Reklama
Reklama

Tego paprotka nie lubi najbardziej. Traci całą wilgoć

Piękne, bujne paprocie w domu wyglądają pierwszorzędnie. Każda z nich jednak wymaga zapewnienia określonych warunków do rozwoju. Znaczenie ma nasłonecznienie, odpowiednie podłoże czy wilgotność powietrza. W czasie sezonu grzewczego unikaj tego błędu. W przeciwnym wypadku paproć zmarnieje i straci całą wilgoć.

W teorii uprawa paproci należy do prostych. Mimo tego roślina, tak jak każda inna, potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Choć jest jej niewiele, to zaniedbanie jej może prowadzić nawet do obumarcia zielonej ozdoby domu. Problemy mogą się pojawić szczególnie w trakcie sezonu grzewczego.

Czytaj także: Liście paprotki żółkną? Koniecznie wrzuć to do doniczki

Jakie warunki potrzebuje paproć?

Dla paproci bardzo duże znaczenie ma stanowisko. Roślina powinna stać w miejscu, gdzie ma dostęp do rozproszonego światła. Nie powinny na nią padać bezpośrednie, mocne promienie słoneczne. Sprawdzą się więc pokoje południowe, ale unikajmy stawiania donicy na parapetach.

Paproć nie lubi zmian temperatur, w szczególności tych nagłych. Źle będzie reagować na wietrzenie w czasie zimy, przeciągi czy częste otwieranie drzwi. Powietrze powinno być wilgotne. W suchych pomieszczeniach może uschnąć i zmarnieć.

Jeśli chodzi o podłoże, paproć musi znajdować się w glebie dobrze przepuszczalnej, próchniczej i lekko wilgotnej. Jej odczyn powinien być delikatnie kwaśny, dzięki czemu będzie w stanie pobierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze z ziemi w donicy.

Tego paprotka nie lubi najbardziej. Unikaj albo straci całą wilgoć

Paprotka nie lubi najbardziej suchego powietrza. Niestety, w czasie sezonu grzewczego bardzo ciężko jest utrzymać wilgoć powietrza na wysokim poziomie. To odbija się na kondycji rośliny, która z czasem zaczyna marnieć.

Wynika to z faktu, że paproć traci wilgoć nie tylko przez glebę, ale także przez powierzchnię liści. Ten gatunek posiada duże, bujne ulistnienie, przez co traci jeszcze więcej wody niż inne rośliny. Z tego powodu, mając suche powietrze, przez zimę należy wprowadzić specjalną pielęgnację.

Paproć podczas okresu grzewczego należy regularnie zraszać. Proces należy przeprowadzać nawet 2 razy w tygodniu. W ten sposób zapobiegniemy utracie całej wilgoci i uschnięciu okazu. Można to robić za pomocą butelki ze spryskiwaczem lub słuchawki prysznicowej. W przypadku użycia drugiej metody pamiętajmy, aby nie korzystać z silnego ciśnienia wody, gdyż ono może uszkadzać liście.

Zobacz też:

Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd

Zimą nakarm tym zamiokulkasa. Wróci do formy i urośnie jak na drożdżach

Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin