Przyda się nie tylko w kuchni. Tak wykorzystasz sodę oczyszczoną w ogrodzie
Soda oczyszczona może przydać ci się nie tylko w kuchni czy łazience, ale również do pielęgnacji roślin na działce. Zamiast wydawać pieniądze na drogie, przepełnione chemią środki do zwalczania chwastów i szkodników, wykorzystaj moc tego naturalnego preparatu. W 2 minuty przygotujesz skuteczny oprysk na mszyce, a to dopiero początek cennych zastosować sody oczyszczonej w ogrodzie.
Soda oczyszczona najczęściej wykorzystywana jest do spulchniania ciast czy racuchów, choć niektórym przydaje się również do usuwania tłuszczu z garnków i patelni. Powinnaś jednak wiedzieć, że zastosowanie wodorowęglanu sodu oczyszczonej znacznie wykracza jednak poza kuchnię.
Z jego pomocą bez trudu utrzymasz idealną czystość w łazience, a tym wcale nie koniec. Okazuje się bowiem, że ten tani biały preparat może być świetnym, proekologicznym zamiennikiem dla drogich chemicznych środków, używanych do pielęgnacji roślin w ogrodzie.
Zamiast wydawać pieniądze na herbicydy, spróbuj pozbyć się ich za pomocą sody oczyszczonej. Możesz zapobiegawczo posypać nią wolne przestrzenie między kostką brukową czy płytami chodnikowymi, albo zrobić roztwór wodny i opryskiwać nim uciążliwe kiełki.
Najlepiej stosować go, gdy jest ciepło i słonecznie, wtedy rośliny szybciej zasychają. A jeśli to nie pomoże, to na podobnej zasadzie, ale nieco lepiej od sody oczyszczonej na chwasty działa również sól.
Może cię zainteresować: Zrób domowy ukorzeniacz do roślin i wyhoduj dżunglę. Wystarczy trochę słodkiego przysmaku
Sodę oczyszczoną możesz stosować również, aby zwalczać choroby grzybowe roślin, m.in. mączniaka rzekomego i mączniaka prawdziwego. Biały preparat przeciwdziała również patogenom , przez które dochodzi do plamistości liści. Można stosować ją profilaktycznie, albo, gdy problem już się pojawi, o ile nie jest jeszcze bardzo poważny.
Aby przygotować domowy oprysk na choroby grzybowe, do 1 litra wody, dodaj pół łyżki sody oczyszczonej. Zaleca się również dołożyć również odrobinę tłuszczu, np. szarego mydła, aby ulepszyć przyczepność preparatu. Przed użyciem warto wstrząsnąć spryskiwaczem.
Czytaj również: Rozsyp to w ogrodzie, a chwasty będą bez szans. Nie będziesz tak często podlewać roślin
Powyższy oprysk możesz również stosować do walki ze szkodnikami, o ile wzmocnisz go o większą ilość sody oczyszczonej i szarego mydła. Dzięki temu preparat będzie skuteczniejszy.
Dzięki sodzie oczyszczonej pozbędziesz się mszyc, przędziorków i mączlików. Możesz rozpylać ją na roślinach, albo przecierać ich liście zapobiegawczo.
Zobacz też:
Grudnik utonie w kwiatach. Musisz jednak zrobić to do połowy grudnia
Kupiłeś gwiazdę betlejemską? Zrób to, a postoi nawet 2 razy dłużej
W grudniu nie zapomnij okryć tym berberysów. Przetrwają zimę bez szwanku