Zapomnij o łysych plackach na trawniku. Tym sposobem zagęścisz trawę w kilka tygodni
Trawnik stanowi główne tło podwórka, ogrodu oraz działki. W sezonie powinien zachwycać swoją gęstością i intensywnym, zielonym kolorem. Żeby uzyskać taki efekt, powinniśmy wykonać zabieg zagęszczenia murawy. Dzięki niemu zapobiegniemy łysym plackom. Sprawdź, jak zagęścić trawę w kilka tygodni.
Trawnik po zimie często jest w złej kondycji. Na podwórku pojawiają się łyse lub żółte placki. Wczesną wiosną powinniśmy zadbać o murawę i wykonać zabieg zagęszczenia. Metoda, którą przedstawimy, jest naturalna, nie uszkadza trawnika, a za to pobudza go do wzrostu w bardzo szybkim czasie. Co zatem zrobić, aby cieszyć się gęstą i intensywnie zieloną trawą?
Wiele osób zadaje sobie pytanie: czy częste koszenie zagęszcza trawnik? Trawę przycinamy, wyrównując jej poziom, dzięki czemu równomiernie rośnie. Niestety odkrywa też wszystkie łyse placki na murawie.
Mimo to koszenie zagęszcza murawę, bez tej czynności nie mielibyśmy dobrej jakościowo trawy. Właśnie dlatego warto regularnie przycinać trawnik, nawet jeśli jest w złej kondycji.
Niektórzy ogrodnicy koszą trawnik dwa razy w tygodniu, aby trawa nie przekraczała idealnej wysokości, czyli 3-4 cm. Ogólnie zaleca się wykonywanie tej czynność raz w tygodniu.
Możemy przyspieszyć zagęszczenie murawy w prosty sposób. Potrzebujemy do tego paczki nasion traw oraz wideł lub kolca do sadzenia warzyw. Jak zatem zagęścić trawnik?
Jednym z urządzeń dziurawimy ziemię w łysych plackach na trawniku. Później posypujemy te miejsca nasionami, które wpadną do dziurek. Dzięki temu ptaki nie będą w stanie ich wydziobać.
Ten trik spowoduje, że trawa zacznie rosnąć już po kilkunastu dniach, a zielony trawnik bez placków uzyskamy po miesiącu. Gdy zauważymy wyrośnięte źdźbła trawy, to kosimy je do poziomu pozostałego trawnika.
Gdy poprawimy już kondycję murawy, to warto dodatkowo ją dokarmić. Dzięki odpowiedniemu nawozowi trawa będzie cały czas gęsta i intensywnie zielona. Jakich produktów powinniśmy użyć do zagęszczenia trawnika?
Polecamy nawóz z dużą ilością azotu, korzystnie wpływający na gęstość i jakość trawnika. Stosujemy go od wiosny aż do połowy lipca, jednak nie częściej niż 3 razy w okresie wegetacji. Pierwsze dokarmianie powinno odbyć się po drugim koszeniu. Właśnie wtedy trawa jest gotowa do przyjęcia składników odżywczych.
Zobacz też:
Ta roślina zachwyca nie tylko w święta. Może kwitnąć przez całą zimę
Cyklamen uwielbia tę odżywkę z resztek. Dzięki niej kwitnie całą zimę
Fikus beniamina gubi liście? Nie czekaj, działaj w ten sposób