Reklama
Reklama

Ogrodnik zdradza, kiedy przycinać jabłonie. Będą się uginać od owoców

Jabłonie w Polsce uprawiane są od XII wieku, dlatego są jednymi z najpopularniejszych owoców. Nie mają zbyt wielu wymagań, jeśli chodzi o uprawę, a więc zawsze możemy cieszyć się obfitością plonów. Aby wspomóc wzrost drzewa, warto odpowiednio je pielęgnować. Podpowiadamy, kiedy i jak przycinać jabłonie.

Dlaczego warto przycinać jabłonie?

Prawidłowo wykonywane przycinanie jabłoni poprawia wygląd i estetykę drzewa, nadając mu regularny i harmonijny kształt. Dodatkowo zwiększa również plony i poprawia jakość owoców, ponieważ pobudza wzrost nowych pędów. Jabłka są wówczas smaczniejsze, a gałęzie mniej obciążone.

Usuwając chore, uszkodzone lub martwe gałęzie, zapobiegniesz zagęszczaniu i zacienianiu korony drzewa oraz poprawisz cyrkulację powietrza i światła. Systematycznie przycinanie jabłoni pozwala również zapobiec występowaniu chorób oraz szkodników. W ten sposób eliminujesz potencjalne siedliska i źródła zakażeń.

Zobacz również: Posadź te odmiany czereśni w tym terminie, a na początku lata będziesz zajadać się pysznymi owocami

Dlatego warto pamiętać, aby wykonywać zabieg przycinania w odpowiednim czasie. W przeciwnym razie może to osłabić drzewo lub zdeformować jego koronę. Konieczne jest również zabezpieczenie ran po cięciu preparatami grzybobójczymi.

Kiedy przycinać jabłonie?

Cięcie zimowe jabłoni wykonuje się pod koniec zimy lub na przedwiośniu, gdy minie ryzyko największych mrozów (od końca lutego do końca marca). Jest to cięcie formujące koronę drzewa, które trzeba przeprowadzić szczególnie w przypadku młodych drzew. Ma ono na celu pobudzenie wzrostu nowych pędów i zwiększenie plonów. Najlepiej uformować koronę w taki sposób, aby przypominała stożek.

Należy pozbyć się gałęzi, które rosną pod ostrym kątem, ponieważ mogą się złamać, gdy pojawią na nich owoce. Trzeba również usunąć gałęzie krzyżujące się lub wrastające w drzewo. Przycinamy gałęzie zgodnie z kierunkiem ich wzrostu, tuż nad oczkiem lub rozgałęzieniem, pozostawiając niewielki koniuszek. Unikamy pozostawiania zbyt długich lub zbyt krótkich pniaków, ponieważ mogą one zasychać lub gnić.

Cięcie letnie jabłoni wykonujemy od lipca do sierpnia, gdy drzewo jest w pełni wegetacji. To cięcie prześwietlające, czyli usuwanie nadmiaru młodych pędów, zwłaszcza tych rosnących pionowo ku górze, tzw. wilków. Przyspiesza ono dojrzewanie i polepsza smak owoców.

Ogromnym plusem letniego cięcia jabłoni jest również zapobieganie zagęszczeniu i zacienieniu korony. Warto jednak zawrócić uwagę na to, że przycinanie wykonane w tym okresie może zmniejszyć plony i spowodować uszkodzenie owoców przez słońce.

Czym nawozić jabłonie?

Jabłonie lubią gleby żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne i lekko kwaśne. Lepiej nie sadzić ich na glebach, mokrych, jałowych i piaszczystych. Ważnym zabiegiem w uprawie jabłoni jest nawożenie, gdyż drzewa potrzebują dużo składników pokarmowych. Jabłonie nawozimy dwa razy w roku: wczesną wiosną i latem.

Wiosną stosujemy nawozy bogate w azot, fosfor i potas, np. saletrę amonową, superfosfat i siarczan potasu. Latem należy stosować nawozy bogate w potas i magnez, np. siarczan potasu i siarczan magnezu. Nawożenie azotem należy stosować bardzo ostrożnie, gdyż może to spowodować nadmierny wzrost pędów i zwiększyć podatność na choroby i szkodniki.

Zobacz też:

To idealna roślina na balkon. Będzie zielona przez całą zimę

Liście storczyka żółkną? Włóż to do doniczki, a problem zniknie

Sadzisz tuje? Pamiętaj o tej zasadzie, jeśli chcesz, żeby dobrze rosły

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | drzewa | przycinanie