Reklama
Reklama

Posadź te odmiany czereśni w tym terminie, a na początku lata będziesz zajadać się pysznymi owocami

Czereśnie to owoce, które możemy jeść na początku lata, a nawet późną wiosną. Wczesne odmiany tych drzew owocowych są dojrzałe już pod koniec maja. Aby cieszyć się obfitymi plonami, warto posadzić drzewka w odpowiednim terminie i na właściwym stanowisku.

Czereśnie, które kupujemy w sklepie na początku maja, pochodzą z ciepłych kontynentów. Wczesną odmianą tych drzew owocowych jest Rivan dojrzewająca na przełomie maja i czerwca. Zanim jednak zdecydujemy się na posadzenie czereśni, warto poznać termin oraz stanowisko dla tej rośliny. To kluczowe elementy w uprawie tych drzew owocowych

Wiosenny termin sadzenia czereśni. Stanowisko ma znaczenie

Czereśnie są mniej odporne na mrozy niż wiśnie, jabłonie czy śliwy. Właśnie dlatego lepiej sadzić je wiosną niż jesienią. Tę czynność wykonujemy na początku kwietnia, przed nabrzmiewaniem pąków po to, żeby nie uszkodzić ich w trakcie sadzenia.

Przed sadzeniem czereśni musimy zwrócić uwagę na wygląd sadzonek. Wybieramy te bez chorób wirusowych i widocznych śladów wycieku gumy na korze.

Wybór stanowiska, na jakim sadzimy czereśnię, jest bardzo ważny. Te drzewa owocowe najlepiej rosną w słonecznym miejscu o żyznej i przepuszczalnej glebie.

Istotne znaczenie ma także teren, na którym sadzimy drzewa. Powinny one stać na  niewielkim wzniesieniu, gdzie nie tworzą się zastoiska mrozowe

Odmiany czereśni wczesnych, średnich i późnych

Czereśnie zaczynają kwitnąć już wiosną, 10 dni przed wiśniami. Te wczesne odmiany są wrażliwe na zimno, dlatego też stają się bardziej narażone na wiosenne przymrozki.

Ponadto mogą być narażone na choroby, a także pękanie i gnicie owoców podczas opadów deszczu. Właśnie dlatego warto odpowiednio dobrać odmianę na działkę. Pamiętajmy, że te o późniejszym kwitnieniu są bardziej odporne na mrozy i inne uszkodzenia. 

Jak już wspomniano, najwcześniejszą odmianą jest Rivan. To właśnie jej owoce możemy zajadać już na koniec maja. Z kolei odmiany o średnim dojrzewaniu to Burlat, Summit i Vega. Do tych najpóźniejszych zaliczamy natomiast Buttnerę Czerwoną, Kordię, Lapins i Sam

Zobacz też:

Ten kwiat warto mieć w ogrodzie. Jego zapach zachwyca ludzi, a odstrasza komary

Podsypują tym pomidory, żeby były smaczniejsze. Ogrodnik ostrzega

Tych resztek z obiadu nie wyrzucaj. Dzięki nim porzeczka będzie mieć mnóstwo owoców

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | sadzenie