Spryskaj tym grządki jesienią. Wiosną nie będziesz martwił się o ślimaki
Jesienią wciąż musimy dbać o swój ogród, jeśli chcemy, aby w przyszłym sezonie pojawiło się w nim wiele plonów. Pomimo nadejścia chłodniejszych dni, z działek wciąż nie znikają ślimaki. Co więcej, nie tylko są one jeszcze aktywne, ale i ich jaja będą zimowały w gruncie. Musimy więc zadbać o pozbycie się szkodników, zanim się rozmnożą. Sprawdź, jak to zrobić.
Jesienią wciąż możemy zaobserwować ślady obecności ślimaków w naszym ogrodzie. Świadczyć o tym będą podgryzione lub marniejące rośliny. Co więcej, szkodniki te wychodzą z ukrycia w wilgotne dni. Wobec tego, jeśli zauważymy, że są one na naszej działce, to należy podjąć odpowiednie działania. Warto wykorzystać do tego proste, domowe, ale i skuteczne sposoby. Podpowiadamy, jak pozbyć się ślimaków z ogrodu i jak zapobiec ich rozmnażaniu.
Ślimaki w ogrodzie to problem, z którym boryka się wielu ogrodników. Potrafią one być nie lada kłopotem, gdy zaczynają żerować na uprawianych przez nas z mozołem kwiatach czy warzywach. Ślimaki błyskawicznie potrafią zniszczyć plony, tym samym zaprzepaszczając nasz wysiłek. Co więcej, szkodniki te aktywne są nawet do końca listopada.
Warto wiedzieć, że są lata mniej i bardziej sprzyjające ślimakom. W przypadku, gdy przeważała pogoda wilgotna, to szkodników będzie więcej. Oprócz tego, jeśli nasz ogród jest pełen zakamarków, to musimy liczyć się z tym, że ślimaki również je odnajdą. Natomiast jeżeli nasza działka jest zadbana co do centymetra, a nadal obserwujemy działalność szkodników, to warto zajrzeć pod spód agrowłókniny, ponieważ to właśnie tam, mogą się one skrywać.
Co więcej, ślimaki bardzo szybko się rozmnażają. Wobec tego nie możemy lekceważyć nawet małej ilości szkodników, ponieważ w krótkim czasie mogą się one zamienić w duży problem. Warto więc systematycznie kontrolować nasz ogród oraz stan naszych roślin.
Czytaj również: Moja babcia przycina pelargonie na zimę tylko w ten sposób. Wiosną są jeszcze piękniejsze
Z racji tego, że tak jak wspominaliśmy, ślimaki są aktywne nawet do końca listopada, a w dodatku ich jaja zimują w gruncie, to jesienią wciąż musimy troszczyć się o swój ogród. W tym celu warto przygotować domowy oprysk na ślimaki, który jest prostą i skuteczną metodą walki ze szkodnikami. Co więcej, zrobimy go jedynie z czosnku i wody. Mieszając oba te składniki, stworzymy oprysk, który działa odstraszająco, a w dodatku może być stosowany bez obawy o nasze rośliny.
Innym sposobem jest rozpuszczenie soli w wodzie z dodatkiem sody. Mieszamy 1 litr wody i 2 łyżki soli oraz 1 łyżkę sody, a następnie przelewamy to do butelki ze spryskiwaczem. Dzięki temu opryskując najczęściej atakowane przez ślimaki miejsca, pozbędziemy się ich z ogrodu. Czynność powinniśmy powtarzać przez co najmniej trzy dni z rzędu. Pamiętajmy jednak, aby stosować oprysk z umiarem, by nie zaszkodził on innym organizmom żywym lub glebie.
Ciekawą metodą jest także wykorzystanie starej deski do krojenia. Nacieramy ją miąższem z grejpfruta i kładziemy w ogrodzie. Zapach ten przyciągnie szkodniki, dzięki czemu z łatwością będziemy mogli je przenieść wraz z deską poza nasz ogród.
Oprócz stosowania powyższych sposobów musimy również pamiętać o tym, aby obserwować stan gleby, a także usuwać wszelkiego rodzaju resztki organiczne, które mogłyby stanowić pożywienie dla szkodników. Biorąc pod uwagę to, że ślimaki zimują w gruncie i składają tam jaja, warto nie tylko często wykonywać opryski, ale i przekopywać ziemię, aby uchronić się przed pojawieniem się dorosłych osobników na wiosnę, ponieważ wydobyte na powierzchnię jaja będą wysychały.
Zobacz też:
Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu
Mój cyklamen uwielbia "zjadać" te owoce. Kwitnie po nich jak szalony
Zrób to z hostami w doniczkach. Bez problemu je przezimujesz