Rozsyp w ogrodzie i patrz, jak ślimaki się wynoszą. Dodatkowo wzmocnisz te kwiaty
Ślimaki w ogrodzie to powszechny problem. Są one niezwykle uciążliwe i potrafią doszczętnie zniszczyć nasze rośliny, wygryzając dziury w liściach oraz w łodygach. Dodatkowo podgryzają korzenie młodych roślin użytkowych oraz bylin. Szkodniki te w szczególności upodobały sobie funkie. Podpowiadamy, jak w prosty sposób pozbyć się ślimaków z ogródka i jak zabezpieczyć te piękne, egzotyczne kwiaty.
Ślimaki bardzo często atakują funkie. To zachwycające rośliny, które kwitną od lipca aż do wczesnej jesieni. Co więcej, nawet po sezonie potrafią oczarowywać swoimi dużymi, soczyście zielonymi liśćmi. Te byliny o daleko-wschodnim pochodzeniu stanowią niezwykłą ozdobę ogrodu, o ile nie osłabią ich właśnie ślimaki, które dziurawią ozdobne liście. Na szczęście możemy w łatwy sposób pozbyć się tych szkodników. Podpowiadamy, jak zwalczać ślimaki.
Nie brakuje różnych domowych sposobów na pozbycie się ślimaków. Jeden z nich jest naprawdę prosty i nie wymaga przygotowywania samodzielnie żadnych specyfików, ponieważ wystarczy, że udamy się sklepu ogrodniczego po gotowy produkt, jakim jest mączka bazaltowa.
Następnie musimy ją rozsypać wokół funkii lub innej atakowanej rośliny w taki sposób, by utworzyć barierę ochronną przed ślimakami. Powinna mieć ona szerokość co najmniej 3-4 cm. Wtedy to na pewno szkodniki nie przedostaną się do byliny, ponieważ uniemożliwi im to struktura mączki bazaltowej oraz zawarte w niej drobne frakcje mineralne.
Czytaj również: Kosić trawnik częściej czy rzadziej? Ogrodnik podpowiada
Oprócz tego mączka bazaltowa ma także inne zalety. Jest ona równocześnie jednym z najlepszych naturalnych nawozów do funkii, który pozwala przyspieszyć jej wzrost oraz rozwój. Jeśli będziemy regularnie stosować mączkę bazaltową, to roślina zacznie wypuszczać wiele nowych liści.
Co więcej, produkt ten pozwala również poprawić jakość gleby w naszym ogrodzie. Dzięki temu jest pomocna w momencie, gdy ziemia na naszej działce pozostawia wiele do życzenia. Proszek ten łatwo i skutecznie poprawi parametry podłoża.
Mączka bazaltowa jest produktem pylistym, który ma pochodzenie wulkaniczne. Powstaje ona w rezultacie zmielenia skały bazaltowej, a jej dokładny skład zależny jest od tego, gdzie została ona wydobyta. Jednak na ogół mączka bazaltowa, składa się z:
- wapnia - około 10 proc.
- krzemionki - od 45 do 50 proc.
- żelaza - około 10 proc.
- glinu - około 13 proc.
- magnezu - około 10 proc.
Oprócz tego mączka zawiera śladowe ilości fosforu, boru, siarki, manganu, tytanu, potasu oraz sodu. Jednak z racji tego, że bardzo mocno pyli, pamiętajmy, aby podczas stosowania jej, wszelkie zabiegi wykonywać w ochronnym stroju. W szczególności zadbajmy o maskę i okulary.
Zobacz też:
Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu
Mój cyklamen uwielbia "zjadać" te owoce. Kwitnie po nich jak szalony
Zrób to z hostami w doniczkach. Bez problemu je przezimujesz