Reklama
Reklama

Przyda się nie tylko w kuchni. Tak wykorzystasz sodę oczyszczoną w ogrodzie

Soda oczyszczona może przydać ci się nie tylko w kuchni czy łazience, ale również do pielęgnacji roślin na działce. Zamiast wydawać pieniądze na drogie, przepełnione chemią środki do zwalczania chwastów i szkodników, wykorzystaj moc tego naturalnego preparatu. W 2 minuty przygotujesz skuteczny oprysk na mszyce, a to dopiero początek cennych zastosować sody oczyszczonej w ogrodzie.

Soda oczyszczona najczęściej wykorzystywana jest do spulchniania ciast czy racuchów, choć niektórym przydaje się również do usuwania tłuszczu z garnków i patelni. Powinnaś jednak wiedzieć, że zastosowanie wodorowęglanu sodu oczyszczonej znacznie wykracza jednak poza kuchnię. 

Z jego pomocą bez trudu utrzymasz idealną czystość w łazience, a tym wcale nie koniec. Okazuje się bowiem, że ten tani biały preparat może być świetnym, proekologicznym zamiennikiem dla drogich chemicznych środków, używanych do pielęgnacji roślin w ogrodzie.

Soda oczyszczona na chwasty działa jak sprzęt do karczowania

Zamiast wydawać pieniądze na herbicydy, spróbuj pozbyć się ich za pomocą sody oczyszczonej. Możesz zapobiegawczo posypać nią wolne przestrzenie między kostką brukową czy płytami chodnikowymi, albo zrobić roztwór wodny i opryskiwać nim uciążliwe kiełki. 

Najlepiej stosować go, gdy jest ciepło i słonecznie, wtedy rośliny szybciej zasychają. A jeśli to nie pomoże, to na podobnej zasadzie, ale nieco lepiej od sody oczyszczonej na chwasty działa również sól.

Może cię zainteresować: Zrób domowy ukorzeniacz do roślin i wyhoduj dżunglę. Wystarczy trochę słodkiego przysmaku        

Zrób oprysk z sody oczyszczonej, a zapomnisz o chorobach grzybowych roślin

Sodę oczyszczoną możesz stosować również, aby zwalczać choroby grzybowe roślin, m.in. mączniaka rzekomego i mączniaka prawdziwego. Biały preparat przeciwdziała również patogenom , przez które dochodzi do plamistości liści. Można stosować ją profilaktycznie, albo, gdy problem już się pojawi, o ile nie jest jeszcze bardzo poważny. 

Aby przygotować domowy oprysk na choroby grzybowe, do 1 litra wody, dodaj pół łyżki sody oczyszczonej. Zaleca się również dołożyć również odrobinę tłuszczu, np. szarego mydła, aby ulepszyć przyczepność preparatu. Przed użyciem warto wstrząsnąć spryskiwaczem.

Czytaj również: Rozsyp to w ogrodzie, a chwasty będą bez szans. Nie będziesz tak często podlewać roślin

Soda oczyszczona na szkodniki w ogrodzie. Mszyce i przędziorki więcej się nie pojawią

Powyższy oprysk możesz również stosować do walki ze szkodnikami, o ile wzmocnisz go o większą ilość sody oczyszczonej i szarego mydła. Dzięki temu preparat będzie skuteczniejszy. 

Dzięki sodzie oczyszczonej pozbędziesz się mszyc, przędziorków i mączlików. Możesz rozpylać ją na roślinach, albo przecierać ich liście zapobiegawczo. 

Zobacz też:

Te nowalijki wyhodujesz na parapecie. Możesz sporo zaoszczędzić

Drzewka w ogrodzie nie chcą rosnąć? Zastosuj metodę ogrodnika, nim zmarnieją

Chcesz uprawiać warzywa bez chwastów? Ta metoda jest idealna dla ciebie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | domowe sposoby | pielęgnacja roślin | triki