Reklama
Reklama

Obrywasz liście pomidorów? Sprawdź, jak to zrobić, by nie zaszkodzić roślinie

Obrywanie liści pomidorów pozwoli ci zachować je w ryzach. Po tym zabiegu krzewy mogą również zacząć lepiej owocować, ale tylko jeśli zastosujesz prawidłową metodę. Jeśli za kilka tygodni chcesz zebrać obfite plony, podczas przerzedzania niektóre pędy pomidora musisz pozostawić w nienaruszonym stanie. Sprawdź, jak to zrobić, by nie zaszkodzić roślinie.

Pomidory potrafią rozrosnąć się do naprawdę pokaźnych rozmiarów, a wtedy ich krzewy często stają się łamliwe i nie przynoszą oczekiwanych plonów. Zamiast w owocowanie, wkładają bowiem całą energię w dalszy rozwój zielonych części rośliny. 

Doświadczeni ogrodnicy dobrze wiedzą, że trzeba je stale pielęgnować. Podwiązywanie pomidorów bywa pomocne, lecz w przypadku dużych sadzonek musisz również pamiętać również o regularnym usuwaniu z nich liści za pomocą odpowiedniej metody.

Jak obrać liście pomidorów tak, by nie zaszkodzić roślinie?

Nie jesteś pewny, jak obrywać liście pomidora tak, by nie zaszkodzić roślinie? Nie obawiaj się, bo to nic trudnego. Wystarczy, że będziesz usuwać je z dołu do góry, pozostawiając w nienaruszonym stanie najbardziej dorodne pędy. Bez nich bowiem krzew nie wyda żadnych owoców. 

Możesz skorzystać z sekatora, ale za pomocą siły rąk również poradzisz sobie bez problemu. Nagnij gałązkę kolejno - w górę i w dół, a ta szybko się złamie i pozbycie się nadmiernie rozrośniętych bocznych ogonków liściowych będzie banalnie proste. Dzięki temu nie uszkodzisz centralnych zielonych części rośliny, które powinny pozostać nietknięte. 

Podczas pojedynczego zabiegu, usuń 3-4 ogonki liściowe z dołu, blisko podłoża, aby ograniczyć procesy gnilne zachodzące w liściach. To pomoże ci również zminimalizować ryzyko chorób grzybowych pomidorów, z którymi często mają do czynienia początkujący ogrodnicy. 

Może cię zainteresować: Zasadź te zioła w pobliżu pomidorów, a odstraszą wszystkie szkodniki

Doświadczony ogrodnik stosuje ten trik przy obrywaniu liści pomidorów i cieszy się obfitymi plonami

Doświadczony ogrodnik z kanału infouprawa na YouTubie zdradził internautom przydatny trik, dzięki któremu krzewy wydają obfite plony. Podczas obrywania liści sadzonek pomidorów radzi pozostawić minimum 2-3 ogonki liściowe pod gronem dojrzewających owoców

Zależy mu na tym, aby przypadkiem ich nie naruszyć. Jego zdaniem usuwaniem ogonków liściowych sąsiadujących z owocami można zająć się, dopiero kiedy pomidory zaczną już nabierać czerwonego koloru. 

Zobacz też:

Podlewaj tym budleję Dawida. Efekt zachwyci nie tylko motyle 

Mówią, że to najwytrzymalsze kwiaty. Dobrze znoszą nawet upał i suszę

Pokrój na kawałki, zalej wodą i podlej. Pelargonie wystrzelą nowymi kwiatami

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: warzywnik | uprawa roślin | pielęgnacja roślin