Reklama
Reklama

Przyciąga wzrok i nie ma wielkich wymagań. Kangurza łapa ozdobi każdy parapet

Kangurza łapa to ciekawa roślina, która pochodzi z Australii i nazywana jest w ten sposób ze względu na swój nietypowy wygląd. Coraz chętniej jest ona uprawiana także w Polsce, ponieważ jej barwne kwiaty przyciągają wzrok i prezentują się tropikalnie na naszych parapetach. Sprawdź, jak pielęgnować tę roślinę i co zrobić, aby bujnie kwitła.


Anigozantos to roślina określana jako kangurza łapa. To kwiat, który uprawiany w doniczce, zachwyca wiele osób, ze względu na ciekawy kształt kwiatów oraz ich barwę. Co więcej, jest to roślina łatwa w uprawie, która nie ma dużych wymagań pielęgnacyjnych. Podpowiadamy, jak o nią zadbać.

Jak wygląda Anigozantos? Ta roślina przyciąga wzrok

Anigozantos to roślina, która tworzy wzniesione kępy, składające się z licznych liści, które układają się w gęste rozety. Pojedyncze liście mogą mieć nawet 40 cm długości i są dość sztywne oraz czasem pokryte delikatnymi włoskami.

Natomiast ze środka rozety liściowej wyrastają bezlistne pędy kwiatostanowe, a na ich wierzchołkach możemy zauważyć nieregularne kwiatostany, składające się z kilku lub kilkunastu kwiatów. Także one wraz z pędami mogą być pokryte delikatnym meszkiem z krótkich włosów.

Kwiaty w zależności od gatunku i odmiany mogą mieć różny kolor. Warto także dodać, że rurkowate kwiaty anigozantosa mają sześć płatków, a ich barwa może być odmienna, poczynając od białego wnętrza aż do prawie czarnej zewnętrznej części kielicha.

Oprócz tego niektóre odmiany cieszą oko dwubarwnymi kwiatami. Początkowo ich pąki są wzniesione, a wraz z procesem rozkwitania zaczynają wyginać się ku dołowi, co sprawia, że kształtem zaczynają przypominać właśnie łapę kangura, której zawdzięczają swoją nazwę.

Jak pielęgnować anigozantosa? Zasady pielęgnacji, które musisz znać

Anigozantos jest rośliną o małych wymaganiach, więc jej uprawa nie jest skomplikowana. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, a kangurza łapa będzie rozwijała się zdrowo i bujnie.

Pierwszą rzeczą, o którą musimy zadbać, jest zapewnienie roślinie odpowiedniego stanowiska. Anigozantos najlepiej rośnie w miejscu jasnym, ale równocześnie potrzebuje rozproszonego światła. Wobec tego najlepiej ustawić naszą roślinę na parapecie okna zachodniego, wschodniego bądź w głębi pokoju o wystawie południowej.

Warto także wiedzieć, że kwiat ten jest odporny na niedobór wody w podłożu i lepiej radzi sobie z jej brakiem niż nadmiarem. Wobec tego powinniśmy go podlewać niewielkimi dawkami wody, tylko wtedy, gdy powierzchnia gleby przeschnie.

Wybierając podłoże dla anigozantosa powinniśmy zdecydować się na glebę żyzną i przepuszczalną, wykorzystując do tego np. uniwersalne podłoże dla roślin doniczkowych. Nie zapominajmy także o nawożeniu rośliny, które powinno się wykonywać w okresie od marca do sierpnia, za pomocą nawozów dla roślin kwitnących.

Czytaj również: Chcesz, żeby twój storczyk obsypał się kwiatami? Sięgnij po pomidora

Jakie zastosowanie ma anigozantos?

Anigozantos najczęściej uprawiany jest jako dekoracyjna roślina doniczkowa. Oprócz tego jego piękne kwiatostany wykorzystywane są jako kwiaty cięte i stanowią barwny dodatek do bukietów lub kompozycji florystycznych.

Dzięki temu, że możemy zakupić różne odmiany tej rośliny, to jest ona uprawiana pojedynczo lub można stworzyć z niej kompozycje wielogatunkowe, lub wieloodmianowe w jednym pojemniku.

Zobacz też:

Zrób to przed sadzeniem cebuli i czosnku, a będziesz mieć obfite zbiory

Marzysz, by w tym roku twoje hortensje zakwitły na różowo? To możliwe, wystarczy prosta czynność

To najlepsze odmiany pomidorów do szklarni. Wysiej je, a zbierzesz obfite plony

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uprawa roślin | rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin