Reklama
Reklama

Na liściach pomidorów pojawiły się bąble? Lepiej zaprzestań jednej czynności

Mszyce stanowią poważne zagrożenie dla drzewek owocowych, kwiatów i warzyw, więc najlepiej pozbądź się ich od razu, gdy tylko zauważysz ich obecność. Oprysk z tytoniu jest jedną z najczęściej stosowanych metod walki z tymi owadami. Niektórym roślinom może on jednak bardziej zaszkodzić niż pomóc. Ten domowy sposób na mszyce zupełnie nie sprawdzi się w przypadku pomidorów.

Mszyce to niewielkie, ale groźne szkodniki, które latem są poważnym problemem w polskich ogrodach. Najpierw pojawiają się na wierzchołkach roślin, a później atakują również inne części roślin. Żerują na łodygach, liściach, kwiatach i owocach, co powoduje osłabienie, uszkodzenie i wzrost podatności na choroby. 

Na szczęście istnieją różne metody zwalczania mszyc. Jedną z najpopularniejszych jest oprysk z tytoniu. Zupełnie nie nadaje się on jednak do stosowania na uprawach pomidorów. Dla własnego dobra nigdy więcej nie podawaj go swoim warzywom.

Może cię zainteresować: Skrzydłokwiat przestał kwitnąć? Podlej go tym, a szybko zobaczysz zmianę

Oprysk z tytoniu na mszyce może zniszczyć pomidory

Domowy oprysk z tytoniu na mszyce może skutecznie zwalczać szkodniki (również mączlika i czerwce). Pomoże ci w walce ze szkodnikami roślin ozdobnych, ale lepiej nie używaj go w pobliżu zbiorników wodnych ani w warzywniku - na roślinach użytkowych tj. pomidory. Zawiera bowiem związki nikotynowe, w tym substancje neurotoksyczne, które mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie. 

Na tym jednak nie koniec zagrożeń, jakie niesie za sobą stosowanie oprysku z tytoniu na mszyce. Niestety może on również doprowadzić do zarażenia pomidorów wirusem mozaiki (ToMV), który jest bardzo groźną chorobą.

Czytaj również: Pory będą grubsze i bardziej soczyste niż u sąsiada. Tylko wykonaj ten zabieg w czerwcu

Na liściach pomidorów pojawiły się bąble? To może być wirus mozaiki tytoniu

Wirus mozaiki tytoniu to jedna z najgroźniejszych chorób pomidorów, do której może doprowadzić stosowanie wcześniej wspomnianych już oprysków na mszyce na bazie wyrobów tytoniowych. Palacze powinni także dezynfekować dłonie każdorazowo przed pracami w warzywniku, bo w taki sposób na rośliny również mogą przenieść się patogeny. 

Wirus mozaiki tytoniu rozpoznasz po silnej deformacji liści, bąblach w kolorze jasnej i ciemnej zieleni oraz stopniowym brązowieniu wnętrza owoców. Inne skutki infekcji, o których warto wspomnieć, to zahamowanie wzrostu sadzonek i mniejsze plony. 

Choroba jest zagrożeniem szczególnie dla wczesnych odmian pomidorów. Jeśli przybierze ostrą formę, może zniszczyć wszystkie rośliny, jeśli lekką - zmniejszyć ilość owoców o około 40-50 procent. Dlatego też niezwykle ważne są działania prewencyjne.

Zobacz też:

Twoja hortensja nie kwitnie? Ogrodnik zdradza przyczynę

Twoje róże nie chcą kwitnąć? Winne może być nieodpowiednie sąsiedztwo

W ten sposób ochronisz winorośl przed chorobami. Nie chodzi o żaden oprysk

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: szkodniki w ogrodzie | warzywnik | działka | opryskiwanie roślin