Skrzydłokwiat uwielbia te nasionka. Dzięki nim ma mnóstwo nowych liści
Zdarza się, że skrzydłokwiat przestaje kwitnąć, a jego liście wyglądają na pozbawione blasku. Dzieje się tak szczególnie często podczas sezonu grzewczego. Wtedy to ratunkiem staje się domowa odżywka, którą przygotujemy z popularnego kuchennego produktu. Podpowiadamy, jak przygotować skuteczny nawóz o niecodziennej konsystencji, który pozwoli poprawić nam kondycję skrzydłokwiatu.
Skrzydłokwiat gości w wielu domach, jednak często podczas okresu grzewczego, traci on swoje walory dekoracyjne i marnieje. Wtedy to musimy sięgnąć po domowy sposób na odżywienie go. Wystarczy nam do tego popularny kuchenny składnik, dzięki któremu przygotujemy skuteczny nawóz do skrzydłokwiatu.
Skrzydłokwiat jest rośliną o tropikalnym pochodzeniu. W związku z tym, do prawidłowego wzrostu potrzebuje on konkretnych warunków. Okaz ten najlepiej czuje się w jasnych miejscach, ale o rozproszonym świetle. Równocześnie do rozwoju potrzebuje dość wysokiej wilgotności.
Z racji tego, że w naturze roślina ta wzrasta zazwyczaj pod koronami drzew, to ceni ona sobie częste zraszanie, a także stale lekko wilgotną ziemię. Jednak nie oznacza to wcale, że skrzydłokwiat lubi nadmiar wody. Jest wręcz przeciwnie, ponieważ zbyt duża ilość wody, mogłaby doprowadzić do gnicia korzeni, więc warto uprawiać skrzydłokwiat w dobrze przepuszczalnym podłożu, a na dnie doniczki stworzyć warstwę drenażową.
Do wzrostu, skrzydłokwiat potrzebuje również zasilania nawozami. W tym przypadku warto sięgać po naturalne odżywki, które stworzymy samodzielnie w domu. Proponowana przez nas opcja, świetnie wesprze nawilżenie rośliny oraz dostarczy jej ważnych substancji, wpływających na rozwój, dzięki czemu skrzydłokwiat odżyje i zacznie bujnie rosnąć.
Czytaj również: Spryskaj tym grządki jesienią. Wiosną nie będziesz martwił się o ślimaki
Nawóz do skrzydłokwiatu możemy przygotować z popularnych nasion, czyli z siemienia lnianego. Jest to bardzo cenny produkt do domowej pielęgnacji roślin, ponieważ stanowi on źródło białek i tłuszczów roślinnych, a także błonnika śluzowego. Dzięki temu siemię lniane może stworzyć na powierzchni podłoża warstwę, zapobiegającą szybkiemu wysychaniu gleby, co pozwala utrzymywać odpowiednie nawodnienie korzeni przez dłuższy czas.
Oprócz tego siemię lniane zawiera cenne minerały, w tym potas, fosfor, wapń oraz magnez, które mają ogromny wypływ na rozwój rośliny. Składniki te wspierają proces fotosyntezy i wzmacniają skrzydłokwiat.
Tego typu nawóz jest świetnym rozwiązaniem podczas sezonu grzewczego, kiedy to powietrze jest suche i spada wilgotność powietrza w mieszkaniach. Dzięki niemu łatwiej będzie naszym roślinom zatrzymać na dłużej wilgoć i zapobiec przesuszaniu korzeni.
Dodatkową zaletą nawozu z siemienia lnianego jest to, że zrobimy go szybko i łatwo. Wystarczy wykonać poniższe kroki, aby cieszyć się skuteczną, domową odżywką do skrzydłokwiatu:
- Do szklanki wsypujemy 1-2 łyżki siemienia lnianego i zalewamy wrzącą wodą.
- Odstawiamy ją na kilka godzin, aby nasiona napęczniały i puściły śluz, dzięki czemu zyskają gęstą i żelową konsystencję.
- Następnie przecedzamy całość przez drobne sitko lub gazę, oddzielając nasiona od "glutka", który będzie naszym nawozem. Natomiast napęczniałe ziarenka, które pozostaną na sitku, możemy dodać do kompostu.
- Tak uzyskany nawóz stosujemy do podlewania skrzydłokwiatu raz na dwa tygodnie wiosną, a zimą raz na miesiąc. Należy ostrożnie wylewać płyn na powierzchnię gleby, omijając liście. Pamiętajmy także, by rozprowadzać go równomiernie, aby wilgoć i składniki miały szansę dotrzeć do całej bryły korzeniowej.
Zobacz też:
Mój dziadek tak zabezpiecza kwiaty w ogrodzie na zimę. Jeszcze nigdy nie omarzły
Pięknie wygląda, a wymagania ma niewielkie. Wystarczy podlewać ją raz w miesiącu
To najczęstszy błąd w uprawie paproci. Przez to szybko więdną