Przyciąga wzrok i nie ma wielkich wymagań. Kangurza łapa ozdobi każdy parapet
Kangurza łapa to ciekawa roślina, która pochodzi z Australii i nazywana jest w ten sposób ze względu na swój nietypowy wygląd. Coraz chętniej jest ona uprawiana także w Polsce, ponieważ jej barwne kwiaty przyciągają wzrok i prezentują się tropikalnie na naszych parapetach. Sprawdź, jak pielęgnować tę roślinę i co zrobić, aby bujnie kwitła.
Anigozantos to roślina określana jako kangurza łapa. To kwiat, który uprawiany w doniczce, zachwyca wiele osób, ze względu na ciekawy kształt kwiatów oraz ich barwę. Co więcej, jest to roślina łatwa w uprawie, która nie ma dużych wymagań pielęgnacyjnych. Podpowiadamy, jak o nią zadbać.
Anigozantos to roślina, która tworzy wzniesione kępy, składające się z licznych liści, które układają się w gęste rozety. Pojedyncze liście mogą mieć nawet 40 cm długości i są dość sztywne oraz czasem pokryte delikatnymi włoskami.
Natomiast ze środka rozety liściowej wyrastają bezlistne pędy kwiatostanowe, a na ich wierzchołkach możemy zauważyć nieregularne kwiatostany, składające się z kilku lub kilkunastu kwiatów. Także one wraz z pędami mogą być pokryte delikatnym meszkiem z krótkich włosów.
Kwiaty w zależności od gatunku i odmiany mogą mieć różny kolor. Warto także dodać, że rurkowate kwiaty anigozantosa mają sześć płatków, a ich barwa może być odmienna, poczynając od białego wnętrza aż do prawie czarnej zewnętrznej części kielicha.
Oprócz tego niektóre odmiany cieszą oko dwubarwnymi kwiatami. Początkowo ich pąki są wzniesione, a wraz z procesem rozkwitania zaczynają wyginać się ku dołowi, co sprawia, że kształtem zaczynają przypominać właśnie łapę kangura, której zawdzięczają swoją nazwę.
Anigozantos jest rośliną o małych wymaganiach, więc jej uprawa nie jest skomplikowana. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, a kangurza łapa będzie rozwijała się zdrowo i bujnie.
Pierwszą rzeczą, o którą musimy zadbać, jest zapewnienie roślinie odpowiedniego stanowiska. Anigozantos najlepiej rośnie w miejscu jasnym, ale równocześnie potrzebuje rozproszonego światła. Wobec tego najlepiej ustawić naszą roślinę na parapecie okna zachodniego, wschodniego bądź w głębi pokoju o wystawie południowej.
Warto także wiedzieć, że kwiat ten jest odporny na niedobór wody w podłożu i lepiej radzi sobie z jej brakiem niż nadmiarem. Wobec tego powinniśmy go podlewać niewielkimi dawkami wody, tylko wtedy, gdy powierzchnia gleby przeschnie.
Wybierając podłoże dla anigozantosa powinniśmy zdecydować się na glebę żyzną i przepuszczalną, wykorzystując do tego np. uniwersalne podłoże dla roślin doniczkowych. Nie zapominajmy także o nawożeniu rośliny, które powinno się wykonywać w okresie od marca do sierpnia, za pomocą nawozów dla roślin kwitnących.
Czytaj również: Chcesz, żeby twój storczyk obsypał się kwiatami? Sięgnij po pomidora
Anigozantos najczęściej uprawiany jest jako dekoracyjna roślina doniczkowa. Oprócz tego jego piękne kwiatostany wykorzystywane są jako kwiaty cięte i stanowią barwny dodatek do bukietów lub kompozycji florystycznych.
Dzięki temu, że możemy zakupić różne odmiany tej rośliny, to jest ona uprawiana pojedynczo lub można stworzyć z niej kompozycje wielogatunkowe, lub wieloodmianowe w jednym pojemniku.
Zobacz też:
Ślimaki uciekną, gdzie pieprz rośnie. Wystarczy, że rozsypiesz to na grządkach
Te kwiaty rodzice najchętniej kupują na komunię. Są delikatne i eleganckie
Tego nigdy nie rób w ogrodzie. Zniszczysz go w ekspresowym tempie