Nie wydawaj fortuny na rośliny w ogrodzie. Za 5 złotych obsiejesz kwiatami całą rabatkę
Nie musisz wydawać fortuny na rośliny w ogrodzie. Za 5 złotych obsiejesz kwiatami całą rabatkę, jeśli już teraz kupisz nasiona i przygotujesz z nich rozsadę. Jeżeli będziesz stosować się do tych wskazówek od naszego znajomego ogrodnika, latem kolorowej działki na pewno pozazdroszczą ci wszyscy sąsiedzi.
Przełom marca i kwietnia to ostatni termin na przygotowanie rozsady kwiatów jednorocznych. Nie zapomnij o tym, bo to najlepszy sposób, aby tanim kosztem zapewnić sobie piękny, kolorowy ogród.
Za około 5 złotych, (bo właśnie tyle zazwyczaj kosztuje jedna paczka nasion w sklepach), obsiejesz całą rabatkę. Nie wydasz wiele, więc oszczędności będziesz mogła przeznaczyć na inny cel, a przy odpowiedniej pielęgnacji możesz doczekać się nawet kilkudziesięciu sadzonek.
Nie wszystkie gatunki roślin warto siać bezpośrednio w gruncie. Niektóre popularne kwiaty jednoroczne pochodzą z cieplejszych stref klimatycznych, przez co mogłyby przemarznąć lub po prostu marnie rozwijać. Oczekiwanie na piękny kolorowy ogród mogłoby więc trwać wiecznie i sporo cię kosztować. Na szczęście jest sposób, aby zapobiec stracie czasu i niepotrzebnym wydatkom na rośliny.
Doświadczeni ogrodnicy zalecają, aby na przełomie marca i kwietnia wysiewać kwiaty na rozsadę i dopiero później wysadzać je do gruntu. Dotyczy to m.in.: aksamitek, astrów chińskich, begoni stale kwitnących, bratków, celozji i pięknych cynii.
Inne gatunki, które również warto wziąć pod uwagę, planując rozsadę w marcu to: gazanie, kosmosy, nasturcje i surfinie. To także ostatni moment dla pelargonii, błyszczącej szałwii, werbeny czy żeniszków. Nawet jedna paczuszka nasion roślin za 5 złotych powinna wystarczyć ci do obsiania całej rabatki.
Może cię zainteresować: Domowa odżywka za grosze. Róże kwitną po niej jak oszalałe
Zanim wysiejesz kwiaty jednoroczne na rozsady, wybierz odpowiedni pojemnik. Wielu początkujących ogrodników wybiera pierwszą lepszą skrzynkę, a to bardzo ważny etap dla powodzenia całego procesu. Donica musi być odpowiednio duża, czysta i posiadać otwory odpływowe. To trzy najważniejsze kwestie. Dopiero gdy już o nie zadbasz, możesz przystąpić do umieszczania ziarenek w podłożu, na głębokości dostosowanej do konkretnego gatunku.
Pamiętaj również o jasnym, ale nienachalnym świetle i odpowiednim przygotowaniu gleby, która powinna być sterylna i odpowiednio nawilżona, aby pobudzić siewki do wzrostu. Temperatura podłoża powinna utrzymywać się na poziomie od 18 do 21 stopni Celsjusza.
Czytaj również: Nie przyciąłeś jeszcze żywopłotu? To może być ostatni moment
Zasianie nasion na rozsadę to dopiero początek. Droga do sukcesu jest jeszcze daleka. Jeśli liczysz na wysyp kwiatów, pamiętaj o regularnej pielęgnacji swoich siewek. Podlewaj je tak, by podłoże było stale wilgotne, ale nie przemoczone, bo to może doprowadzić do rozwoju chorób, a nawet do całkowitego zgnicia korzeni uprawianych roślin. Po wytworzeniu pierwszych liści możesz również zasilić swoje rośliny specjalną odżywką, aby dostarczyć im składników pokarmowych, które pobudzą je do wzrostu.
Przy niektórych roślinach jednorocznych uprawianych na rozsadach nie możesz pominąć także etapu pikowania (przesadzania do większych pojemników). Dzięki temu zapewnisz im miejsce na rozwój. Poza większym komfortem zahartujesz je również przed ostatecznym wysadzeniem na rabaty w ogrodzie.
Zobacz też:
Liście zamiokulkasa żółkną? Włóż to do doniczki, a roślina odzyska formę
Przygotuj ogród na opady śniegu. Dzięki temu rośliny nie zmarnieją
Zamiast do kawy wlej do paproci. Nowe liście nie pomieszczą się w doniczce