Reklama
Reklama

Pamiętaj, by wykonać ten oprysk w kwietniu. Ochronisz iglaki przed chorobą

Sosny i świerki często goszczą w naszych ogrodach i na działkach, zwłaszcza tych o leśnym charakterze. Niestety nie są one wolne od chorób. Niektóre z nich w ciągu kilku dni potrafią zniszczyć te dostojne drzewa. Możesz temu łatwo zapobiec, stosując w kwietniu domowy oprysk na iglaki.

Kwietniowy oprysk na choroby iglaków 

Najczęstsze choroby iglaków wywoływane są przez grzyby. Należą do nich osutka świerku i sosny, fytoftoroza czy brązowienie igieł. Szczególnie są na nie narażone drzewa rosnące na terenach podmokłych w ciężkiej, gliniastej glebie. W tym wypadku najlepiej wykonać wiosenny oprysk domowej roboty z sody oczyszczonej. Ma ona właściwości grzybobójcze i świetnie da sobie radę z patogenami. Przygotowanie domowego oprysku z sody oczyszczonej do iglaków jest bardzo proste:  

  • do dwóch litrów wody dodaj łyżeczkę sody oczyszczonej;  
  • do roztworu dodaj 5 ml szarego mydła;  
  • całość dokładnie wymieszaj i przelej do butelki z atomizerem. 

Tak przygotowanym roztworem spryskuj iglaki kilka razy co dwa - trzy dni. Nawet zainfekowane drzewa wkrótce odzyskają swój dawny blask.  

Czytaj też: Podlewaj tym ogórki. Krzaczki będą się uginać od plonów

Jak rozpoznać choroby iglaków?

Jest wiele symptomów tego, że nasze iglaki zaatakowały choroby. Jeśli ich igły zaczęły brązowieć lub pojawiają się na nich brązowe plamy, to znak, że trzeba działać. Innym objawem chorób sosen i świerków są żółknące pędy i pleśniowy nalot pojawiający się na pniu i pnący ku górze, a także opadające igliwie. Dokładnie oglądaj swoje iglaki pod tym kątem i jeśli zauważysz najmniejsze przejawy obecności patogenów, reaguj natychmiast. Choroby grzybowe rozprzestrzeniają się bardzo szybko i mogą doprowadzić do obumarcia całego drzewa.  

Nie tylko choroby. Jakie szkodniki atakują drzewa iglaste?

Nasze ogrodowe muszą dawać odpór nie tylko chorobom, ale i szkodnikom. Nie omijają ich mszyce, przędziorki i ochojniki. Często są one trudne do zauważenia, widzimy dopiero skutki ich działania. Tu najlepiej sprawdzi się oprysk z oleju rydzowego. Ten preparat działa na szkodniki mechanicznie, po prostu je unieruchamia.  

Jak przygotować domowy oprysk z oleju rydzowego przeciwko szkodnikom? Wystarczy 100 ml preparatu rozpuścić w 10 litrach wody i wymieszać, po czym dokładnie spryskać rośliny. Najlepiej robić to wiosną, kiedy preparat będzie miał szansę zniszczyć zimujące formy owadów i pajęczaków.  

Źródło: deccoria.pl 

Zobacz też:

Liście zamiokulkasa żółkną? Włóż to do doniczki, a roślina odzyska formę

Przygotuj ogród na opady śniegu. Dzięki temu rośliny nie zmarnieją

Zamiast do kawy wlej do paproci. Nowe liście nie pomieszczą się w doniczce

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | krzewy | drzewa