Cyklamen marnieje i traci liście? Sprawdź, czy nie popełniasz tego błędu
Cyklamen może kwitnąć obficie w grudniu. Pomimo tego, że większość roślin zapada wtedy w zimowy sen, on wciąż prezentuje się naprawdę zjawiskowo. Jednak, aby stanowił piękną ozdobę domu na święta Bożego Narodzenia, najpierw musisz zapewnić mu odpowiednie warunki. Jeżeli twój cyklamen marnieje i traci liście, to najprawdopodobniej popełniasz popularny błąd w uprawie cyklamenu.
Rośliny doniczkowe, które mogą pięknie zakwitnąć na święta Bożego Narodzenia to nie tylko grudnik i gwiazda betlejemska. Na wigilijnym stole możesz postawić również uroczą zwartnicę albo przepiękny, wieloletni cyklamen, który jest zresztą głównym tematem tego artykułu.
Jeżeli jednak chcesz postawić ostatni z wymienionych gatunków, musisz stosować się do kilku najważniejszych zasad uprawy cyklamenu. I nigdy więcej nie popełniaj tych błędów, bo w przeciwnym razie roślina szybko zmarnieje. Straci liście i nie będzie chciała obficie kwitnąć.
Jeżeli dostaniesz cyklamen w prezencie pod choinką, to jak najszybciej wyjmij go z ozdobnej folii, odepnij wszystkie kokardki i niepotrzebne dekoracje. Nie zapomnij również zapewnić roślinie idealnego stanowiska, w którym będzie mogła rosnąć zdrowo jeszcze na długo po świętach Bożego Narodzenia.
Pamiętaj, że cyklameny lubią jasne i dość chłodne miejsca. Nie przesadzaj więc z temperaturą w domu i nie stawiaj ich na parapecie, tuż nad rozgrzanym kaloryferem. A w pogodne dni dbaj o to, by promienie słoneczne nie padały bezpośrednio na roślinę (zwłaszcza wiosną i latem).
Pamiętaj również o odpowiedniej pielęgnacji cyklamenów. Istotne jest zwłaszcza prawidłowe nawadnianie roślin doniczkowych, które zawsze powinieneś stawiać na podstawce. Przydaje się ona bowiem do podlewania tych uwielbiających wilgoć kwiatów. Gatunek może szybko zmarnieć, jeśli nie będziesz regularnie dostarczać mu wody.
Gdy jego podłoże będzie suche, listki i kwiaty zaczną tracić jędrność, żółknąć, schnąć i stopniowo opadać. Nawadniając roślinę, pamiętaj jednak o tym, by nie zalać jego bulwy. Najlepszy sposób podlewania cyklamenu to nalanie wody do podstawki i usunięcie jej nadmiaru po 30-40 minutach. Możesz również ustawić doniczkę z kwiatkiem na kamykach, które są zanurzone w wodzie.
Czytaj również: Kwiaciarka radzi, co zrobić, żeby gwiazda betlejemska nie traciła liści
Większość roślin doniczkowych nie wymaga nawożenia w okresie jesienno-zimowym, ale w przypadku kwitnących w tym okresie cyklamenów można stosować subtelne wzmacnianie. Jeżeli chcesz, nie częściej niż raz na 3-4 tygodnie stosuj preparaty do roślin kwitnących, ale możesz również wykorzystać domową odżywkę do cyklamenu.
Do tego celu najlepiej sprawdzi się herbata z hibiskusa. Dwie łyżeczki suszu z tej rośliny zalej wrzątkiem i poczekaj godzinę tak, by napar zdążył się zaparzyć oraz ostygnąć. Gdy minie ten czas, odcedź susz sitkiem, a różową cieczą podlej swoje cyklameny po to, by zdrowo rosły i obficie kwitły.
Zobacz też:
Jak pozbyć się ziemiórek? Zalej je tym, a wyniosą się w mgnieniu oka