Reklama
Reklama

To naturalny pogromca moli. Kwitnie teraz na każdej łące!

Mogą zalęgnąć się w kuchni lub domowej spiżarni, a gdy do tego dojdzie, doszczętnie zniszczą żywnościowe zapasy. Mole spożywcze są zmorą w domach Polaków, jednak ich wypędzenie wcale nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Istnieje prosty domowy sposób, jak pozbyć się moli spożywczych. Wystarczy udać się na pobliską łąkę, gdzie bez trudu powinniśmy zerwać teraz wrotycz pospolity.

  • Wrotycz pospolity (z łac. Tanacetum vulgare L.) kwitnie na łąkach, przydrożnych polach i leśnych polanach. Ta charakterystyczna żółta roślina latem może stać się naszym sprzymierzeńcem w walce z namolnymi owadami. 
  • Wrotycz ma naturalne właściwości odstraszające owady. Uchroni nas więc przed atakiem namolnych komarów, mrówek czy pcheł. 
  • Ekspresowo przepędzi z domu także mole spożywcze, które zdążyły zadomowić się już w kuchni lub spiżarni. 

Co to są mole spożywcze i gdzie najczęściej można je spotkać?

Mole spożywcze to owady, a właściwie motyle nocne z rodziny omacnicowatych, które osoby dbające o porządek łatwo mogą przyprawić o ciarki. Są aktywne zwłaszcza wieczorami, a rozpiętość ich skrzydeł wynosi od 1,3 cm do 2 cm. Powszechnie uznaje się je za szkodniki żywności, gdyż roznoszą bakterie w produktach spożywczych. 

Przyniesione do domu, szybko się rozmnażają i możemy natknąć się na nie zwłaszcza w pobliżu zbóż, orzechów i słodyczy. Gdy tak się stanie, jedzenie trzeba będzie wyrzucić.  Mole jednorazowo złożyć mogą nawet 400 jaj, a ich młode wykluwają się po 8 dniach. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak pozbyć się moli spożywczych, zanim te zdążą opanować całą spiżarnię.

Jak pozbyć się moli spożywczych, wykorzystując wrotycz?

Wrotycz pospolity to chwast na tle innych roślin wyróżniający się żółtymi kwiatami o koszyczkowatym kształcie. Ma cenne właściwości, gdyż jego kamforowaty zapach skutecznie odstrasza pajęczaki i owady takie jak: komary, mrówki, pędraki, gąsienice, pchły czy mole spożywcze. 

Wrotycz kwitnie zawsze latem, w okresie od w okresie od czerwca do września. Najłatwiej dostępny jest wówczas na dzikich łąkach, polach i na leśnych polanach. Jak pozbyć się moli spożywczych domowym sposobem, wykorzystując do tego wrotycz pospolity? 

Podczas spaceru wystarczy zerwać kilka gałązek rośliny i położyć je w szafkach, w których zazwyczaj znajdują się mole. Nie dotyczy to wyłącznie półek w kuchni, ale również szaf w przedpokoju, salonie czy sypialni, ponieważ wrotycz skutecznie odstrasza także mole ubraniowe.

Na co pomaga wrotycz pospolity poza zwalczaniem moli?

Nasi przodkowie za pomocą naparów, likierów i nalewek z tego popularnego chwastu próbowali pozbyć się problemów z układem pokarmowym, a także zwalczać objawy grypy i przeziębienia. Obecnie jednak wrotycz pospolitą uznaje się za roślinę silnie trującą z uwagi na zawarty w nim olejek eteryczny tujonu

Nie zaleca się więc stosować go doustnie. Zaś jeśli chodzi o zewnętrzne zastosowanie wrotyczu, to w medycynie ludowej wykorzystywano go, aby załagodzić bóle związane z reumatoidalnym zapaleniem stawów i artretyzmem.

Zobacz też:

Mało znany sposób na chrypkę. Syrop z tego owocu zadziała lepiej niż drogie leki

Wcale nie ryż. Najlepszy pochłaniacz wilgoci zrobisz z tej przyprawy

Jak często trzeba zmieniać poszewkę na poduszkę? Odpowiedź może cię zaskoczyć

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki