Pory będą grubsze i bardziej soczyste niż u sąsiada. Tylko wykonaj ten zabieg w czerwcu
Chcesz, aby pory na twojej działce były grubsze i bardziej soczyste niż u sąsiada? Jeżeli wykonasz ten zabieg w czerwcu, marzenia wreszcie staną się rzeczywistością. Nie wymaga wiele wysiłku, a znacznie poprawia jakość plonów. Zdrowych, dorodnych i wyjątkowo smacznych warzyw jesienią pozazdrości ci cała wioska.
Pory to rośliny uprawne, które w czerwcu wymagają szczególnego zainteresowania. Znajdują się teraz w fazie intensywnego wzrostu, rozwijają się i dojrzewają, dlatego musisz mieć je na oku.
Jeżeli zapewnisz im optymalne warunki do rozwoju, jesienią na pewno zbierzesz zdrowe i dorodne plony. Szczególnie ważne jest to, byś nie zapomniał wykonać jednego, niezwykle ważnego zabiegu. To właśnie dzięki niemu podziemne białe części twoich porów wyrosną grubsze i bardziej soczyste niż u sąsiada.
Może cię zainteresować: Gąsienice niszczą twoją kapustę? Tak szybko pozbędziesz się szkodników
Uprawa porów to nic trudnego. Musisz jednak pamiętać o kilku zasadach, a mianowicie o warunkach optymalnych do oprawy tych warzyw. Jeśli chcesz mieć dorodne plony, posadź je na odchwaszczonej i spulchnionej glebie, zasilonej kompostem lub obornikiem.
Idealna ziemia dla pora powinna być umiarkowanie wilgotna (podlewanie po ziemi, a nie po liściach), żyzna i przepuszczalna. Jej odczyn musi być zasadowy lub lekko kwaśny (pH 6-7).
Kilka razy w sezonie możesz wzbogacać ją naturalnymi preparatami np. gnojówką z pokrzywy, która pozytywnie wpłynie na wartości odżywcze podłoża. Nie możesz również zapomnieć o słonecznym stanowisku dla pora.
Czytaj również: Zapomnij o robaczywych śliwkach. Podlej je tym, a odstraszysz szkodniki
Jeśli zależy ci na dużych i soczystych porach, nie możesz zapomnieć o usunięciu ich kwiatów, bo wtedy roślina dostarczy mniej substancji odżywczych do części podziemnych. Regularne odchwaszczanie również ma znaczenie.
Najważniejszym zabiegiem w czerwcu, który musisz wykonać, jest jednak kopczykowanie, czyli podsypywanie ziemią nadziemnych fragmentów łodyg. Ta niepozorna czynność ma ogromne znaczenie. Dzięki niej por zmobilizuje się do wykształcenia grubszych i dłuższych białych części, na których tak ci zależy.
Zobacz też:
Storczyk nie chce kwitnąć? Dodaj kilka kropel do wody, a obsypie się kwiatami
Weź z kuchni i owiń rośliny. Ochronisz je przed przymrozkami
Nie tylko kaktus bożonarodzeniowy. "Rybie ości" też pięknie kwitną