Reklama
Reklama

Po oprysku z tej rośliny, pędraki w mig wyniosą się z ogrodu. Zapomnisz jak wyglądają

Pędraki to szkodniki, które wiosną są poważnym problemem dla ogrodników. Objadają się nie tylko trawą, ale i korzeniami roślin użytkowych. Tym samym mogą całkowicie zniszczyć sadzonki warzyw na grządkach. Zwłaszcza sałaty, która jest jednym z ich ulubionych przysmaków. Możesz jednak zrobić domowy oprysk z pospolitej rośliny, po którego zastosowaniu szybko pozbędziesz się problemu.

Pędraki, (czyli larwy chrząszczy majowych) są jednymi z najbardziej uciążliwych szkodników w polskich ogrodach, z którymi możesz mieć do czynienia na przełomie kwietnia i maja. 

Lepiej nie lekceważ ich obecności i reaguj natychmiast, gdy się pojawią, ponieważ w krótkim czasie mogą zniszczyć twój wypielęgnowany trawnik i doprowadzić do ruiny sadzonki roślin użytkowych. 

Jak pozbyć się pędraków domowym sposobem? Po tym oprysku spakują walizki i w mig wyniosą się z ogrodu

Jeżeli chcesz zebrać dużo zdrowych warzyw i nie zamierzasz wstydzić się przed sąsiadami pożółkłej murawyzastosuj domowy oprysk na pędraki z pospolitej rośliny. Wystarczy, że kilka razy spryskasz nim grządki, a pędraki same zaczną pakować walizki i w mig wyniosą się z ogrodu.

Zbierz na łące kilogram liści wrotyczu, (albo kup suszone w sklepie zielarskim), potnij je na kawałki i zalej 10 litrami wody. Odstaw na 14 dni, codziennie mieszając. Gdy wywar będzie klarowny, rozcieńcz go jeszcze raz z wodą (w proporcjach 1:20) i przelej do butelki ze spryskiwaczem. 

Później gotowym opryskiem z wrotyczu spryskaj miejsca w ogrodzie, w których najczęściej żerują pędraki. Ten sposób na pewno zadziała również na mszyce.

Może cię zainteresować: Zbierz na łące i zagotuj. Najlepszy oprysk na gąsienice w ogrodzie

Nie tylko oprysk z liści wrotyczu. Ta warzywa są świetną pułapką na pędraki

Jak wspomnieliśmy na początku, pędraki są wielkimi miłośnikami sałaty. To całkiem dobra wiadomość, bo dzięki temu możesz wykorzystać ją jako "naturalny wabik" na te szkodniki. Jeśli posadzisz tę roślinę, larwy chrząszczy na pewno skumulują się w jej obszarze, dzięki czemu będziesz mógł łatwo pozbyć się ich z ogrodu, wyrywając sadzonkę z korzeniami.

Wyłapywanie robaków ułatwią ci również bulwy ziemniaków, których korzenie są kolejnym przysmakiem pędraków. Aby wykorzystać je jako pułapkę, umieść bulwy na niewielkiej głębokości, a później wyciągnij je wraz z robakami na powierzchnię i pozbądź się ich.

Czytaj również: Te rośliny odstraszają ślimaki. Wysiej je w ogrodzie, a szkodnik nie zniszczy upraw

Zobacz też:

Nie wyrzucaj. Zblenduj i podlewaj róże i pomidory, a szybko ci podziękują

Posadź tę roślinę zamiast hortensji. Lwia paszcza w ogrodzie wzbudzi zazdrość sąsiadów

Widzisz mrówki na pąkach piwonii? Szybko sprawdź, co robić

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: szkodniki w ogrodzie | domowe sposoby | triki | opryskiwanie roślin