Reklama
Reklama

Nie prześpij tego terminu wysiewu buraków. Inaczej możesz zapomnieć o smacznym barszczu

Buraki są często uprawiane w naszych ogródkach, ze względu na ich smak i przydatność w przygotowywaniu wielu potraw. Co więcej, są one nie tylko pyszne, ale i zdrowe. Warto więc wiedzieć, kiedy je wysiewać i jak o nie dbać, aby rosły bujnie i zdrowo. Podpowiadamy, kiedy wypada najlepszy termin na siew buraków i jak to zrobić, by cieszyć się obfitymi plonami.

Buraki to nie tylko składnik smacznych dań, takich jak np. barszcz czerwony, ale i także zdrowe pożywienie dla naszego organizmu, ponieważ zawierają one duże ilości witamin i składników mineralnych. Z tego powodu wiele osób chętnie uprawia je w swoim ogrodzie. Jednak jeśli chcemy cieszyć się ich smakiem, nie możemy przegapić terminu wysiewu tych warzyw. Sprawdź, kiedy to zrobić.

Kiedy siać buraki i jak to zrobić?

W przypadku buraków warzywa te są wysiewane bezpośrednio do gruntu. Ich nasiona należy umieścić na głębokości od 2 do 3 cm w rzędach oddalonych od siebie o 20-50 cm. Po wysianiu nasion musimy przysypać je glebą, a następnie lekko ubić ziemię. Bardzo ważne jest podlanie podłoża od razu po wysiewie.

terminem należy nieco poczekać do momentu, aż na zewnątrz nie będzie dużych przymrozków. Najlepszym czasem na wysiew buraków jest kwiecień. Możemy to robić nawet do połowy czerwca, jednak pamiętajmy, że buraki mimo tego, że najlepiej rozwijają się w temperaturze 15-18 stopni Celsjusza, to ich nasiona wykiełkują już w warunkach od 8 stopni Celsjusza.

Przy odpowiedniej pogodzie i prawidłowej temperaturze, wschody mogą być widoczne już po upływie 2-3 tygodni. Jednak jeśli wiosna jest sucha, to na pierwsze liście możemy poczekać nawet 4 tygodnie.

Czytaj również: Większość osób uważa go za chwast. Tymczasem to super nawóz, który możesz mieć za darmo

W jakim miejscu uprawiać buraki, aby cieszyć się idealnymi plonami?

Bardzo ważny jest nie tylko termin wysiewu buraków, ale i znalezienie im odpowiedniego miejsca. Najlepiej czują się one na stanowiskach słonecznych, dlatego lepiej unikać cienia, ponieważ mogłyby one nie wyrosnąć. Ziemia, w której będziemy uprawiać buraki, powinna mieć odczyn obojętny o pH 6,0-7,5. Warto zadbać o to, by była to gleba próchniczna, piaszczysto-gliniasta i zawierająca dużą ilość wapnia.

Jest to istotne, ponieważ jakość podłoża ma duży wpływ na kształt korzeni buraków. Z tego powodu należy unikać gleby kamienistej, która sprawia, że korzenie są zniekształcone. Dodatkowo pamiętajmy o tym, by przed posianiem buraka dokładnie spulchnić glebę.

Kolejną ważną kwestią jest także odpowiednio dobrane sąsiedztwo dla buraka. Warzywo to dobrze będzie rosło w pobliżu grochu, sałaty, rzodkiewki, cebuli, ogórków i pomidorów. Natomiast unikajmy wysiewu obok ziemniaków, marchewki czy szczypiorku.

Jak pielęgnować buraki po wysiewie?

Po zasianiu buraków musimy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji, jeśli chcemy cieszyć się zdrowymi i smacznymi plonami. Przede wszystkim należy zadbać o regularne podlewanie ich, ponieważ bardzo źle znoszą one suszę. Dodatkowo warto systematycznie usuwać chwasty, które mogłyby blokować wzrost warzywa.

Nie zapominajmy również, że buraki są wrażliwe na niedobór magnezu oraz boru, więc powinniśmy zasilać je nawozami, które zawierają te mikroelementy. Warto także uwzględnić płodozmian i nie uprawiać buraków w kolejnym roku po sobie i po szpinaku.

Natomiast, jeśli zdarzy się, że nasze plony zostaną zaatakowane przez mszyce lub groźną chorobę grzybową buraków - chwościka buraka, to należy zastosować preparaty ochrony roślin, najlepiej używając tych naturalnych. Jednak jeszcze lepszym rozwiązaniem jest zapobieganie takiej sytuacji. W tym celu musimy zapewnić burakom najlepsze warunki uprawy, przewiewne stanowisko, a także powinniśmy regularnie monitorować stan naszych roślin.

Zobacz też:

Podlewaj tym marchewkę. Nie wydasz ani grosza, a zbierzesz plony większe, niż sąsiedzi

Drzewko szczęścia obsypie się nowymi kwiatami. Musisz jednak pamiętać o tej czynności

Wysiej te kwiaty w maju. Ogród będzie kwitł aż do jesieni

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uprawa roślin | warzywniak