Nie przyciąłeś jeszcze żywopłotu? To może być ostatni moment
To ostatni moment na wiosenne cięcie żywopłotów niektórych gatunków roślin. Nie spóźnij się, bo to może mocno odbić się na kondycji twoich krzewów. Pamiętać musisz jednak nie tylko o dotrzymaniu terminu, ale również o odpowiedniej technice i narzędziach, które pomogą ci stworzyć piękny, zielony mur z ozdobnych krzewów.
Regularne skracanie żywopłotu jest koniecznością, jeśli chcesz, aby był gęsty i zachował idealny kształt. Nie możesz jednak skrócić swoich roślin w przypadkowym miejscu, w dowolnie wybranym momencie. Ten zabieg wymaga odpowiedniej techniki, narzędzi oraz terminu, którego wielu początkujących ogrodników nie dotrzymuje.
Niestety nawet niewielkie spóźnienie może mocno odbić się na wyglądzie niektórych gatunków krzewów ozdobnych. Przypominamy najważniejsze zasady, którymi warto kierować się przy wiosennym cięciu żywopłotu.
Wybór idealnego terminu na wiosenne cięcie żywopłotu zależy od gatunku rośliny, z której został on wykonany. Najwcześniej, bo jeszcze w marcu skraca się pędy ligustru i porzeczki alpejskiej.
Pospiesz się więc i zrób to, zanim w pełni rozwiną się ich liście. Lepiej nie zwlekaj również z cięciem bukszpanu, laurowiśni, cisów, jałowców czy tui, a także żywopłotów kwitnących wiosną na pędach tegorocznych, takich jak: budleja Dawida, czy niektóre odmiany tawuł.
Wstrzymać możesz się natomiast z cięciem krzewów kwitnących wiosną na pędach zeszłorocznych. Pędy forcycji, lilaków czy figwowców zawsze skracaj dopiero po kwitnieniu, jesienią. Jeśli teraz to zrobisz, kwiatów będzie mniej, a żywopłoty z tych roślin nie będą zachwycać urodą.
Może cię zainteresować: Te trawy są lepsze niż tuje. Pięknie wyglądają, a sąsiad nie zajrzy za płot
Skracanie żywopłotu poprawia jego wygląd, wzmacnia gałęzie, odmładzając je i zapewnia roślinom lepszy dostęp do światła słonecznego. Jeśli chcesz zagęścić krzewy, przyrosty ich pędów skróć o 1/3 długości.
Boki krzewów przycinaj w taki sposób, aby dolna część była nieco szersza od górnej. To zapewni im stabilność. Wierzchołki roślin wyrównaj natomiast do jednej wysokości tak, by były równe i harmonijne. Żywopłoty formowane np. z tui, grabów czy cedrów przystrzyż na płasko, aby mogły rozwijać się w równym tempie.
Czytaj również: Borówki z roku na rok mają coraz mniej owoców? Tak skutecznie odmłodzisz krzewy i zwiększysz plony
Do cięcia żywopłotów używaj zawsze odpowiednich narzędzi. Powinny być one czyste i dobrze naostrzone, niezależnie od tego czy wybierasz nożyce czy sekator. Skracanie pędów tępym sprzętem może doprowadzić do ich uszkodzenia, a w efekcie przyczynić się do wystąpienia poważnych chorób grzybowych roślin. Aby ich uniknąć cięcie żywopłotów wykonuj zawsze nad pąkiem, a rany od razu zabezpiecz maścią ogrodniczą z fungicydami.
- Krzewy iglaste i liściaste o drobnych liściach - zalecane cięcie nożycami ręcznymi albo mechanicznymi
- Krzewy o dużych liściach (np. laurowiśnia) - zalecane jest cięcie sekatorem
Zobacz też:
Ten zabieg dla roślin doniczkowych to konieczność. Będą lepiej rosły
Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd
Zimą nakarm tym zamiokulkasa. Wróci do formy i urośnie jak na drożdżach