Reklama
Reklama

Już pojawiają się w ogrodach. Zacznij działać szybko, nim zniszczą wszystkie rośliny

Wraz z wiosną do ogrodów przywędrowały pędraki, czyli postacie larwalne chrząszczy, które mogą zniszczyć wszystkie rośliny twoim w ogrodzie. Gdy tylko je zauważysz, musisz reagować szybko, bo mogą całkowicie zrujnować zarówno uprawy, jak i trawnik. Na szczęście istnieje prosty domowy sposób, aby szybko wypędzić te szkodniki z działki.

Pędraki, czyli larwy chrabąszczy są jednymi z najbardziej uciążliwych szkodników w polskich ogrodach. Mogą zniszczyć nawet najstaranniej pielęgnowane warzywa i doprowadzić do opłakanego stanu piękną, zieloną murawę. Jeśli na twoim trawniku niespodziewanie pojawiły się wyschnięte, żółte plamy, a plony na grządkach nie chcą rosnąć, to winowajcami mogą być właśnie pędraki. 

Mimo niewielkiego rozmiaru, te sięgające do 6 cm długości owady mogą być bardzo uciążliwe i niełatwo się się ich pozbyć. Istnieją jednak sprytne triki, dzięki którym możesz zapobiec ich dalszej ekspansji. Wystarczy, że zastosujesz domowy oprysk z tej popularnej rośliny.

Zrób to przed zasadzeniem warzyw, a zapobiegniesz żerowaniu pędraków

Zanim posadzisz warzywa, dokładnie przekop ziemię na grządkach. Dzięki temu nie tylko je spulchnisz, ale będziesz również wiedzieć, czy aby na pewno w twoim ogrodzie nie zalęgły się pędraki. Szkodniki te mają dobrą odporność, więc bez problemu są w stanie przeczekać zimę w glebie i wiosną zniszczyć plony w twoim ogrodzie.

To naturalni wrogowie pędraków. Zaproś ich do swojego ogrodu

Jeśli nie chcesz mieć problemów z pędrakami, przyciągnij do ogrodu ptaki, które są ich naturalnymi wrogami. Znajdź na działce miejsce dla budek lęgowych i karmników, a szybko ograniczysz populację uciążliwych owadów. Hodowanie własnych kur i indyków również może być dobrym pomysłem. 

Musisz wiedzieć, że pędrakami żywią się także krety, dlatego nie przepędzaj ich ze swojej działki. Poza tym, szkodniki te nie znoszą roślin takich jak: cebula, gorczyca czy gryka. Zasadź je w pobliżu grządek, a owady nie będą chętnie zaglądać do twoich upraw.

Może cię zainteresować: Wysiej te rośliny obok ogórków, a plony ledwo zmieszczą się w koszyku

Jak zwalczyć pędraki domowym sposobem? Popularna roślina przyjdzie z odsieczą

Jeśli pomimo tego pędraki wciąż atakują twoje uprawy i niszczą piękny trawnik, w miejscach w których żerują, zastosuj domowy oprysk. Nie zawiera ani odrobiny chemii, więc jest bezpieczny dla roślin użytkowych. Zbierz 1 kilogram świeżych liści wrotyczu albo kup suszone, jeśli akurat nie rosną w pobliżu. Potnij je i zalej 10 litrami wody. 

Mieszaj codziennie, a 2 tygodniach płyn powinien zrobić się klarowny. Wtedy przelej go do butelki ze spryskiwaczem i użyj go w miejscach żerowania pędraków. Domowy oprysk z wrotyczu możesz również wykorzystać, aby pozbyć się mszyc, które w sezonie są prawdziwym utrapieniem.

Zobacz też:

Ten kwiat warto mieć w ogrodzie. Jego zapach zachwyca ludzi, a odstrasza komary

Podsypują tym pomidory, żeby były smaczniejsze. Ogrodnik ostrzega

Tych resztek z obiadu nie wyrzucaj. Dzięki nim porzeczka będzie mieć mnóstwo owoców

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: szkodniki w ogrodzie | działka