Kalafiory na grządce żółkną? Ogrodnik podpowiada, co jest przyczyną
Wiele osób decyduje się na samodzielną uprawę kalafiora, aby mieć pod ręką to smaczne i niezwykle zdrowe warzywo. Oznaką jakości kalafiora jest jego śnieżnobiały kolor. Co, jednak jeśli jego róża żółknie? Może być to sygnałem dla nas, że z uprawą dzieje się coś niedobrego. Sprawdź, jakie są przyczyny żółknięcia kalafiora i jak temu zapobiec.
Uprawa kalafiora nie jest trudna, jednak czasem zdarza się, że zaczyna on zmieniać swój kolor z białego na żółty. Może być to skutkiem wielu czynników. Warto je znać, dzięki czemu będziemy wiedzieli, jak temu zapobiegać. Wyjaśniamy, co przyczynia się do żółknięcia kalafiora oraz jak o niego dbać, aby zachowywał swój biały kolor.
Czasem podczas uprawy kalafiora możemy zauważyć, że zmienia on kolor z białego na żółty. Może to stanowić dla nas sygnał, że z naszą rośliną dzieje się coś niedobrego. Taki stan rzeczy może być wywołany kilkoma czynnikami. Znając je, łatwiej będziemy mogli temu zapobiec lub poprawić kondycję rośliny. Oto najczęstsze przyczyny żółknięcia kalafiora wskazywane przed doświadczonych ogrodników:
- Ekspozycja na słońce - nierzadko zdarza się, że za zmianą koloru kalafiora stoi zbyt duże nasłonecznienie. W rezultacie promienie UV sprawiają, że róża rośliny zmienia swoją barwę z białej na żółtą.
- Brak ochrony przed słońcem - jak wspominaliśmy, nadmierna ilość promieni słonecznych może przyczynić się do tego, że kalafior zmieni kolor. Musimy więc samodzielnie zadbać o ochronę rośliny przed słońcem, ponieważ często w naturalnych warunkach liście kalafiora zakrywają różę, jednak w przypadku uprawy ogrodowej może być to niewystarczające.
- Warunki atmosferyczne - ekstremalne zmiany pogody lub długo utrzymujące się bardzo wysokie temperatury czy nadmierna wilgotność, mogą bezpośrednio przyczyniać się do żółknięcia kalafiora.
- Niedobór składników odżywczych - za zmianą barwy kalafiora często stoją również niedobory w glebie, a zwłaszcza brak azotu. Jeżeli roślina nie otrzymuje wystarczająco dużo minerałów, które są jej niezbędne do rozwoju, to będzie żółkła.
Czytaj również: Rozsyp w ogrodzie i patrz, jak ślimaki się wynoszą. Dodatkowo wzmocnisz te kwiaty
Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych metod, dzięki którym będziemy mogli zapobiec żółknięciu kalafiora i zachować jego nieskazitelny, biały kolor. Wystarczy, że zastosujemy kilka trików, dzięki którym nasza uprawa będzie udana.
Jednym ze sposobów, który jest najprostszy i przez to najczęściej wykorzystywany, jest po prostu ręczne złamanie liści kalafiora, a następnie zakrycie nimi róży. Sprawi to, że słońce nie będzie bezpośrednio padało na kalafior, a co za tym idzie, nie będzie on zmieniał koloru. Wiele osób decyduje się także na gumkowanie, czyli inną skuteczną technikę, która polega na związaniu liści nad różą kalafiora za pomocą gumek recepturek. W ten sposób również uchronimy różę przed promieniowaniem UV.
Jeśli jednak mamy większą uprawę, to lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie siatek cieniujących. Świetnie chronią one kalafiory przed słońcem, a równocześnie zapewniają właściwą cyrkulację powietrza.
Oprócz tego, jeśli chcemy zapobiec żółknięciu kalafiora, musimy przeprowadzać regularne nawożenie roślin. Należy używać do tego odpowiednich preparatów, które zapewnią im dostęp do niezbędnych minerałów oraz składników odżywczych.
Dodatkowo dbajmy o systematyczne obserwowanie uprawy i sprawdzanie, czy nie dotyka jej żadna choroba lub szkodniki. Monitorujmy również warunki pogodowe i dostosowujmy do nich nawadnianie naszych roślin. Pozwoli to utrzymać biały kolor kalafiorów.
Zobacz też:
Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd
Zimą nakarm tym zamiokulkasa. Wróci do formy i urośnie jak na drożdżach
Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu