Reklama
Reklama

Mlecze pokryły cały trawnik? Nie musisz ich wyrywać. Wystarczy, zastosujesz ten domowy oprysk

Wiosna to czas, w którym mlecze zaczynają pokrywać cały trawnik. Ogrodnicy walczą z tą rośliną, próbując usunąć ją z ogrodu i działki. Niestety usunięcie mleczy jest trudniejsze, niż każdy zakłada. Jak zatem wyplewić chwasty? Poznaj skuteczny, domowy oprysk. Ten produkt masz w szafce kuchennej.

Mlecz polny jest podobny do mniszka lekarskiego. Zaliczamy go do chwastów inwazyjnych, szpecących trawnik. W szybkim tempie potrafi pokryć ogród oraz działkę. Poznaj różne sposoby na wyplewienie rośliny. Już teraz przystąp do działania. 

Mlecz i mniszek lekarski, a inne rośliny ogrodowe

Mniszek lekarski, w przeciwieństwie do mlecza, jest jadalny, a mimo to zarówno jeden, jak i drugi ma zły wpływ na trawnik i inne rośliny ogrodowe. Mlecza trudno usunąć, ponieważ kwitnie kilka razy do roku, a jego nasiona są przenoszone przez wiatr na duże odległości. 

Mniszek lekarski i mlecz zapuszczają korzenie na małym fragmencie ziemi. Kwitną w sąsiedztwie z innymi roślinami ogrodowymi, podkradając im dostęp do światła i wody. Podobnie jest w przypadku trawnika. Właśnie dlatego warto od razu zwalczać te dwa chwasty. 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jaką trawę wysiać wokół domu? Znajomy ogrodnik podpowiada

Domowy oprysk na mlecze. Wystarczą 4 łyżki kuchennego produktu

Mlecze i mniszki lekarskie można wyplewić różnymi sposobami, mniej i bardziej skutecznymi. Wiele osób próbuje pozbyć się chwastów, regularnie kosząc trawnik. Dzięki temu ograniczają rozsiew rośliny. 

Jeszcze inni usuwają chwasty, wyrywając je razem z korzeniami. Niestety ręczne wyrywanie jest męczące i powoduje niszczenie trawnika. Nie mamy także pewności, że rośliny zostaną całkowicie wyplewione. 

Najskuteczniejszym sposobem jest zatem potraktowanie chwastów aktywnym środkiem. Mamy do wyboru środki chemiczne, które usuną mlecze i mniszki, jednak mogą zniszczyć rośliny ogrodowe. 

Właśnie dlatego warto przygotować domową mieszankę z sody oczyszczonej. Wystarczy rozpuścić 4 łyżki tego kuchennego produktu w 1 l wody. Tak przygotowany środek przelewamy do butelki z atomizerem i spryskujemy wszystkie mlecze na trawniku

Po takim oprysku należy odczekać dobę i spryskać cały trawnik wodą, aby wypłukać nadmiar sody oczyszczonej. Chwasty wyschną po 2 lub 3 próbach. 

Zobacz też:

Zapomnisz o pleśni w łazience. Wystarczy, że umieścisz w niej te rośliny

Koniecznie zrób to, gdy papryka kwitnie. Owoce będą duże i jędrne

Możesz uprawiać arbuzy w ogrodzie. Sprawdź, kiedy najlepiej je posiać

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka