Reklama
Reklama

Pory będą grubsze i bardziej soczyste niż u sąsiada. Tylko wykonaj ten zabieg w czerwcu

Chcesz, aby pory na twojej działce były grubsze i bardziej soczyste niż u sąsiada? Jeżeli wykonasz ten zabieg w czerwcu, marzenia wreszcie staną się rzeczywistością. Nie wymaga wiele wysiłku, a znacznie poprawia jakość plonów. Zdrowych, dorodnych i wyjątkowo smacznych warzyw jesienią pozazdrości ci cała wioska.

Pory to rośliny uprawne, które w czerwcu wymagają szczególnego zainteresowania. Znajdują się teraz w fazie intensywnego wzrostu, rozwijają się i dojrzewają, dlatego musisz mieć je na oku. 

Jeżeli zapewnisz im optymalne warunki do rozwoju, jesienią na pewno zbierzesz zdrowe i dorodne plony. Szczególnie ważne jest to, byś nie zapomniał wykonać jednego, niezwykle ważnego zabiegu. To właśnie dzięki niemu podziemne białe części twoich porów wyrosną grubsze i bardziej soczyste niż u sąsiada.

Może cię zainteresować: Gąsienice niszczą twoją kapustę? Tak szybko pozbędziesz się szkodników

Jak uprawiać pory w domowym warzywniku? O tych zasadach musisz pamiętać

Uprawa porów to nic trudnego. Musisz jednak pamiętać o kilku zasadach, a mianowicie o warunkach optymalnych do oprawy tych warzyw. Jeśli chcesz mieć dorodne plony, posadź je na odchwaszczonej i spulchnionej glebie, zasilonej kompostem lub obornikiem. 

Idealna ziemia dla pora powinna być umiarkowanie wilgotna (podlewanie po ziemi, a nie po liściach), żyzna i przepuszczalna. Jej odczyn musi być zasadowy lub lekko kwaśny (pH 6-7). 

Kilka razy w sezonie możesz wzbogacać ją naturalnymi preparatami np. gnojówką z pokrzywy, która pozytywnie wpłynie na wartości odżywcze podłoża. Nie możesz również zapomnieć o słonecznym stanowisku dla pora. 

Czytaj również: Zapomnij o robaczywych śliwkach. Podlej je tym, a odstraszysz szkodniki

Co zrobić, żeby pory były duże? Wykonaj ten zabieg w czerwcu, a będą lepsze niż sąsiada

Jeśli zależy ci na dużych i soczystych porach, nie możesz zapomnieć o usunięciu ich kwiatów, bo wtedy roślina dostarczy mniej substancji odżywczych do części podziemnych. Regularne odchwaszczanie również ma znaczenie. 

Najważniejszym zabiegiem w czerwcu, który musisz wykonać, jest jednak kopczykowanie, czyli podsypywanie ziemią nadziemnych fragmentów łodyg. Ta niepozorna czynność ma ogromne znaczenie. Dzięki  niej por zmobilizuje się do wykształcenia grubszych i dłuższych białych części, na których tak ci zależy.

Zobacz też:

Podlewasz rośliny doniczkowe taką wodą? To może być poważny błąd

Przycinasz krzewy zimą? Te zdecydowanie omijaj, bo możesz je uszkodzić

To najlepszy kwiat na Dzień Babci. Sprawdź, jak go pielęgnować

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: warzywnik | uprawa roślin | pielęgnacja roślin | działka