z odkrytym systemem korzeniowym należy wstawić na kilka godzin do wiadra z wodą. 

Dwie sadzonki umieszczamy na metrze bieżącym, podobnie jak nasadzenia pojedyncze. Drzewka szybko rosną , tworząc gęstą zasłonę, dlatego możemy wykorzystać je jako żywopłot

Uprawa leszczyny w doniczce

Leszczynę można z powodzeniem uprawiać w doniczce. Roślina rozszerzy się w górnej części tylko tyle, ile będzie miała miejsca na dole. Nigdy zatem nie osiągnie rozmiarów krzewu z ogrodu. 

Leszczynę w doniczce regularnie podlewamy miękką wodą. Raz w roku nawozimy ją kompostem.

Przed zimą owijamy doniczkę z rośliną izolacyjną folią lub włókniną. W ten sposób zapobiegamy uszkodzeniu korzeni przez mróz. Warto przenieść leszczynę w pojemniku do jasnego, nieprzemarzającego pomieszczenia i trzymać ją tam do wiosny

Najważniejsze wymagania pielęgnacyjnie leszczyny

Młode krzewy leszczyny powinniśmy gruntownie podlewać w upalne dni. Podobnie jest w przypadku roślin uprawianych w doniczkach. Z kolei dorosłe drzewo nie wymaga dodatkowego nawadniania.

Wiosną nawozimy leszczynę. Stosujemy jednorazową dawkę kompostu, dzięki której roślina będzie rozwijać się optymalnie.

Warto wykonać cięcie formujące drzew, ponieważ zlikwiduje rozrost dzikich gałęzi i pobudzi nowe pędy do wzrostu. Ponadto będzie nam łatwiej zbierać orzechy z niskiego drzewa. 

Cięcie wykonujemy jesienią po zbiorach, co 2-3 lata według uznania. Pamiętajmy, aby nie robić tego wiosną w trakcie kwitnienia rośliny. W przeciwnym wypadku pozbędziemy się kwiatów, a co za tym idzie - orzechów. 

Zobacz też:

Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd

Zimą nakarm tym zamiokulkasa. Wróci do formy i urośnie jak na drożdżach

Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | sadzenie