Reklama
Reklama

Te warzywa źle znoszą suszę. Wymagają teraz szczególnego wsparcia

Susza jest niezwykle niebezpieczna dla naszych warzyw. Niedobór wody może całkowicie zrujnować plony i tym samym zniweczyć naszą ciężką pracę. Możemy jednak nie tylko temu zapobiegać, ale i wpierać nasze rośliny podczas przedłużających się susz. Podpowiadamy, jak działać oraz co zrobić, aby cieszyć się obfitymi zbiorami nawet podczas upalnych dni.

Susza w ogrodzie warzywnym potrafi stanowić niemałe wyzwanie. Często ogrodnicy borykają się z tym problemem, a i zdarza się, że przez to tracą swoje plony. Warto więc podejść do tego poważnie i zapobiegać takim zdarzeniom, a także wiedzieć, jak dbać o rośliny podczas suchych okresów. Podpowiadamy, jak pielęgnować warzywa w trakcie suszy.

Jak zadbać o swój warzywnik, aby przetrwał suszę?

Kluczem do udanej uprawy jest odpowiednie przygotowanie naszego warzywnika na suszę. W tym celu musimy nie tylko wybrać właściwe rośliny, ale i zadbać oraz naszykować glebę. Dzięki temu zwiększymy szansę na udane zbiory nawet w trakcie suszy. Oto kilka kwestii, o których trzeba pamiętać:

  • Ściółkowanie - glebę warto pokryć warstwą ściółki, dzięki czemu utrzymamy w niej wilgoć, równocześnie chroniąc korzenie przed przegrzewaniem, a także zapobiegając parowaniu wody z ziemi.
  • Hydrożel - do podłoża możemy dodać hydrożel. Pozwoli on zatrzymać wodę i będzie stopniowo uwalniał ją do korzeni roślin.
  • Nawadnianie - warto również stosować systemy kropelkowe lub nawadniać rośliny wczesnym rankiem, lub późnym wieczorem. Dzięki temu będziemy efektywnie zasilać je wodą, ponieważ zniwelujemy jej straty poprzez parowanie. Nawadnianie kropelkowe jest także dobrym pomysłem, ponieważ dostarcza wodę od razu do korzeni.
  • Zadbanie o strukturę gleby - do ziemi należy dodać kompost lub obornik, aby poprawić jej strukturę. Sprawi to, że będzie ona miała większą zdolność do zatrzymywania wody.

Czytaj również: Podlewaj tym borówkę amerykańską w lipcu i sierpniu. Nie nadążysz ze zbiorami

Jakie warzywa są odporne na susze?

Podczas planowania warzywnika warto również zrobić to tak, by znajdowały się w nim gatunki, które dobrze radzą sobie z suszą i nie wymagają dużej ilości wody. Do listy warzyw odpornych na suszę zaliczamy:

  • groszek,
  • dynię,
  • fasolę,
  • seler naciowy,
  • cukinię,
  • marchew.

Warto także wiedzieć, które warzywa są najbardziej wrażliwe na suszę i które z nich potrzebują regularnego oraz obfitego podlewania. Zaliczamy do nich:

  • kukurydzę,
  • sałatę,
  • ogórki,
  • rzodkiewkę,
  • szpinak.

Jak radzić sobie z suszą? Te wskazówki są niezwykle cenne

Doświadczeni ogrodnicy podchodzą do problemu suszy strategicznie, co pozwala im stosować sprawdzone sposoby, dzięki którym ich uprawie nic nie zagrozi. Przede wszystkim planują wysiewanie oraz sadzenie warzyw w prawidłowych odstępach czasowych, dzięki czemu mogą lepiej wykorzystywać dostępną wodę. Warto również sadzić wcześniejsze odmiany, które kończą swój wzrost, jeszcze przed nadejściem suchych i ciepłych miesięcy.

Nie bez znaczenia jest także to, w jakim sąsiedztwie sadzimy rośliny. Umieszczanie obok siebie okazów o różnych wymaganiach wodnych pozwoli optymalnie wykorzystywać dostępne zasoby. Dzięki temu rośliny o głębokich korzeniach będą pobierały wodę z głębszych warstw ziemi, a te o płytkich korzeniach, skorzystają z wilgoci powierzchniowej.

Podczas suszy warto także używać osłon przeciwsłonecznych, wykonywanych z materiałów, które przepuszczają światło, ale chronią przed nadmiernym słońcem. Pozwoli to utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia i zmniejszy parowanie wody z gleby.

Jakich błędów nie popełniać podczas suszy?

Jeżeli chcemy, by nasze warzywa przetrwały suszę, musimy również unikać pewnych błędów, które mogłyby zaszkodzić roślinom. Popularną pomyłką jest nadmierne podlewanie roślin. Chcąc pomóc warzywom, nie powinniśmy dostarczać im zbyt dużej ilości wody podczas suszy. Zamiast pozytywnych skutków, przyniesie to zniszczenia, ponieważ doprowadzi do gnicia korzeni.

Wobec tego rośliny najlepiej podlewać umiarkowanie, ale regularnie, kontrolując wilgotność ich podłoża. Oprócz tego musimy uważać w trakcie suszy na nawożenie. Nieprawidłowe preparaty mogą jedynie zaszkodzić roślinom. Unikajmy więc używania nawozów azotowych, które zwiększają zapotrzebowanie warzyw na wodę.

Zobacz też:

Ten owad może zniszczyć cały ogród. Lasy Państwowe ostrzegają

Zrób to z różami w październiku. Odwdzięczą ci się wiosną

To najlepsza godzina na podlewanie roślin doniczkowych. Będą rosły, jak nigdy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: warzywniak | uprawa roślin | pielęgnacja roślin