Reklama
Reklama

Zapomnij o robaczywych śliwkach. Podlej je tym, a odstraszysz szkodniki

Robaczywe śliwki to częsty problem tych, którzy odpowiednio nie zabezpieczyli drzewek w sadzie przed szkodnikami. Jeżeli nie chcesz nigdy więcej niemiło zaskoczyć się na widok uszkodzonych owoców, zacznij stosować domowy oprysk owocówkę śliwkóweczkę. Zrobisz go za darmo i jest całkowicie naturalny, więc nie szkodzi motylom. W przeciwieństwie do wielu preparatów ze sklepów ogrodniczych.

Robaki w śliwkach to larwy owocówki śliwkóweczki. Jej dorosłe osobniki składają jaja na zawiązkach, a później młode żerują w owocach w lipcu i sierpniu. Ich obecność rozpoznać możesz po szybkim dojrzewaniu śliwek, ich opadaniu z drzewa czy robaczywieniu liści. Na skórce często widoczne są także plamki, skrystalizowane krople soku i jest ona lekko pomarszczona. 

Spożycie kilku robaczywych śliwek nie powinno być groźne, jednak większość ludzi stara się tego unikać ze względów higienicznych. Jeśli kolejnym razem po otwarciu owoców nie chcesz natrafić na niemiłą niespodziankę, zacznij stosować domowy oprysk na owocówkę śliwkóweczkę. 

Może cię zainteresować: Zaraza ziemniaczana może zniszczyć pomidory. Zwalczysz ją trikiem znajomego ogrodnika

Uprawa śliwki. O tych zasadach musisz pamiętać

Jeśli marzysz o zdrowej śliwie, która bujnie owocuje, musisz zapewnić swojemu drzewku odpowiednie warunki w ogrodzie. Dzięki temu będzie ona także rzadziej atakowana przez szkodniki. Do jej uprawy najlepiej nadaje się próchnicza, żyzna i przepuszczalna gleba. 

Mocno zasadowe i wapienne ziemie mogą zaszkodzić śliwce. Takie podłoże jest wręcz niedopuszczalne, dlatego regularnie badaj stan pH swojej gleby. Stanowisko powinno być natomiast słoneczne i osłonięte od wiatru.

Co zrobić żeby śliwki nie były robaczywe?

Robaczywe śliwki to teraz plaga w ogrodach, dlatego pierwsze kroki w kierunku usunięcia szkodników powinieneś podjąć od razu po zauważeniu tych szkodników. Tak zmaksymalizujesz szanse na to, że w następnym sezonie owoce nie zostaną zaatakowane.  

  • Opaski na owocówkę śliwkóweczkę 

Opaski na owocówkę śliwkóweczkę to popularna metoda zwalczania szkodnika, który szuka schronienia w korze drzewa. Robak zostaje zmylony i to właśnie tam się chowa, a wtedy zabezpieczenie możesz usunąć.

  • Lepy na owocówkę śliwkóweczkę

Lepy na owocówkę śliwkóweczkę najlepiej stosować pod koniec maja i w czerwcu, kiedy szkodniki składają swoje jaja. Dzięki temu straty w owocach będą mniejsze. W trosce  środowisko najlepiej wybieraj jednak takie produkty, które poza klejącą warstwą i feromonami na owady nie zawierają żadnych środków chemicznych. 

  • Regularny zbiór owoców

Regularny zbiór owoców minimalizuje ryzyko większej inwazji owadów w kolejnym sezonie. Owocówki w śliwkach nie zdążą się bowiem przepoczwarzyć i tym samym nie złożą jaj, które później zmieniają się w larwy. 

Czytaj również: Karczownik może zniszczyć tuje w ogrodzie. Spryskaj je tym, a więcej się nie pojawi

Stosuj domowy oprysk na owocówkę śliwkóweczkę. Zapomnisz o robakach

Domowy oprysk na owocówkę śliwkóweczkę to darmowa i w pełni naturalna alternatywa dla drogich, wypełnionych chemią preparatów ze sklepów ogrodniczych. Aby samodzielnie go przygotować, zbierz skrzyp rosnący w ogrodzie, lesie czy na ugorach. 

Do przygotowania oprysku ze skrzypu wystarczy ci już 1/4 wiadra rośliny. Zalej ją wodą i poczekaj, aż przekształci się w gnojówkę, trzymając ją w ciepłym miejscu. Gdy będzie gotowa, rozcieńcz ją z wodą w proporcjach 1:2. 

Gotowym opryskiem na owocówkę śliwkóweczkę opryskaj drzewka w swoim sadzie. Najlepiej w niezbyt gorący, pochmurny, ale nie deszczowy dzień. Stosuj dwa razy w tygodniu, a problem z robaczywymi śliwkami zniknie. 

Zobacz też:

Egzotyczna roślina o okazałych kwiatach i rozłożystej koronie. Drzewo storczykowe zachwyca

Pory będą grubsze i bardziej soczyste niż u sąsiada. Tylko wykonaj ten zabieg w czerwcu

Łodygi pelargonii wybujały? Prawdopodobnie popełniasz te błędy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: szkodniki w ogrodzie | opryskiwanie roślin | działka