Reklama
Reklama

Nie wiesz kiedy podlać kaktusa? Wystarczy, że wykonasz ten prosty test

Czy na pewno prawidłowo podlewasz swoje kaktusy? Nie potrzebują one, co prawda tak częstego nawadniania, jak większość kwiatów doniczkowych, ale nie oznacza to, że nie musisz wcale poświęcać im uwagi. Zarówno przelewanie, jak i całkowita susza w doniczce nie służą kaktusom. Dlatego, gdy przyjdzie czas nawadniania tych kwiatów, zastosuj jeden banalny trik, aby upewnić się, czy to dobra pora, aby dostarczyć wody swojej roślinie.

Kaktusy pochodzą z rodziny goździkowców. Naturalnie możesz spotkać je na obszarach Ameryki Północnej i Południowej, gdzie rosną głównie na terenach pustynnych. W polskim, umiarkowanym klimacie nie występują, ale możesz je uprawiać jako kwiaty doniczkowe. I jeżeli się na to zdecydujesz, ekspresowo wprowadzą egzotyczny klimat do twojego mieszkania. 

Ten gatunek może okazać się dla ciebie idealny nawet jeśli nie masz tak zwanej "ręki do roślin", bo potrafi wiele wybaczyć. Kaktusy nie są uznawane za szczególnie wymagające rośliny,  ale nawet one potrzebują z twojej strony odrobiny uwagi, dlatego podpowiadamy ci, jak powinieneś o nie dbać.

Po tym poznasz że kaktus potrzebuje podlewania

Kaktus pochodzi z terenów, na których zmuszony był dostosować się do surowego, suchego klimatu i w związku z tym, nie potrzebuje częstego podlewania. Jeżeli przesadzisz z jego nawadnianiem, korzenie rośliny mogą zgnić. 

Jeżeli nie chcesz, aby piękny kwiatek obumarł i nadawał się już ona tylko do wyrzucenia, dostarczaj mu wody z umiarem. Przed jego podlewaniem najlepiej zawsze wykonuj prosty test, który zapobiegnie jego przelaniu. Po prostu włóż w ziemię palec na głębokość 2-3 cm. I jeżeli nie wyczujesz w doniczce wilgoci, to jest to sygnał, że należy już podlać kaktusa.

Jak podlewać kaktusa? Ta metoda jest najlepsza

Technika dostarczania wody roślinie także nie jest bez znaczenia. Jeżeli nie chcesz jej zaszkodzić, lepiej porzuć tradycyjne sposoby, bo o wiele bezpieczniejsze od nawadniania konewką jest podlewanie kaktusa od spodu poprzez umieszczenie doniczki w pojemniku z wodą przez około 3 minuty. Gdy ten czas minie, ponownie włóż roślinę do osłonki. 

Może cię zainteresować: Cyklamen marnieje i traci liście? Sprawdź, czy nie popełniasz tego błędu

Nie podlewaj kaktusa zwykłą kranówką. Inna woda sprawdzi się lepiej

Najlepiej nie podlewaj kaktusa zwykłą wodą z kranu, ponieważ zawarte w niej związki mineralne mogą negatywnie wpłynąć na kondycję rośliny. Znacznie lepiej do tego celu sprawdzi się deszczówka, albo miękka, odstana przegotowana woda o temperaturze pokojowej.

Czytaj również: Nie grudnik ani gwiazda betlejemska. To najpiękniejsza roślina doniczkowa na Boże Narodzenie                                                                 

O tym pamiętaj, uprawiając kaktusa. Na pewno wyrośnie silny i zdrowy

W uprawie kaktusa liczy się jednak nie tylko podlewanie. Aby roślina rosła zdrowo, powinieneś zapewnić jej także odpowiednie stanowisko. Powinno być ono jasne, ale najlepiej, by nie padały na niego bezpośrednio mocne promienie słoneczne. Jest to istotne zwłaszcza latem, w okresie, w którym na dworze panują upały. Aby wspomóc wzrost kaktusa, możesz również raz na 4 tygodnie dokarmiać go nawozem ze sklepu ogrodniczego przeznaczonym do tej rośliny w okresie wiosenno-letnim. 

Poza tym raz na 12-14 miesięcy nie zaszkodzi przesadzić rośliny. Gdy się na to zdecydujesz, do doniczki nie wsypuj ziemi uniwersalnej, ani tej dedykowanej roślinom zielonym, tylko mieszankę dla kaktusów. W przeciwnym razie w glebie nie będzie gromadzić się woda. Możesz wsypać do niej także odrobinę perlitu i pamiętaj, że doniczka lub skrzynka do uprawy kaktusa powinna mieć odpowiedni drenaż.

Zobacz też:

Skrzydłokwiat nie chce kwitnąć? We wrześniu wzmocnij go tym

Jesienią jeżówka potrzebuje tych zabiegów. Dzięki nim zakwitnie podwójnie

Róże mogą zakwitnąć ponownie. Wystarczy, że zadbasz o to

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | podlewanie