Reklama
Reklama

Posadź je w ziemi po ogórkach. Uprawy będą obfite, jak nigdy wcześniej

Sezon na ogórki wkrótce się zakończy. Warto więc rozważyć posadzenie innych roślin na ich miejsce. Należy jednak pamiętać, że taka gleba nie sprzyja wszystkim warzywom i trzeba wiedzieć, jakie gatunki mogą być tam uprawiane. Przede wszystkim sprawdzą się rośliny o krótkim okresie wegetacji. Sprawdź, co zrobić, aby jesienią wciąż cieszyć się świeżymi warzywami.

Po zbiorach ogórków możemy kontynuować uprawę na ich miejscu. Jednak należy pamiętać, że warzywa te zubożają glebę, dlatego nie wszystkie rośliny mogą być sadzone w podłożu po nich. Warto więc wiedzieć, jakie gatunki odnajdą się w takich warunkach, aby móc cieszyć się smakiem świeżych warzyw jeszcze jesienią. Podpowiadamy, co sadzić po ogórkach.  

Jak zadbać glebę po zebraniu ogórków?

Zanim jeszcze założymy kolejną uprawę w miejscu, w którym wcześniej rosły ogórki, to musimy odpowiednio zadbać i przygotować ziemię dla następnych roślin. Pierwszym krokiem, który powinniśmy wykonać, jest usunięcie wszelkiego rodzaju pozostałości po ogórkach. Pomoże nam to zminimalizować ryzyko wystąpienia różnego rodzaju chorób.

Następną rzeczą, o którą warto zadbać, jest wzbogacenie wyjałowionej gleby o składniki odżywcze. W tym celu musimy najpierw dokładnie przekopać ją na głębokości 30 cm. Kolejnym krokiem jest wymieszanie przekopanej ziemi ze świeżym, końskim obornikiem. Dzięki temu podłoże, w którym wcześniej rosły ogórki, będzie świetnie przygotowane na warzywny poplon.

Czytaj również: Storczyki przekwitły? Zadbaj o te 4 rzeczy, a znów obsypią się kwiatami

Jakie warzywa możemy uprawiać w ziemi po ogórkach?

Oczywiście nie wszystkie rośliny można uprawiać w glebie, w której wcześnie rosły ogórki. Warto więc wiedzieć, jakie gatunki nadają się do tego i które będą się dobrze czuły w takiej ziemi. Na pewno do warzyw, które możemy uprawiać w podłożu po ogórkach, należy sałata, szpinak oraz rukola. Bardzo szybko one rosną i równocześnie są odporne na wahania temperatur. Co więcej, pierwsze plony tych roślin możemy zebrać już po kilku tygodniach od wysiania.

Oprócz tego późnym latem możemy posadzić także rzodkiewkę, buraki na botwinkę czy koper. Świetnie poradzą sobie one w takich warunkach i wbrew pozorom nie muszą być uprawiane tylko wiosną, ponieważ doskonale rosną również na przełomie sierpnia i września.

Do ziemi po ogórkach możemy także wsadzić fasolkę szparagową. Dzięki temu znów będziemy mogli cieszyć się jej świeżym smakiem. Jak widać, nie brakuje warzyw, które nadają się do późnej uprawy.

Gdzie sadzić ogórki w następnym sezonie? Na to warto zwrócić uwagę

Doświadczeni ogrodnicy uważają również, że ogórków nie powinno się sadzić co roku w tym samym miejscu. Ten sam gatunek rośliny uprawiany po sobie, doprowadza do wyjałowienia gleby ze składników odżywczych.

Co więcej, takie działanie zwiększa ryzyko występowania chorób oraz szkodników powiązanych z tym warzywem. W rezultacie możemy spodziewać się nie tylko problemów w trakcie uprawy, ale i znacznie mniejszych plonów niż zazwyczaj.

Możemy jednak temu zaradzić, stosując płodozmian i w następnym sezonie na grządce po ogórkach sadząc bób, jarmuż lub warzywa strączkowe. Dzięki temu poprawi się struktura gleby i wzbogaci się o niezbędne składniki, takie jak np. azot.

Natomiast szukając nowego miejsca dla ogórków na przyszły rok, warto posadzić je na grządkach, na których wcześniej rosła pietruszka, marchewka czy buraki. Z racji tego, że nie mają one dużych wymagań pokarmowych, to gleba będzie pełna składników odżywczych, niezbędnych ogórkom do wzrostu.

Zobacz też:

Weź z kuchni i owiń rośliny. Ochronisz je przed przymrozkami

Nie tylko kaktus bożonarodzeniowy. "Rybie ości" też pięknie kwitną

Pięknie wygląda i pachnie jak pierniczki. Zasadź teraz, a zakwitnie na Boże Narodzenie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sadzenie | uprawa roślin | warzywniak