Reklama
Reklama

Nie grudnik ani gwiazda betlejemska. To najpiękniejsza roślina doniczkowa na Boże Narodzenie

To wcale nie grudnik ani gwiazda betlejemska jest najwspanialszą rośliną doniczkową, która w tym roku będzie zdobić twój dom w Boże Narodzenie. Mniej znane, a równie piękne jest bowiem hippeastrum, czyli zwartnica przez niektórych mylnie nazywana amarylisem. Jeżeli zapewnisz jej odpowiednie warunki, cała rodzina na pewno nie będzie mogła oderwać wzroku od pięknych, okazałych kwiatów, gdy postawisz zwartnicę na stole w święta.

Zwartnica to jedna z najpiękniejszych roślin doniczkowych, którymi możesz ozdobić swoje mieszkanie w święta Bożego Narodzenia. Zanim jednak przyniesiesz ją do domu, najpierw zdobądź trochę informacji na temat tego gatunku. Oto kilka wskazówek, jak powinieneś o niego dbać i cenne rady, które pomogą ci odróżnić hipperastrum od amartylisa.

Jak odróżnić zwartnicę od amartylisa? Na oba gatunki trzeba uważać

Hippeastrum, czyli zwartnica to roślina cebulowa, którą prawie każdy mylnie nazywa amarylisem. Oba gatunki są trujące (trzeba na nie uważać, bo dawniej były wykorzystywane do zatruwania strzał) oraz łudząco podobne. Cebulki pierwszego są jednak o większe, okrąglejsze i pokrywa je brązowa, a nie jasna łuska. Dodatkowo u zwartnicy najpierw pojawia się pęd kwiatostanowy, a dopiero później liście, podczas gdy w przypadku amartylisa jest odwrotnie. 

Najważniejsza różnica między zwartnicą (hipperastrum) a amarylistem widoczna jest jednak w wyglądzie samych kwiatów, które w obu przypadkach są zniewalająco piękne. Nie sposób jednak nie zauważyć, że u zwartnicy są większe i jest ich mniej (od 4 do 5, podczas gdy amartylis może mieć ich nawet 12). 

Dlaczego warto mieć w domu zwartnicę na święta Bożego Narodzenia?

Zwartnicę warto uprawiać w domu z uwagi na magiczny wygląd tej pięknej rośliny doniczkowej, która wyróżnia się okazałymi trąbkowatymi kwiatami o średnicy do 30 cm, które występują w kolorze białym, czerwonym, fioletowym, różowym czy pomarańczowym. Pod względem urody nie ustępuje więc w niczym gwieździe betlejemskiej czy grudnikowi. 

W okresie świąt Bożego Narodzenia największą popularność zyskuje zawsze intensywnie czerwona odmiana Red Lion oraz odmiana Aphrodite o białych płatkach z oryginalnymi, czerwonymi brzegami. Fani delikatnej bieli stawiają zaś na subtelną Apple Blossom, która jest jaśniuteńka poza różowymi smugami. 

Może cię zainteresować: Kwiaciarka radzi, co zrobić, żeby gwiazda betlejemska nie traciła liści

Pielęgnuj zwartnicę w ten sposób, by zakwitła na Boże Narodzenie

Hippeastrum bez problemu może być uprawiane jako wieloletnia roślina doniczkowa, o ile tylko dopasujesz się do jej optymalnego trybu życia.

Na minimum 8 tygodni przed planowanym kwitnieniem cebulkę z hipperastrum powinieneś przenieść do jasnego i ciepłego pokoju ze stałą temperaturą około 20 stopni Celsjusza. W donicy umieść ją tak, by 1/3 jej wysokości znajdowała się nad ziemią. Do uprawy zwartnicy najlepiej nadaje się uniwersalne, żyzne podłoże do roślin doniczkowych.

Natomiast zalecane stanowisko dla tego gatunku powinno być słoneczne. Z cebuli w niedługim czasie powinien wykluć się gruby pąk, który będzie stopniowo nabrzmiewać i a później z donicy wybije gruba łodyga kwiatow (do ok 60 cm). Na jej szczycie utworzą się trąbkowate kwiaty. Na samym końcu zauważysz liście, które będą mniejsze od łodygi. 

  • Podlewanie i nawożenie hipperastrum

Początkowo nie powinno być zbyt obfite. Wystarczy robić to sporadycznie i dopiero w okresie, dy roślna wypuści pędy, powinieneś zwiększyć ilość dostarczanej jej wody. Unikaj jednak zbyt długiego zwilżania cebuli. W okresie letnim można dostarczać jej również nawozy mineralne do roślin kwitnących raz na 2 tygodnie (podlewanie i nawożenie do sierpnia). 

  • Cięcie hipperastrum

Cięcie nie jest zalecane, ale gdy kwiaty zwartnicy przekwitną, powinieneś pozbyć się ich po to, by roślina nie wytworzyła nasion. Pozostaw jednak łodygę.

  • Spoczynek hipperastrum

Blisko dumiesięczny czas spoczynku hipperastrum jest mu niezbędny do tego, by mógł ponownie zakwitnąć na Boże Narodzenie. Gdy liście uschną, cebulę wyjmij z doniczki i przechowaj ją w ciemnym, suchym i chłodnym miejscu. Po minimum 6 tygodniach (na ogół w połowie lub pod koniec listopada) możesz rozpocząć cykl pędzenia cebuli od nowa.

Czytaj również: Zrób to, a grudnik pięknie zakwitnie na święta. Sekret pielęgnacji szlumbergery

Zobacz też:

Zanim posadzisz tulipany, obtocz w tym cebulki. Lepiej się ukorzenią

Sansewieria ma miękkie i pofalowane liście? Ta odżywka postawi ją "na nogi"

Zrób te 3 rzeczy w październiku. Turkuć podjadek i ślimaki będą omijać twój ogród

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | uprawa roślin | pielęgnacja roślin